Genel Sağlık

Kadınları utandıran ‘kadınsı’ şeyler

.jpg

Hepsi vücudunuza özgü şeyler ve hepsi çok normal! Fakat biz kadınlar bunu bilsek de bazen başkalarının neler düşüneceği hakkında endişelenmekten kendimizi alamıyoruz.

25708.jpg

Vajinal akıntı

O sıvıyı hissetmeye başlamak bile bacaklarınızı kapatıp tedirgin olmanıza yetebilir. Oysa vajinal akıntı özellikle cinsel olgunluğa erişmiş kadınlar için son derece sağlıklıdır. Vajina kendi kendini temizleyen nadir bir organdır. Bakterileri kendinden bu yolla uzaklaştırır.

Ayrıca bu doğada da olan bir şeydir. Dişi erkeği çekmek için bir koku salgılar. Kadınlar da cinsel çekim duydukları bir erkekle karşılaştığında bu yolla ilkel bir fizyolojik tepki verir.

Elbette koyu renkli bir akıntı gözlemlerseniz mutlaka bir uzmana başvurun.

12605.jpg

Altına kaçırmak

Özellikle doğumdan sonra kadınlarda görülen bir durumdur. Doğum sırasında ‘genişle’ komutunu alan kalça kemiği idrar torbasını da etkiler. Ayrıca yer çekimiyle zaman içinde sarkan dudaklar idrar tutmayı zorlaştırabilir.

Korkmayın, her kadın aynı süreçlerden geçiyor!

Kegel egzersiziyle vajina kaslarınızı geliştirin.

12606.jpg

Ağız kokusu

Sizin ağzınız asla kokmamalı, öyle değil mi? Dişlerinizi fırçalıyor ve diş bakımınızı ihmal etmiyorsunuz. Hatta bazen taze nane ya da karanfil çiğniyorsunuz.

O zaman ağız kokusunun arkasında başka bir sebep olabilir. Bunu kozmetik bir kaygıyla değil, tıbbi bir uyarı olarak görün.

Mide, diş, boğaz iltihapları ağız kokusuna yol açabilir. Sadece bir önceki gün yedikleriniz bile mide asidi dengesini değiştirdiğinden kokuya sebep olabilir.

12607.jpg

Tüylenme

Sadece sizde var zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Yumurtlama dönemiyle birlikte doğal sürecin bir parçası olarak bıyık bölgesi, koltukaltı, kalça üstü, kasık gibi bölgelerde tüylenmeler görülür.

Bunun dışında göğüs arası, çene gibi rahatsız edici alanlarda tüylenme varsa önce jinekolağa, daha sonra dermatoloğa başvurabilirsiniz. Polistik Over Sendromu (POS) adı verilen bu sendrom erkeklik hormonunun aşırı salgılanması anlamına geliyor.

Kesinlikle çözümsüz değil, fakat ileride kısırlık gibi ciddi sorunlar yaratabileceğinden ihmal etmeyin.

12610.jpg

Terlemek

Terlemezseniz haşlanırsınız!

Ter görüntüsü sizi rahatsız etmesin. Vücudunuzun kendi detoks yöntemi budur. Cildinizin güzelliğini gölgeleyen ve böbreklerinizin yoran pek çok madde ter yoluyla atılır.

Kokudan rahatsız oluyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var:

– Hava alan kumaşlar giyin.
– Alüminyum hidroksit içeren deodorantlar kullanın.
– Hayatınızdan stresi çıkarın.
– Pamuklu iç çamaşırı ve çorap tercih edin.

27856.jpg