Güneşlenmek ömrü uzatabilir mi?
Sağlık Yazıları

Güneşlenmek ömrü uzatabilir mi?

İsveç’te yapılan bir çalışmada, kadınların güneşlenmesinin yaşam süresine etkisi araştırıldı. İşte araştırmanın ilginç sonuçları…

Uzmanlar, güneşe çıkmadan 30 dakika önce, en az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanılmasını ve sabah 11 ila öğleden sonra 3 arasında güneş ışıklarından sakınılmasını tavsiye ediyor.

37203_5.jpg

Araştırma ekibinin başındaki isim Doktor Pelle Lindqvist, güneşten sakınmanın ortalama ömür süresine, sigara içmek kadar etki ettiğini söyledi:

37203_1.jpg

“Güneşe en çok maruz kalanlar arasında sigara içenlerin, güneşten sakınan ve sigara içmeyenlerle aynı seviyedeki risk grubunda olduğunu gördük. Bu da, güneş ışıklarından sakınmanın, sigara içmekle aynı risk faktörü oluşturduğunu gösteriyor.”

37203_2.jpg

İsveçli bilim insanlarının araştırmasında, güneş ışınlarından sakınan kadınların, sık güneşlenen kadınlara kıyasla 0.6 ila 2.1 yıl daha kısa yaşadıkları ortaya çıktı.

37203_3.jpg

Araştırma, güneşlenmenin cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azalttığını gösterse de, güneşin UV ışınlarıyla cilt kanseri arasında bir bağ olduğuna dair herhangi bir şüphe yok.

37203_4.jpg