Gözlerde miyopi salgını alarmı!
Sağlık Yazıları

Gözlerde miyopi salgını alarmı!

Uzmanlar, bir görme kusuru olan miyopi hastalığının, dünyada neredeyse rekor bir artışla salgına dönüştüğü ve özellikle çocukların göz sağlığını tehdit eder hale geldiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Her 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bakın!

Prof. Dr. Coşar dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi: “Bu nedenle gün içerisinde belirli aralıklarla mutlaka uzak bir noktaya bakmak, yakın ve uzağa bakarak odak noktasını değiştirmek göz için iyi bir egzersiz. Bilgisayarla çalışırken her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca gözümüzü ekrandan ayırıp uzağa bakmalıyız.”

36660_4.jpg

Daha önceki yıllara göre rekor artış!

Yapılan tüm araştırmalara göre miyopluk İngiltere ve ABD’de, 30-40 yıl öncesine kıyaslanamayacak kadar arttı. İngiltere’de 5-7 yaş grubu çocukların yüzde 5’inde miyopluk mevcut ve toplam nüfusta 6 milyondan fazla miyop var. Asya ülkelerine bakıldığında ise, beş yıl öncesinde nüfusun sadece yüzde 20’sinin gözü bozukken, bu oran günümüzde yüzde 80’lere kadar çıktı. Gençlerde ise bu oran daha yüksek, yüzde 90 seviyesinde.

Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar, son 5 yılda yapılan araştırmalara göre, “Çocukları teknolojik cihazlardan, yapay ışıklardan ve diğer çevresel faktörlerden korumazsak göz hastalıkları sanılandan daha da fazla artacak” diyor.

36660_1.jpg

Geleceğin görme kusuru hastalığı, miyop

Prof. Dr. Banu Coşar, Türkiye’de de benzer bir durumdan söz ediyor. Yurtdışında yapılan araştırmaların da kaydettiği gibi, miyopi şikayetiyle kendilerine başvuran hasta sayısının fark edilir derecede arttığını belirtiyor.

Çocukların küçük yaştan itibaren bilgisayar ve cep telefonu kullanımının miyopiyi tetiklediğini söyleyen Prof. Dr. Banu Coşar, “Çocuklar neredeyse bir yaşından itibaren televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik cihazlar oynamaya başlıyor. Uzun süre yakına bakmak çocukların gözleri için miyopi riski oluşturuyor. ” diyor.

36660_2.jpg

Göz egzersizleri önemli!

Prof. Dr. Banu Coşar, anne ve babalara bu konuda büyük görevler düştüğünü, çocukları mümkün olduğunca bilgisayar ekranından uzak tutmalarını tavsiye diyor.

Göz sağlığı ve özellikle miyopinin önlenebilmesi için göz egzersizlerinin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Banu Coşar, “Doğal ışık çok önemli. Milyonlarca insan, gün içerisinde saatlerce aynı noktaya bakarak çalışmak zorunda. Çocuklar için de durum aynı” dedi.

36660_3.jpg