Genel Sağlık

Kadınlarda göğüs ağrısı neye işaret ediyor?

Göğüste oluşan ağrılar hangi hastalıklara işaret ediyor?

.jpg

Göğsünüzde ağrı, sıkışma, ağırlık hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? Ara sıra meydana gelen ağrıları genellikle görmezden geliyoruz. Ancak söylemeliyiz ki, bu hiç akıllıca bir davranış değil. Çünkü hiç bir ağrı nedensiz oluşmaz! Özellikle göğüs ağrısı kadınlar için ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

34545.jpg

Kas ağrıları

Göğüs kaslarınızı genellikle aktif olarak kullanmadığınız için, göğüsünüzde kas ağrısı pek sık ortaya çıkmaz. Yine de, kötü bir uyuma pozisyonu ya da yaptığınız bir egzersiz nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Oluşan ağrının kas ağrısı mı başka bir nedenden kaynaklı mı olduğunu öğrenmeniz gerekir.

33220.jpg

Yumrular

Göğüsteki her yumru ağrı yapmasa da bazı yumrular ağrı yapabilir. Yine de kontrol yaparken elinize gelen her yumru sizi hemen endişelendirmesin. Göğüste kanserli olmayan yumrular da bulunur. Her yumruyu doktorunuza göstermekte fayda var. Size en doğru sonucu mamografi verecektir.

32537.jpg

Sol göğüs

Bazen sol göğüsümüzün hemen altında kalbimiz olduğu gerçeğini unutuyoruz. Göğüs ağrısı, kalp ağrısıyla doğrudan alakalı olabilir. Eğer sol göğüsünüzde sürekli bir ağrı hissediyorsanız, Eko-kardiyogram çektirmelisiniz. Ağrının göğüsten mi yoksa içeriden mi geldiğini öğrenmelisiniz.

13811.jpg

Menstrual kramplar

Göğüs ağrısına en sık menstruasyon döneminde rastlanıyor. Bu dönemde vücudun su tutması gibi göğüslerde de ağırlaşma olur ve göğüste ani kramplar meydana gelebilir.

33448.jpg

Ovülasyon

Ovülasyon döneminde vücutta birçok hormonal aktivite oluşur. Nadiren de olsa bu sırada göğüsünüzde ağrı hissedebilirsiniz.

33169.jpg