Kalbimize iyi bakmanın yolu!
Sağlık Yazıları

Kalbimize iyi bakmanın yolu!

Öncelikle kalbimize zarar verecek alışkanlıklardan kaçınmamız gerekiyor. Sadece beslenmemizi düzene koyarak, koroner arter hastalıklarından ölüm riskini yüzde 30-60 oranında azaltabiliriz. Peki, kalbimize iyi bakmak için ne yapmalıyız?

Ailesinde kalp hastalığı olan kişilerin kontrolleri

kişinin ailesinde ve birinci derece bir yakınında kalp damar hastalığı hikayesi, diyabet veya hipertansiyon, çok yüksek kolesterol değerleri varsa; kontrollerin 30’lu yaşlarda yaptırılması önemlidir. Kardiyak risk oranlarını gözden geçirmeli ve riski yükselten fiziksel, diyetsel, yaşam alışkanlıkları ile ilgili veya kan tahlilleri ile ilgili bozukluklar için erkenden tedbir almalıdır.

36753_4.jpg

Pek çoğumuz kalp hastalıklarının farkında değiliz. Bu konuda her şeyden önce bilinçli olmak gerekiyor. Prof. Dr. Sinan Dağdelen’in kalbi korumak için önerileri şöyle:

Hangi şikayetler üzerine kalp doktoruna gidilmeli?

Özellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, tıkanma veya yanma gibi belirtiler kalp damar hastalıklarının erken belirtileri olabilir. Bu şikayetler göğüste sağda veya solda, kollarda, mide üzerinde, boyunda veya çeneye doğru olabilir. Bunun yanı sıra erken yorulmak, nefes darlığı veya nefes alamama hissi, fenalık hissi, boğulur gibi olmak, çarpıntı veya ritim düzensizliği, baygınlık hissi ve gece uyandıran tıkanma hisleri bir kalp hastalığı belirtisi olabilir.

36753_1.jpg

Boya, kilo ve kalp sağlığı

Yağın karın bölgesinde toplanmasıyla karakterize olan yağ birikimi, koroner arter hastalığı riski açısından çok daha önemlidir. Beden kitle indeksi (kilo/metre olarak tanımlanan boyun karesi) ile ölüm arasında doğrusal bir ilişki vardır. Beden kitle indeksinin 25 kg/m2 altında olması normal kabul edilir. 25-30 kg/m2 arası kilo fazlalığı, 30 kg/m2 üzeri ise obezite kabul edilir. Artmış bel/kalça oranı yani abdominal obezite, koroner arter hastalığı riskini özellikle artırıyor. Erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.8 altındaki bel kalça oranı normal kabul ediliyor.

36753_2.jpg

Kontroller ne sıklıkla ve nasıl yapılmalı?

Sağlıklı bir kişinin erkekte 40 ve kadında 50 yaşından sonra kalp kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerekir. Bu kontroller düşük riskli kişilerde her iki yılda bir, yüksek riskli kişilerde ise her yıl yapılmalıdır. Çünkü bir önceki veriler artık geçmişte kalmıştır ve bu süre zarfında metabolizma değişebilir ve bazı hastalıklar başlayabilir.

36753_3.jpg