Göz Kuruluğuna Dikkat
Genel Sağlık

Göz Kuruluğuna Dikkat

Kış aylarında soğuk havanın negatif tesirlerinden biri de gözlerimizde oluşturduğu zarardır. Gerek rüzgar, gerek kapalı alanlarda fazla geçirilen müddetler, gerekse artan üst solunum yolu enfeksiyonları göz sıhhati için ciddi tehditler oluşturuyor.

Kış aylarında gözlerimizde en sık göz kuruluğu ve göz nezlesi görülür. Soğuk havalarda esintinin de tesiri ile gözyaşı, göz yüzeyinden daha süratli buğulaşır ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bunun sonucunda gözde kızarıklık, yanma, batma, yabancı cisim hissi, bitkinlik, kızarıklık, sulanma ve görme fluluğu yaşayabilirsiniz. Esintinin yanı gizeme kış aylarında kapalı civarlarda geçirilen vaktin çoğalması da göz sıhhatiniz için negatif tesirlere yol açar. Kalorifer, klima vb., havalandırma sistemleri sebebiyle etraftaki havanın daha az nemli olması ve bilgisayar ekranlarında çalışırken göz kırpma rakamının eksilmesi de göz kuruluğuna neden olabilir.

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Araştırma Ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar, kış aylarında göz sıhhatiyle alakalı şu bilgileri verdi: “Havalar soğudukça artan üst solunum yolu enfeksiyonları gözü de etkileyebilir. Kızarıklık, çapaklanma, batma, göz kapağında şişlikle izleyebilen konjonktivit tablosu üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi vaziyetlerden korunmak emeli ile elleri sık sık yıkamak ve elin göz ile temasını en aza indirmek gerekir. Özellikle göz ile temas eden makyaj malzemelerinin pakliğine önemseyin ve kimse ile ortak malzeme kullanmayın. Rimelinizi, göz kaleminizi kimseyle paylaşmayın