Hep genç kalmak isteyenlere
Ağrı

Hep genç kalmak isteyenlere

Bedeninizi yarıyıl yarıyıl temizleterek gençliğinizi uzatabileceğinizi biliyor musunuz?

Gençlik enerjisini gözetmek için bedendeki zehirli madde birikimi dışarıya atmak gerektiğinin altını çizen Uzman Diyetisyen Olcay Barış, bunun yolunun bazı yarıyıllarda detoks uygulamaktan geçtiğini belirtiyor.

Vücudunuz detoks sinyali veriyor mu

Tıbbi rehabilitasyon çözümü bütün sağlanamayan şikayetler mevzusunda detoks uygulaması yapılabilir. Baş sızısı, sırt sızıları, sık sık soğuk algınlığına tutulmak, kronik bitkinlik, eklem sızıları, btümörün kaşıntısı, asaplılık, ten döküntüleri, öksürük, uyku hali, ten kızarıklıkları, göğüs hırıltısı, gözlerde hassasiyet, uykusuzluk, bulantı, boğaz sızısı, korunma sisteminde yavaşlama, baş dönmesi, hazımsızlık, breyin yakalanması, değişken ruhsal yapı, anksiyete evham, sinüslerde tıkanıklık, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, bunalım, kabızlık gibi…

Ancak tıbbi açıdan hekim tarafından takip edilen kronik hastalığı bulunan şahısların detoks yapması önerilmez.

Detoks nasıl yapılır

Detoks, en uzunu 15 günlük olmak üzere haftada bir, üç ya da yedi günlük kürler halinde yapılabilmektedir. Beslenme detoksu için kesinlikle bir beslenme uzmanından destek almak gerekir. Beslenmeyle yapılacak farklılıkların yanında egzersiz yaparak terlemek ve bağırsak hareketliliğinin devamını sağlamak da bedendeki zehirli madde maddelerin atımını destekleyecektir.

Beslenmeye ek teklifler

– Detoks zamanınca sabah uyanınca bir bardak ılık suya bir kaşık limon suyu veya bir kaşık elma sirkesi ilave ederek için.

– Yemeklerde tercihen ham sarımsak ve maydanoz yiyin.

– Mide probleminiz yoksa zencefil ve acı biberi çorbalarınıza katarak kullanın.

– Yemek aralarında papatya, zencefil, ıhlamur, meyankökü gibi temizletici çaylar için.

– Akşamları gevşetici ve uykuya geçişi basitleştiren papatya çayı için.

– Ayda bir defa bedeninizi temizletin. Misalin gün boyunca yalnızca konutta bunalmış natürel meyve suyu, su ile birlikte ham sebze-meyve yiyin.

– Kırmızı etin tüketim sıklığını eksiltin ve şarküteri mahsulleri, sakatat, arıtılmış edilmiş besinler, şeker, tuz, doymuş yağlar, kahve ve içkili meşrubatları olabildiğince almamaya çalışın.

– Besin tercihlerinizde olabildiğince natürel mahsuller kullanın.

– İçeriğini bildiğiniz ph oranı 7 veya üzerinde olan içme sularını ve mineralli suları maden suyu seçim edin.

– Yumurta, buğday, süt ve süt mahsullerini belirli yarıyıllarda gizeme ile yiyin. Hepsini aynı yarıyılda yememeye özen gösterin.

– Mevsim meyve-sebzelerini kullanmaya özen gösterin.

– Sofranızda en çok bulunan besinler; meyve, sebze, yeşillik, hububatlar, baklagiller, düşük yağ oranlı süt ve süt mahsulleri, beyaz et ve balık olsun.

– Limon asidik olarak düşünülse de bedenimiz için en ideal asit tertip edici besinlerdendir. Bu sebeple her gün bir ölçü kullanmaya özen gösterin.

– Hem klorofil hem de öbür vitaminler açısından ideal detoks besini olan maydanozu kaynayan suya atıp, suyun altını kapatın ve bu ılık suyu gün içerisinde için.

– Pişirme metotlarının da besin tercihi kadar ehemmiyetli olduğunu unutmayın. Kızartma, kavurma harekâtı yapmamaya, yağı fazla ısıya maruz bırakmamaya dikkat edin. Haşlama, buharda ya da fırında pişirme usullerini seçim edin. Ayrıca pişirme gereçlerinizin paslanmaz çelik, sırça ya da porselen olmasına dikkat edin.