Kadın kalbi ile erkek kalbi arasındaki farklar!
Sağlık Yazıları

Kadın kalbi ile erkek kalbi arasındaki farklar!

Kadın kalbi erkek kalbine göre daha narin, kırılgan ve hassas. Kadın ve erkeğin kalp yapılarındaki farklılık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. İşte o farklar…

Damarları daha dirençli ama!

Kadın kalbinin damarları hastalığa daha dirençli. Erkeklerle karşılaştırıldığında damar hastalığı oluşum riskinde 10 yıllık fark bulunur. Ancak bu fark, menopozdan sonra kaybolur.

Testlerde saptanması daha zor

Kadın kalbini tutan damar hastalığı sıklıkla bir damarı daha çok etkiler. Bu da rahatsızlığın testlerde saptanmasını zorlaştırabilir.
İdeal kilonun korunması, hipertansiyon veya diyabet gibi mevcut hastalıkların tedavisinin ihmal edilmemesi, sigaradan uzak kalınması, düzenli egzersiz, Akdeniz diyeti ile sağlıklı beslenme ve stres ile mücadele narin kadın kalbinin sağlıklı kalmasını sağlar.

36879_5.jpg

Kadın kalbi 60 gram daha küçük

Kadın kalbi erkeklere oranla daha küçüktür. Ortalama kadın kalbi 118 gram iken erkeklerde ağırlık 60 gram daha fazla, yani ortalama 178 gram.

Damarları daha hassas

Kadınlarda kalbin damarları daha hassas, büzüşmeye daha meyilli. İnce damarlarda gelişen geçici büzüşmeler tanısı zorlukla konulan kalp kaynaklı göğüs ağrılarına neden olur.

36879_1.jpg

Kadının kalbi daha çok atıyor

Kadınların kalbi erkeklere göre daha çok atar. Örneğin günlük ortalama kalp hızı erkeklerde 70-72 iken, kadınlarda 78-82 arasında seyreder. Bu da çarpıntı ve nefes darlığı şikayetlerinin kadınlarda daha çok gözlenmesine yol açar.

Yan etkilere daha duyarlı

Kadın kalbi özellikle ilaç yan etkilerine karşı daha duyarlı. Ritim bozukluğu oluşma riski erkeklere göre daha fazladır.

36879_2.jpg

Hastalık zor bulgu veriyor

Kadın kalbindeki hastalık zor bulgu verir, sıklıkla EKG ve efor testleri normal saptanır. Klinik şüphe ve risk faktörleri göz önüne alınarak ileri testler yapılmalıdır.

Kriz sonrası daha dayanıksız

Kadın kalbi kriz sonrası hasara daha dayanıksız. Kalp krizi sonrası ölüm oranı erkeklere oranla daha yüksektir.

36879_3.jpg

Tipik olmayan şikayetlere yol açıyor

Kadın kalbindeki hastalık sıklıkla tipik olmayan bulgular verir. Erkeklerde göğüs ağrısı ön planda iken, kadınlarda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, şişkinlik hissi ön plana çıkabilir. Bu da tanı konusunda zorluklara yol açabilir.

Pıhtı oluşturmaya daha yatkın

Kadın kalbi pıhtı oluşturmaya erkeklere oranla daha meyilli. Doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içen kadınlarda bu risk çok daha belirginleşir.

36879_4.jpg