İnsomnia hastalığı nedir, rehabilitasyonu var mıdır?
Sağlık Yazıları

İnsomnia hastalığı nedir, rehabilitasyonu var mıdır?

Uykusuzluk sorunuyani ‘İnsomnia‘ bir çok bireyde, etrafımızdakiler sıklıkla karşılaşmaktayız. Eğerki bir müddettir bu gidişat ileri ebatlara eriştiyse ve tam gününüzü zehir etmeye başladıysa hatta sizin için aşırısıyla ciddi problemler yaratıyorsa büyük bir olasılıkla insomnia hastalığını tutulmuşsunuz veya tutulmak üzere olduğunu göstermektedir. 

İnsomnia genellikle uyku bozukluğu başka bir deyişle yatamama meseleyidir. Genellikle 30’lu yaşlarda görülmeye başlansa dahi günümüzde bu yaş limiti gün geçtikte düşmektedir. 

Bu hastalığın ciddi derecede görüldüğü ve vefata yol açtığı en minik yaştaki fert, 16 yaşında 2014 senesinde can veren bir erkek. İnsomnia, sıradan olarak vefata yol açmaz. Fakat kronik rahatsızlığın ciddi derecede çoğaldığı ve ölümcül bir hal aldığı görülürse, ölümcül tehlikeler taşıyan bir uyku bozukluğu sürecine girilmiş olur. Hastalığın, beyindeki proteinlere bağlı bozukluktan kaynaklandığı, ve bu hastalığın genetik olarak değişinime de neden olabileceği düşünülüyor.

Bedenin doğal geçime balansı ve biyolojik saati bozulur, bu bir hayli muhtelif zekasal ve fiziksel rahatsızlıklara yol açar.

Gece süresince uyuyamamanın acısına sürüklerler, stres olur ve “Neden yatamıyorum?!” diye hiddetlenirler. Peki hiç mi yatmaz bu insomnia hastaları? Yatarlar, fakat çok kısa süreli ve bilinmeyen saatlerde, balanssız bir şekilde yatarlar ve yattıkları saatler genelde günün aydın saatleridir.

REHABİLİTASYONU VAR MIDIR, DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

-Bazı ilaçların kullanımının uykusuzluğa yol açabileceği bilinmelidir.
Yatak odası ya da yatılan bölge, karanlık ve sakin olmalıdır. Ayrıca dar alanlarda duramama gibi bir korkunuz var ise, geniş olmalıdır. Sanrı veya negatif düşünceler sizi yattırmayabilir. Bu geçicidir, şayet cılız bir psikolojiye sahip değilseniz natürel. Buna neden olabilecek etkinlikler; yakın zamanda bir tanıdığın vefat anı yaşaması ya da can vermesi, doğal afetlerin yaşanması, vefat fobisi, fobi filminden etkilenmek… diye sıralanabilir.

-Kafein ve kafein kapsayan besin ve meşrubatların tüketimine dikkat edilmeli, harcanmamalıdır. Kendinizi psikolojik olarak koşullamalısınız, başka bir deyişle yatağınızda yalnızca yatmalısınız. Rastgele başka bir eylem yapmamalı, yatağınıza yalnızca yatmak için gitmeli ve yatağı bir uyku vasıtayı olarak görmelisiniz.

-Belli hobilerle uğraşabilirsiniz.

Resim yapabilirsiniz, müzik dinleyebilir ve hatta müziği kafanızda ritim ritim oluşturabilirsiniz. Takviyeci olacaktır.

-Akşam saatlerinde ağır yemekten netlikle sakınmalısınız. İçkiden sakınmalısınız. En azından, nereden baksanız yatmadan 5 saat evveline kadar içki almamanız sizin için iyi olacaktır. Yatamamaya, aralıksız uyanmaya neden olabilir.

-Muz, yulaf, papatya çayı, frambuaz ve ceviz, uyku niteliğinizi çoğaldırmaya ve uyumanıza takviyeci olur. Ayrıca, sıcak süt ve süt mahsulleri de uyumanıza takviyeci olacaktır.

-Yatakta 1 saat kadar kıvranmış ve hala uyuyamamışsanız, kalkın ve kısa süreli bir spor yaparak yorulun.
Gün içerisinde gece harici uyumanız öneri edilmez ve uyku kumpasını da bozar.

-Aç olarak yatmaya çalışmayın, karnınız guruldayarak sizi rahatsız edecek ve bir şeyler yemenizi isteyecektir. El, ayak gibi uzuvları sıcak yakalamaya çalışın, rahat bir uyku için el ve ayakların sıcak yakalanması ehemmiyetlidir.

.