Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır
Grip - Soğuk Algınlığı

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır

Göz kapağı ihtiyarlamaya bağlı olarak, bazende kalıtsal olarak daha genç yaşlarda ya da gözlerin fazla yorulmasına bağlı olarak torbalanma olabilir ya da bollaşabilir bu gidişat göz kapağı estetiği ile düzenlenebilir. Bazen göz kapağı teninde torbalanma olmadan yalnızca sarkma ya da rahatlama vardır.
Göz kapağı estetiği operasyonu ya da blefaroplasti, göz kapaklarına uygulanan estetik cerrahi teşebbüstür. Bu teşebbüste, alt ve üst göz kapaklarından fazla yağ dokusu, ten ve adale aşırılıkları ile beraber çıkarılır. Ancak çıkarılan doku ölçülerinin çok iyi tasarlanması gerekir.
Düzgün yapılmış bir blefaroplasti hastaya daha genç bir görünüm kazandırır. Göz estetiği yerel anestezi altında yapılır. Çok ince iğne ile yerel anestezik enjekte edilerek tüm göz kapağı uyuşturulur. Üst göz kapağı için kesi göz kapağının katlanma yerinden yapılır. Bu sebeple göz sarihken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi ise kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu sebeple iz görünmez. Ayrıca göz kapakları insan teninde en az iz kalan bölgelerdendir.
Göz kapağı estetiğinde göz etrafındaki fazla, sarkan veya torbalar oluşturan ten ve ten altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak daha sıhhatli ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu operasyonlara verilen genel addır. Göz kapağı estetiği yerine blefaroplasti terimi de kullanılmaktadır.
Sarkmış ve düşük üst göz kapağı ve şişmiş göz altı torbaları insana devamlı bitkin ve acıklıymış gibi bir ifade verir. Bu bitkin ve yaşlı ifade suratın geneli iyi gidişatta olsa bile tüm surata egemen olur. Zira gözlerimiz surat ifademizin esasını oluşturur. Bazı bireylerde sarkık göz kapakları yada apaçık göz altı torbaları aileseldir ve çok genç yaşlarda dahi kendisini emin eder.
Çoğu şahısta ise ihtiyarlamayla birlikte büyüyen bir süreçtir. Gençlerde göz kapağı teni kısa ve gergindir. Artan yaşla birlikte üst göz kapağı teni hafifler ve esneyerek zamanla ikinci bir kat oluşturur. Ciddi hadiselerde bu ten katlantısı kirpiklerin köklerine kadar uzanır ve hatta bu hattı da aşarak görme alanına girebilir. Bu derece ciddi sarkmalar göz kapaklarını fazla kaldırarak bakma lüzumu doğuracağından şahsı gün içinde devamlı yorar ancak şahıs bu gidişat seneler içinde yavaş yavaş büyüdüğü için bu vaziyetin farkında değildir. Alt göz kapağı teni de hafifleyerek sarkar ve buruşukluklar ve ten torbaları oluşur.
Derideki hafiflemeye ek olarak göz küresinin çevresindeki yağ yastıkçıkları da zamanla öne doğru gelerek fıtıklaşır. Bunun nedeni bu yağ yastıkçıklarını yerinde yakalayan dokunun yaşla beraber zayıflaması ya da bu yağ dokusunun ölçüsünün çoğalması olabilir.
Göz kapağı estetiğine Blefaroplasti genellikle 30-40 yaş ortamında gereksinim dinlenir ve bu yaşlarda suratın kalanı iyi gidişatta ise tek başına uygulanması suratı çok tesirli bir biçimde gençleştirir. Daha ileri yaşlarda tüm suratın gençleştirilebilmesi için blefaroplasti göz kapağı estetiği orta surat germe, kaş kaldırma ve alın germe yada tüm surat germe gibi operasyonlarla beraber yapılabilir.
Ameliyat genellikle yerel anestezi ile sedasyon durgunlaştırıcı ilaçlar eşliğinde yapılabilir. Ancak ek harekâtlar yapılacak ise yada hasta konforu açısından genel anestezi altında da yapılabilir.
Rutin bir göz kapağı estetiği blefaroplasti operasyonu alttaki safhalardan oluşur; Her iki göz kapağına yerel anestezi uygulanır. Üst göz kapağındaki fazla ten operasyondan sonra iz vazgeçmeyecek biçimde tasarlanan yerlerden kesilerek çıkarılır.
Adale dokusunda aşırılık veya cılızlık varsa fazla kısmı çıkarılır. Adale ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçıklarının aşırısı çıkartılır. Bağ dokusu ve adale sağlamlaştırılarak onarılır. İzin tamamı üst göz kapağı katlantısına saklanacak biçimde ten estetik olarak dikilir. Alt göz kapağı teni iz hiç emin olamayacak biçimde kirpik köklerinin hemen altından kesilerek açılır. Adale dokusunda aşırılık veya cılızlık varsa fazla kısmı çıkarılır. Adale ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçıklarının aşırısı çıkartılır. Bağ dokusu ve adale sağlamlaştırılarak onarılır. Ten aşırısı tespit edilir ve kesilerek çıkarılır. Alt göz kapağı teni iz vazgeçmeyecek biçimde dikilir