Genel Sağlık

Güneş lekelerine ne yapmalı?

.jpg

Yaz biterken geride bıraktığı güneş lekeleri biraz can sıkıcı olmaya başlayabilir. Güzelliğinizi ‘lekeleyen’ bu durumdan evde yapacağınız uygulamalarla kurtulabilirsiniz.

32414.jpg

Keten tohumunu az bir miktar suyun içinde kaynatın. Ilıdıktan sonra suyu ile birlikte göz çevrenize değmeyecek şekilde yüzünüze ve lekeli alanlara uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Lekelerin renklerinin önce açıldığını, sonra da kaybolmaya başladıklarını fark edeceksiniz.

24497.jpg

Dışarı çıkmanız gerekmiyorsa daha etkili, fakat biraz rahatsız edici bir önerimiz daha var. Üzüm sirkesi, limon suyu ve suyu karıştırarak hazırladığınız doğal toniği sabah ve akşam temiz cilde pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Bu cildinizi hem yumuşatır, hem de pürüzleri tamamen giderir.

32411.jpg

Yarım kavunun içini ve elmayı bir kabın içersinde rendeleyin. Daha sonra üzerine iki yemek kaşığı şeker ve bir fincan şarap ilave edip iyice karıştırın. Bu karışımı bir kavanoza koyup, güneş gören bir yerde 10 gün bekletin. 10 gün beklemiş karışımı temiz bi bezle süzün. Her gün temiz bir pamukla cildinize uygulayabilirsiniz.

Bir süre sonra lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

24488.jpg

Bir tutam maydanoz, bir tutam semizotu, bir fincan yoğurt ve çeyrek Limon suyunu iyice karıştırıp püre kıvamına getirin. Yüz ve dekoltenize sürüp, 30 Dakika bekletin ve cildinizi zedelemeden ovarak çıkarın. Haftada 2 Gün bu kürü uygulayın. Güneşe çıkarken de mutlaka yüksek faktörlü koruyucu krem kullanın.

28960.jpg