Göz Sıhhati Mektep Zaferinde Ehemmiyetli
Genel Sağlık

Göz Sıhhati Mektep Zaferinde Ehemmiyetli

Göz sıhhati, hayat niteliğinin yanı gizeme mektep galibiyetini de doğrudan etkiliyor Göz sıhhati bozuk talebelerin zafersiz olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Sebahattin Taşkıran, gözlük kullananlar başta olmak üzere her talebenin mektep evveli kesinlikle göz tetkikinden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çocuklarda göz hatalarının bakımsızlık edildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Taşkıran, aileleri daha duyarlı olmaya çağırdı. Yeni eğitim öğretim senesine rakamlı günler kala Taşkıran, görme niteliğiyle mektep galibiyetinin doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. Görme ve dinleme duyularının bütün çalışmaması bilmeyi negatif etkilediğini vurgulayan Taşkıran, “Zaferin tutulmasında nitelikli görmenin çok büyük hisseyi vardır” dedi.

Ailesinde göz problemi olan ve gözlük kullananlar başta olmak üzere her talebenin mektep evveli göz tetkikinden geçirilmesinin ehemmiyetine dikkat toplayan Taşkıran, “Görme problemi yaşayan çocuklar kitap okurken ve derslerde seri yorulurlar. Dikkatleri parçalar. Baş sızısı yaşayabilirler. Böyle bir vaziyet de çocukta gönülsüzlüğe yol açar.” ihtarında bulundu. Bu vaziyetin aileyi de yanılttığını belirten Taşkıran, “Aileler çocuğun okumayı hoşlanmadığını düşünebilir. Bu doğru olabilir ama ehemmiyetli bir kısmında da ya çocuğun duymasında bir problem vardır ya da görmede meseleyi vardır.” ifadelerini kullandı.

Çocuğun bir gözünün sağlam öbür gözünün problemli olabileceğine de işaret eden Taşkıran, “Hakikatinde gözden kaçan en ciddi problemlerden birisi budur. Çocuk iki gözüyle beraber baktığı için öbür gözündeki sağlık meseleyi genel bir tetkik yaptırıncaya kadar fark edilmiyor. O surattan gözlerin tek tek tetkik edilmesi ehemmiyetli” diye konuştu. Gözlük kullanan talebeler başta olmak üzere her talebenin mektep evveli kesinlikle göz hakimiyeti yaptırması gerektiğini kaydolan Taşkıran, kolay bir hakimiyet biçimini ise şu biçimde anlattı: “Mektebin ilk gününde talebeler, oturdukları yerden gözünün birisini kapatıp tahtada hocanın yazdıklarını görebiliyor mu bunu test etsin. Aynı test iki göz için de uygulansın. İki göz arasında fark sezilirse kesinlikle göz doktoruna müracaat etilmeli.”