Genel Sağlık

Hangi bigudi çeşidi, hangi saça?

Bigudi en iyi şekilde nasıl kullanılır?

.jpg

Yıllardır devam eden bir güzellik sorusu var: Saç maşası mı, bigudi mi?

Cevap veriyoruz: İkisi de! Çünkü ikisinin de farklı kullanım alanları var. Eğer kalıcı bir etki istiyorsanız bigudiyi, pratik yap-çık dalgalar istiyorsanız saç maşasını tercih edebilirsiniz. Bigudinin de saçlarınıza daha az zarar verdiğini hatırlatalım.

Bugün bu eski güzellik dostumuzu daha yakından tanıyacağız.

26862.jpg

3 numara yapışkanlı bigudi

Küçük bigudiler, ince küçük dalgalar demektir. Su dalgası görünümü yaratmak için de en uygunu 3 numaralı yapışkanlı bigudilerdir.

Bunları kuru saça uygulayabilirsiniz. Saçlarınız hafif ya da sık dalgalıysa gece uyumadan önce iyice fırçalayıp bir miktar sprey sıkarak saçlarınızı sarabilirsiniz. Sabah mükemmel dalgalarınız olacaktır.

26863.jpg

5 numara yapışkanlı bigudi

Daha iri dalgalar istiyorsanız 5 numaralı yapışkanlı bigudiyi tercih edin. Çok ince ve düz saçları şekillendirmek için iri bigudiler daha uygundur. Yapışkanlı modellerin tamamı kuru saça uygulanır.

Bigudiyi kullanırken saçınızın köklerinin üç parmak gerisinden işlemi tamamlamanız gerekiyor. Yoksa doğal olmaz. Uçlarını da bigudiye tamamen sarmazsanız kırılır. İşlemin özenli olmasına dikkat edin. Aldığınız tutamlar bigudiden daha geniş olmamalı.

26864.jpg

Mizamplı bigudi

Metal bigudiler ekstra ısıtma ister. Bu modelleri saçlarınızın kalitesinin bozulmaması açısından tavsiye etmiyoruz. Gece sarıp uyumak için uygun değildirler.

Uzun süre bozulmamasını istediğiniz zamanlarda tercih edebilirsiniz. Kalıcı etkiyi arttırmak için işlemden önce köpük kullanın. Islak saçınızı mizamplı bigudilerle sarabilirsiniz.

26865.jpg

Sosis bigudi

Ev kullanıma en uygun bigudi çeşididir. Her saç tipine çok güzel cevap verir. Özellikle yay şekilli dalgalar yaratmak isterseniz uygun seçim olacaktır. Hem kuru, hem de ıslak saça uygulayabilirsiniz.

Saçlarınız dalga tutmuyorsa sosis budilerin üzerine alüminyum folyo sarıp kullanabilirsiniz. Saçlarınızı sardıktan sonra yüksek ayarda saç kurutma makinesi tutun.

26866.jpg

Isıtmalı bigudi

Yeni çıkan ısıtmalı bigudiler profesyonel kullanım için daha uygundur. İnce bir ayar gerektirir ve beklediğiniz sonucu vermez. Pratik kullanım için doğru bir tercih değildir. Mizamplı bigudilerin prensibini kullanır.

Su ısıtmalı modeller de en eski bigudilerdendir. Bu masraflı yöntem yerine diğer bigudileri tercih edin.

26867.jpg

Perma bigudisi

Perma yaptırmak istediğiniz kuaförler bunları kullanırlar. Yapısı hafiftir ve ısıyı dağıtmak için dizayn edilmiştir. Profesyonel kullanım için çok uygun ve etkilidir.

26868.jpg