Hastalığa tutulmamanın 10 yolu!
Sağlık Yazıları

Hastalığa tutulmamanın 10 yolu!

Hastalığa daha az tutulan ve hafif hastalık yarıyılı geçiren insanların verdiği 10 gizem!

.jpg

Bazı insanlar hastalıklarını hafif nezle biçiminde atlatırken bazıları da çok sızılı, ateşli ve acılı bir hastalık süreci geçiriyor.

Bilimsel araştırmalar ve asırlara karşın hekimler hala bize kesin olarak nasıl hastalanmayacağımızı söyleyemiyor.

Bu haberde tesirlerine donakalacağınız 10 tane sağlık alışkanlığı var. Bu sayede daha sağlıklı yaşayıp, hastalıklara tutulma tehlikenizi azaltabilirsiniz.

Bakın sağlıklı insanlar kendilerine nasıl bir hayat stili belirlemiş…

54730.jpg

B6, folik asit, biotin, tiamin, riboflavin dahil her gün B vitaminlerini almaya özen gösterin. Zira bu vitaminlerin beceriksizliği bedendeki karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolize edilmesini engeller.

Sağlıklı saç, cilt, asaplar, kan hücreleri, hormon üreten bazı bezlerin büyümesi ve bağışıklık siteminin güçlenmesi için B vitaminleri oldukça ehemmiyetli.

Ayrıca B vitaminleri antikolar ve beyaz kan hücrelerinin büyümesine de destekçi olur.

53329.jpg

Hastalıklara az tutulan insanların daha az yemek yediği ve balanslı beslendiği araştırmalar neticeyi ortaya çıkmış bir gerçek.

Kardiyovasküler hastalık, diyabet ve alzheimer gibi yaşla ilgili olan sağlık meselelerinin ortaya çıkma tehlikesini eksiltmeniz için kalori kıstlamasına gitmeniz gerekiyor.

Kalori kısıtlaması perhizinin çok kolay olduğunu bilmelisiniz.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere tüm sebzeleri yemeklerinizde kullanmayı seçim edin.

32238.jpg

Araştırmalara göre stres bağışıklık sistemine, kalbe hasar verip, tüberüiloz ve bakteriyel enfeksiyonlara tutulma oranını da yükseltiyor.

Uzmanlar bu sebeple rahatlama ve stresten temizleme usullerini bilmenizin ehemmiyetli olduğunu vurguluyor.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı tahlillerde stres 9. ve 12. sınıfa giden çocuklar arasında üst solunum yolları hastalıklarına neden oluyor.

Yapacağınız egzersizler stresten korunmanıza destekçi olabilecek en iyi usullerden bkocaman. Kumpaslı yürüyüşler gerginliğinizin eksilmesine destekçi olur. Bunun yanı gizeme sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı bir perhiz ve tabii ki olmazsa olmaz kahkahalar sizi stresten korur.

49497.jpg

Sağlıklı kalabilmemiz için bakteriler ve bedenimizin harika bir iş birliği var.

Ama öbür cinsli mikroplardan olası olduğunca uzak durmalısınız.

Özellikle sarih bir yaranız varsa lekeli yerlerle temas etmemelisiniz. En ehemmiyetli şeylerden birisi de aldığınız ham sebzeler. Besininiz sebzeleri devirirken çok özen göstermelisiniz. Devirirken fırça kullanıp, iyice durulamalısınız.

49946.jpg

Batılı tıp camiyaları tarafından doğru bulunmasa da bitkisel ilaçlar bedeniniz için fayda gösterir. Özellikle Çin tıppında bitkisel ilaçlar ufalamaz bir parça.

Bitkisel ilaçlar kan basıncını kumpaslar, asap sistemini yatıştırır, bedenden mikropları pakler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeşil çay gibi bitkiler bağışık sisteminizi geliştirmek için son derece verimli olur. Ayrıca uzamanlar yeşil çayın metabolizmayı hızlandıdığı, kolesterolü ve kan şekerini dengeliyici özelliklere de sahip olduğunu söylüyor.

54189.jpg

Araştırmalar güçlü arkadaşlıklar kuran insanların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ve berişici hastalıklara tutulma tehlikelerinin daha az olduğunu söylüyor.

Hayatınızda bağınızın güçlü olduğu bir arkadaşınız yoksa, yavaş yavaş yeni arkadaşılıklar kurmaya çalışın.

Ph seviyeleri basmakalıpın altına düşen insanların bedenlerinin çok kolay işlerde bile çok bitkinlik sürükleyeceği, süratli soluk alıp verme, mide problemleri ve erken kırışma gibi meselelerle karşı karşıya kalabilineceği söyleniyor.

Sebze yemeği kumpaslı hale getiren insanlar bedenlerindeki asidi dengeleyebilir. Yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, havuç, hindistan cevizi, kuşkonmaz ve havuç size bu mevzuda destekçi olabilecek en iyi seçenekler.

54128.jpg

Çalışmalar sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğunu ve antibiyotik özellikleri sayesinde soğuk algınlığının üstesinden gelmenizi sağladığını gösteriyor.

Buna ek olarak sarımsak, kan basıncı, trigliserid ve kolestrol seviyelerinin düşürülmesinde de tesir gösterir.

Sarımsaktan en iyi yararı alabilmek için taze harcamanızda fayda var.

47043.jpg

Hastalıklara az tutulan ve hafif atlatan insanların kumpaslı olarak detoks uyguladığı biliniyor.

Vücutta biriken zehirli maddeler kanser ve karaciğer dahil bir sürü hastalılara davetiye çıkarıyor.

Bu vaziyet uzuvlarınızın becerilerinin kısıtlanmasına neden olur.

Uykudayken salgılan büyüme hormonundan yoksun kalmak sıhhatiniz açısından hiç iyi değil. Uyku beceriksizliği bağışıklık işlevlerine de bağlı. Uykusuzluk sürükleyen insanların bu surattan hastalık tehlikeleri daha fazla oluyor.

Eğer uykuya dalamıyorsanız kahve ve çay tüketimizinizi gece saatlerinde yapmamaya özen gösterin. Kafeinin bedenden sindirilimi takribî 20 dakika sürer ve bu süreç sizin uykuya dalmanızı engelleyebilir.

47533.jpg
.