İltihaplı sivilcenin sebebi ne doğal çözüm yolu ne evde nasıl geçer?
Sağlık Yazıları

İltihaplı sivilcenin sebebi ne doğal çözüm yolu ne evde nasıl geçer?

Hemen hemen hayatımızın herhangi bir anında hepimizin başına gelen sorunlardan biri de sivilce problemidir. Sıklıkla karşılaşılan cilt problemi olan sivilcenin çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitli yaş aralıklarında görülen ve bir çok neden bağlı olan sivilce probleminin en ağrılı ve sorunlu olanı ise iltihaplı sivilcedir. Ciltte hem ağrılara neden olur hemde görünümü ile pek hoş karşılanmayan iltihaplı sivilcelerin içi iltihap dolu olmakla beraber beyaz uç verirler. Her ne kadar iz kalmaması için sıkma eğiliminde kendimizi tutsak da bir yerde tırnak takılmaları sonucunda izi kalmaktadır. Peki iltihaplı sivilce neden olur, işte merak edilen o sorunun cevabı…

NEDEN OLUR?

Tedavi aşamasına gelene kadar bir çok nedene bağlı olarak orataya çıkar. Çeşitli sebeplere dayanan iltihaplı sivilcenin oluşumu bir çok faktörün birleşmesiyle oluşmaktadır. Vücudu yoran sebepler sonucunda vücudun tepki vermesine neden olur. Her ne kadar bu tepkime kişiden kişiye göre değişse bile yine sivilce oluşumuna yol açan nedenlere dikkat etmekte fayda var işte o nedenler…

GÜNLÜK YAŞAMDA DÜZENSİZ BESLENME!

Sivilce oluşumuna özellikle iltihaplı sivilce oluşumuna neden olan en büyük faktör düzensiz beslenmedir.

Siz eğer vücudunuzun bütün bakımlarını yapmaz içine girmemesi gereken zararlı maddeleri sokarak ona zarar verirseniz vücut bir yerden sonra reaksiyon verir. Düzensiz beslenme yüzünden vücudun genellikle verdiği reaksiyonlar arasında iltihaplı sivilceler vardır ki bu en basit aşamadır çünkü düzensiz beslenme çok daha büyük sorunlara sebep olabilir çok dikkatli olmak gerekir. Hem daha sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir cilt hem de sağlığımız için düzenli beslenmek çok önemlidir.

KAFAYI HERŞEYE TAKANLAR DİKKAT!

Stres vücuda en fazla zarar veren etmenlerden bir tanesidir. Sürekli stres altında olmak yanlış beslenmek yada kimyasal içeren maddeler kullanmaktan çok daha zararlıdır vücut için ve çok daha fazla reaksiyona sebep olur. Bu yüzden iltihaplı sivilceler genellikle kişilerin stres altında olduğu dönemde artar. Genellikle stres altında olan insanlar düzensiz beslenme ve uykusuzluk sorunları da yaşarlar yani gelişen reaksiyonlar tek başına stres kaynaklı değildir ama uykusuzluk ve düzensiz beslenme gibi zaten sıkıntılı durumlarla vücudu sürekli geren stres birleşince iltihaplı sivilcelerin oluşması kaçınılmazdır.

Vücudun her şeye ihtiyacı vardır en çok da uykuya. Çok uyumak ne kadar zararlıysa az uyumakta çok zararlıdır uyku kararında dengelenmelidir. Uykusunu iyi alan doğru saatlerde uyuyan insanların çok büyük bir çoğunluğunun ciltleri çok daha parlaktır. Cildi parlatmak için bir sürü kimyasal kullanmak yerine uykuyu almayı denemek çok daha iyi sonuç verecektir kuvvetle muhtemel. Bu yüzden hiçbir zaman vücudunuzu uykusuz bırakmayın eğer iltihaplı sivilcelerinizden şikayetçiyseniz son dönemdeki uyku düzeninizi gözden geçirin belki sebep uyku düzeniniz olabilir.

ALERJİK REAKSİYONLAR

İltihaplı sivilceleriniz varsa bunun nedeni bir ihtimal alerji olabilir. Kullanılan yeni bir ürün yada içinde bilinmeyen maddeler olan ürünler ciltte reaksiyona neden olabilirler ve cildin verdiği bu tepkilerin çeşitleri olur. Bazı alerjiler sonucunda ciltte bir sürü iltihaplı sivilce oluşur. Eğer siz de iltihaplı sivilce sorunu yaşıyorsanız son dönemde eskisinden farklı bir ürün kullanıp kullanmadığınıza bakabilirsiniz yada size alerji yapan bir şey tüketip tüketmediğinize bu size sivilcenin nedenini bulmada yardımcı olacaktır.

YANLIŞ UYGULANAN CİLT BAKIMLARI

Sivilce oluşumunu hızlandıran en önemli faktör cilde kötü davranmaktır.

Bunlar hem cildin parlaklığını söndürür hem de sivilce oluşumuna genellikle iltihaplı sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden ne kadar uykunuz olursa olsun yada ne kadar yorgun olursanız olun cildinizi mutlaka temizleyin ve nemlendirin. Tüm bunların yanı sıra herkeste gördüğünüz her şeyi alıp cildinize sürmeyin bunun hiçbir faydası olmayacağı gibi aksine zararı olacaktır . 

.