Hoş kalçalar için yapmanız gerekenler
Diyet

Hoş kalçalar için yapmanız gerekenler

Bir yarıyıl moda olan ve bir hayli bayanı sıhhatinden eden ‘0 beden’ saplantısı, yerini büyük kalçalara vazgeçti. Dünya starları bu akımı başlattı, bayanlar rahat soluk aldı! Hakikatinde ince bel ve geniş kalçalar 1800’lü senelerde zarafetin ve hoşluğun göstergesiydi. Bayanlardaki bu istek öyle bir noktaya geldi ki, 1874’te yalnızca korse kullanımına bağlı 97 hastalık belirlendi. VM Medical Park Kocaeli Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Lütfiye Derya İnal, “Armut tipi beden olarak da nitelendirilen ince bel ve geniş kalça her yarıyıl ‘çekici’ bir görünümün ve doğurganlığın sembolü oldu. Üst vücudun kalçadan daha geniş olduğu ‘elma tipi beden’a üstünlüğü ise artık bilimsel olarak da kabul görüyor” dedi.

Bel bölgesindeki yağlara dikkat

Bazı ölçümler yaparak beden tipimizi tanımlayabiliriz. Bel etrafı, bel-kalça oranı ve beden kitle indeksi, bedendeki yağ içeriğini en iyi yansıtan antropometrik insan bedeninin ebatlarıyla ilgilenen bilim dalı ölçümlerdir. Bel-kalça oranı belin en ince olduğu yerin, kalçanın en geniş olduğu yere oranıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bel etrafı bayanda 88 cm, erkekte 102 cm’nin altında olmalı. Bel-kalça oranı ise bayanda 0.85, erkekte 0.9’un altında olmalı.

Ölçümler, oranlar, indeksler… Peki, bunlar neden bu kadar ehemmiyetli? Bel etrafı karın içi yağlanmanın başlıca göstergesidir. Bel-kalça oranı 1’i geçtiğinde risk çanları çalmaya başlar. Basen bölgesinde yağlanma fazla olanlara göre, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, başta yumurtalık ve meme olmak üzere muhtelif kanserler, adet kumpassızlıkları ve infertilite kısırlık daha fazla görülür.

Hoş kalçalar için kızartmadan uzak durun

Haliyle ince belirli, geniş kalçalı ‘armut’ Türk bayanları, kalın belirli ve göbekli ‘elma’ tipi Avrupalı bayanlara göre çok daha kısmetli. Daha sıhhatli, daha doğurgan… Ancak hemen havaya girip iri kalçalarla dolaşmak yok! Beden kitle endeksimiz hesaplayıp boyumuza göre uygun kiloyu gözetmemiz gerekir. İdeal beden kitle indeksi 18,5-25 arasındadır. Basen ve kalça bölgesindeki yağlanma, bel bölgesindeki yağlanmaya göre daha kabul edilebilir olsa da, azı karar çoğu hasardır. Kalça ve basendeki yağlanma çoğalışı, estetik olarak bir hayli kadının fobili düşüdür. Bunun için öncelikle perhizimize dikkat etmeliyiz. Porsiyonlarımızı eksiltmeliyiz. Yağlı gıdalardan, kızartmalardan muhtemel olduğunca uzak durmalıyız.

– Makarna, pilav, patates, ekmek, hamur işi gibi karbonhidrat yükü fazla olan yiyecekleri fazla harcamamaya itina göstermeli, özellikle şerbetli tatlılardan ve şekerli meşrubatlardan uzak durmalıyız.

basen

Acı biberle basenlere veda edin

Öğünlerimizdeki sebze ve meyve oranını artırmalıyız. Haftanın en az 3 günü ve en az 40 dakika tempolu egzersiz yapmalıyız. Bunun yanında yağlanmanın fazla olduğu bölgelere müteveccih egzersizler ve pilates de oldukça bereketlidir. Su ise olmazsa olmazımız.

– Günde en az 2 litre kadar su içmeliyiz.

– Günde 3 fincanı geçmemek kaydıyla yeşil çay ve beyaz çay gibi yağ yakımına dayanakçı olan çaylar içilebilir.

– Tarçın, zencefil, zerdeçal, badem, kinoa, acı biber gibi yağ yakımını süratlendiren yiyeceklere de perhizimizde yer vermeliyiz.