Hamileyken Kullanılacak Kozmetik Mahsulleri
Grip - Soğuk Algınlığı

Hamileyken Kullanılacak Kozmetik Mahsulleri

Hamıleyken hanımlarımız elbetteki bakımını ıhmat etmemektedir. Bizlerden siz kıymetli okurlarımıza Hamilelik yarıyılında makyaj yaparken hangi kozmetik mahsulleri kullanacağınızı ve nelere dikkat edeceğinizi bahsedeceğiz.Kozmetik mahsuller hoş bir cilde sahip olmakta büyük katkı sağlarlar. Ancak kozmetik mahsullerde bulunan kimyeviler gebelik ve emzirme yarıyılında bebeğinizi ve sıhhatiniz tehdit edebiliyor. Hamilelikte kozmetik kullanımıyla ilgili bilgileri Uz. Dr. Zerrin Baysal açıklıyor…
Hamilelik Yarıyılında Kozmetik
Etiler Memorial Polikliniği ve Memorial Sağlık Kurumu Cildiye Kısmı ’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal “Gebelik yarıyılında kozmetik kullanımı “hakkında bilgi verdi. Hamile bayanların en büyük kasvetleri; ilaç, ışın, kimyevi maddeler ve ten yoluyla maruz kaldıkları maddelerin hasarlarıdır. Bu kimyevi maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya derisel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin fetus gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan tesiri olmadığı deneylerle gösterilmiştir. Kimilerinin ise, makûs tesirlerinin olup olmadığı halen öğrenilmemektedir. Bazılarında ise, hamileliğin belli vakitlerine kadar hasarlı tesirli, daha sonraki aylarda hasarsızdır. Bu yan tesirler, bebeğe hem fiziksel hem de zekâsal hasarlar verebilir, gelişimini yasaklayabilir.
Özellikle saç boyarken önlemli davranın
Kozmetik saç boyaları, kremler, parfümler, arınıcı maddeler vs.. kullanımında, genelde, en sık problem saç boyalarıdır. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine hasar verici tesirler görülmemiştir. Fakat önlemli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Farklılık yapmak, beyazlarınızı saklamak veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, hamileliğin ilk üç ayından sonra, nebatsal saç boyaları kullanabilirsiniz.
Saç düzleştirme ve perma operasyonlarını gebelik sonrasına vazgeçin
Saç düzenleyicilerin straightener ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyevi yaradılışlardır ve kullanılmaları nasihat edilmemektedir. Saç düzenlemelerin, hava ısı ve press yolu ile yapılması daha tehlikesizdir. Perma gibi usullerde ise kullanılan kimyevi maddeler saçlı tenden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık büyümesi arasında ilişki tespit etilememiştir, fakat tamamen emin olduğunu söyleyebilmek içinde daha fazla araştırmaya gereksinim vardır. Bu surattan doğum sonrasına kadar saçlarınızın natürel kalmasında fayda vardır.
Islatıcıları rahatlıkla kullanabilirsiniz
Deodorant, şampuan, ve öbür cilt bakım mahsullerinin, bebek gelişimi üzerine hasar verici tesirleri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla birlikte şimdiye kadar rastgele bir problem rapor edilmemiştir. Cilt için kullanılan kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarının oluşmasını eksiltmek için kakao ve lanolin kremleri kullanılabilir.
Gebelik yarıyılında makyajın hasarlı olup olmadığı da sıkça sorulan suallerden biridir. Ancak; bu mevzuda rastgele bir çalışma yapılmamış olmakla beraber; bugüne kadar makyajın gebelik üzerinde olumsuz bir tesiri görülmemiştir.
Bebeğin gelişimindeki en ehemmiyetli zaman ilk üç aydır. Bu zaman içindeki hasarlar öbür aylara göre daha fazla olmaktadır, kısa bir zaman için azıcık daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sıhhati açısından yararlı olacaktır.
Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının
Gebelik her güzergahıyla dikkat ve bakım isteyen bir süreç. Sıhhatli bir bebek sahibi olmanın yanında, annenin de kendine özen göstermesi arzulanan ve göz arkasını edilmemesi gereken bir nokta. Gebelikte ve sonrasında anneleri en fazla üzen mevzuların başında ise fazla kilolar ve cilt problemleri çatlaklar geliyor.
Doğumdan sonra bedenin deforme olmaması için gebelik sırasında çok uzun süren ve çok sıcak banyolardan sakınmak gerekiyor. Şayet bundan bırakamıyorsanız, hiç olmazsa çıkmadan evvel ılık bir duş alıp bebeği hafifletin. Hakikatinde sadece ılık bir duş en uygunudur. Arada bir yapılacak hafif kese, kan dolaşımını artırır. Daha sonra kol ve bacaklara beden sütü de tatbik ettiğinizde günlük beden bakımınız bitmiş demektir.
Hamilelikte fizyolojik cilt farklılıkları ile baş etmek muhtemel
Hangi bayanda hamilelikte ne gibi bir cilt farklılığı ortaya çıkacağını varsayım etmek güçtür. Bazı anne adayları Hamilelik hakkında daha fazla bilgi”>hamilelik yarıyılında rastgele bir cilt meseleyi yaşamazken, kimilerinde cilt kuruluğu, karın çatlakları, kaşıntı, ciltte yağlanma gibi meseleler ortaya çıkabilir. Bazı anne adaylarında da başta surat olmak üzere bedenin her yerinde çok rakamda kirler oluşabilir.
Hamilelikte cilt farklılıklarının mesulü hamileliğe bağlı her cins farklılıkta olduğu gibi hamilelik yarıyılında artan hormonlardır…
Melasma, Kloazma Hamilelik maskesi
Sıklıkla yanaklar, alın, üst dudak, burun ve çenede kumpassız hudutlu kahverengi kirlere “hamilelik maskesi” denir. Yüzde 70-90 bayanda görülen bu pigment çoğalışı doğumdan sonra sıklıkla ortadan kalkar. Ender vaziyetlerde pigment çoğalışı sanki bir hırpalama yaptırılmış gibi cildin derin katlarına erişir. Böyle gidişatların rehabilitasyonu bu mevzuda deneyimli bir cilt uzmanı tarafından asıllaştırılır.
Gebelikte güneş ışınlarına karşı dikkatli olun
Yoğun bir ultraviyole ışık kaynağı olan güneşderi uzak durmak ve güneşe çıkıldığı zamanlarda en az 20 etmenli bir güneşlenme kremi kullanmak kirletilmelerin eksiltilmesinde oldukça tesirlidir. Yazın bulutlu havalarda dahi güneşin UV ışınlarının cilde tesir gösterebileceği unutulmamalıdır.Lekelenme olan bölgelerin makyajla kapatılmasında bir mahzur yoktur.
Hamilelikte sivilceler
Hamilelikte özellikle 8. haftadan itibaren değişen hormonal etraf bazı anne adaylarında evvelden varolan sivilcelerin çoğalmasına ya da ilk kez hamilelik yarıyılında sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Ender vaziyetlerde ise varolan sivilcelerde eksilme görülür. Surat cildi pak ve kuru yakalanmalıdır. Sivilceler kozmetik meseleler yarattığında hekim teklifine göre topikal bölgesel ilaçlar kullanılabilir Dikkat edilmesi gereken öbür bir nokta da şudur: izotretinoin içerikli “sivilce ilaçlarının” doğumsal anomalilere neden olduğu ispatlanmıştır. Bu surattan hamilelik yarıyılında sivilceleriniz için ilaç kullanmadan evvel kesinlikle doktorunuza danışmalısınız!
Tırnak farklılıklarını önem verin
Tırnaklar cildin bir uzantısı olarak kabul edilirler ve hamilelik yarıyılında artan hormonların tesiriyle tırnaklar yumuşayıp incelerek kolay kırılır hale gelebilirler. Tırnak cilası vaziyeti daha da makûslaştırabilir. Bulaşık ve çamaşır devirirken lastik eldiven kullanmak, el ve tırnaklara ıslatıcı losyon sürmek çoğu gidişatta yararlı olur.
El ve ayaklarda kızarıklık
Latincede “palmoplanter eritem” ismi verilen bu gidişat, hamilelik dışındaki bir yarıyılda ortaya çıktığında bir karaciğer hastalığını düşündürmesine rağmen; hamilelik yarıyılında fizyolojik olarak ortaya çıkabilir. Avuç içlerinde ve seyrek de ayak tabanlarında kızarıklık ve kaşıntı biçiminde ortaya çıkar. Palmar eritemin de öbür çoğu cilt farklılığında olduğu gibi hamileliğe bağlı olarak kandaki östrojenin çoğalması sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kaşıntı şiddetli olduğunda ıslatıcı kremler yararlı olabilir. Islatıcılara yanıt vermeyen kaşıntılarda ise hekim teklifine göre bazı ilaçlar kullanılabilir.