Hapşırık yakalanınca hakikatinde bedenimizde ne oluyor?
Sağlık Yazıları

Hapşırık yakalanınca hakikatinde bedenimizde ne oluyor?

Şayet kalabalık civarlarda hapşırığınızı yakalıyorsanız, sıhhatinize hasar verebilirsiniz. Hatta olasılık da olsa öldürebilir. İşte hapşırığı yakalamanın zararları.

En ekstrem vaziyetlerde de hapşırık yakalamak, kalp krizine neden olup vefata yol açabilir.

39160_6.jpg

Hapşırığınızın saatteki sürati mucizevidir. Aksırdığınızda akciğerlernizden gelen tazyik ile hava takribî 100 mil/saat başka bir deyişle 161 km/saat süratle hava kanallarına ağız ve burun kanalları doğru yönelir.

39160_1.jpg

Hapşırık sırasında ağzınızı ya da burnunuzu hava çıkışını yasaklayacak biçimde kapatırsanız, tam hava kulaklarınıza doğru yönelir. Bu tazyikli hava, kulakların östaki borularına ve orta kulağın içerisine doğru giderek, rüptüre rüptür yırtık, delinme, kopma kulak çeperi gibi zararlara yol açabilir. Ayrıca bu tazyik, dinleme kaybı ya da uzun süreli baş dönmelerine de neden olabilir.

39160_2.jpg

Ancak hapşırığı tutuğumuzda kulaklarımıza vereceği hasardan çok daha aşırısına da neden olabilir. Hapşırık yakalamak gözlerinizdeki kan damarlarına ve diyaframa hasar verebilir.

39160_3.jpg

Hapşırık yakalandığında kan tazyikini aniden yükseltebilir. Zira yasaklanmış hapşırık beyindeki kan damarlarını zorlar.

39160_4.jpg

Ayrıca, tutuklanmış güçlü bir hapşırık, boyunuzun sakatlanmasına neden olabilir.
Bunun yanısıra sinüs operasyonu geçirmiş fertlerde, hava gözlerin yakınındaki boşluğa dolarak gözleri yerinden fırlatacak kadar tazyik uygulamasa da zarara neden olabilir.

39160_5.jpg