Göz Altı Morlukları Rehabilitasyonu
Grip - Soğuk Algınlığı

Göz Altı Morlukları Rehabilitasyonu

Vücudumuzdaki en ince cilt, göz kapaklarındadır. Bu sebeple ihtiyarlamanın etkileri şehirk olarak göz kapaklarında görülür. Ten rahatlaması ve cilt aşırılığı, hem üst, hem de alt göz kapağında barizdir ve yağ fazlalıkları, alt göz kapağında daha fazla olmak üzere; dışarı doğru torbalanma stilinde şişlik olarak kendini gösterir. Tüm bu değişiklikler yüzde dramatik, yaşlı ve bitkin bir görünüm oluşturur. Üst göz kapağındaki ten aşırılığı bazen o kadar sarkmaya neden olur ki; görme alanını dahi daraltır.

Göz çevreyi teni, bizim yaşam tarzımızı, nasıl beslendiğimizi, kısacası kendimize özen gösterip göstermediğimizi ortaya çıkarır. Perhiz, yaşam tarzı, stres, güneş, alkol ve sigara kullanımı göz çevresindeki ihtiyarlama sürecini süratlendirir. Özellikle bol su içmek, bol sebze ve meyve yemek, sigara ve alkol kullanımına son vermek güneşderi korunmak bu süreci geciktirir.
Göz altı morlukları
Gün boyu göz etrafınızda yer alan, sizi yaşlı, bitkin, bitkin gösteren, evham veren ve giderilmesi efor olan göz altı morlukları; bir çok kişide farklı derecelerde bulunur. Çoğu insan nezaret morluğunun sebebinin; yoğun gece yaşamı, geç saatlere kadar çalışma, bitkinlik olduğunu düşünür. .Nezaret teni, bedenin en ince teni olduğu için, ten altındaki kılcal damarlarda gezen kan; tenin koyu görünmesine neden olabilir. Siyah halkalar, göz çukurlarındaki kılcal damarların içinde yer alan hemoglobinin oksidasyonuna bağlıdır. Başka bir deyişle göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı ara dokulara sızdırarak oksijene maruz kalmasına hemoglobin degradasyonuna yol açarlar. Bu sızıntıyla alana gelen oksidasyon göz etrafının mor, hatta siyah renge bürünmesine neden olur. Ancak bazı insanlarda bu hadisenin daha sık görülmesinin bir takım sebepleri vardır. Kalıtım, alerjik yapı, sinüzit, kemik yapısına bağlı olarak gözün derinde yer alması, kansızlık kansızlık, güneş zararı, yaş, damarlarda genişlemeye neden olan ilaç alımı, su kaybı, uykusuzluk göz altı morluklarına neden olur..
Göz altı morluklarının rehabilitasyonu:
Göz altı morlukları ile savaşmak için, nezaret morluklarını eksiltici kozmetikler, uygun makyaj malzemeleri ile kombine edilmeli; iyi beslenilmeli; güneşderi korunmalı; bol su içimine dikkat edilmeli ve iyi yatılmalıdır..
Tedavide etkisi olan değişik uygulamalar:
Gece uyumadan evvel göz altlarına uygulanan K vitamini kapsayan göz altı kozmetiklerinin kullanımı; damar içinde alyuvar sınan kan hücrelerinin damar dışına çıkmasına mani olarak yararlı olur. “Arnica montana” kapsayan kremlerin uygulanması, damarlara akışkanlığı arttırarak, alyuvarların dokudan kolaylıkla uzaklaştırılmasına ve antienflamatur etkiye neden olur. Göz kapakları açık iken, üst kapağı kapamadan ve kaş çatmadan yalnızca alt göz kapağını sıkma hareketi, kan dolaşımını düzenleyerek etkili olur. Çift yastık ile ve sırt üstü yatılmalıdır. Uzun süreli kullanım için “tretinoin” kapsayan kremler seyrek aralıklarla, dikkatli ve süreğen şekilde göz kapaklarına kullanılabilir, ama tahriş edici yan etkiler görülebilir. Uzun süreli uygulamalarda; lipozomlu güneşderi koruyucular ve UV süzücü güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
Göz çevresindeki yağ birikimleri
Ksantelezma sınan, sarımsı renkteki düz veya tenden hafif kabarık yaradılışlar, alt veya üst göz kapağında görülebilirler. Ksantalezması olan kişilerin % 20 ’sinde kandaki yağlardan trigliserit ve kolesterol yüksektir. Bazen ailesel olarak da görülür. Ksantelezmalar cerrahi bir harekâtla çıkartılabilecekleri gibi, lazer ve bazı kimyasallarla da rehabilitasyon edilebilirler. Rehabilitasyon sonrası tekrar edebilirler. Rehabilitasyondan evvel öncelikle kandaki kollestero ve trigliserit yüksekliği kontrol edilmelidir.
Göz kırışıklıkları Kaz ayağı kırışıklıkları Bu çizgiler gözün dış kenarında görülen ince mimik çizgilerdir. Özelikle göz kırpma ve tebessümme neticeyi tendeki hareketlerin kakdikeni hale gelmesi ile oluşur. Güneş,stres, hava kirliliği, alkol ve sigara kullanımı gibi dış, cilt kuruluğu gibi manevi etkenler, göz çevreyi kırışıklıklarını çoğaldırır. Göz çevresindeki ten daha az yağ bezi kapsadığından, daha çabuk kurur ve kırışıklıklar ortya çıkar. Özellikle tek doğrultuya uzanarak geçimek göz çevresinde tek taraflı kırışıklıklara neden olabilir. Ayrıca kırşıklığın ortaya çıkma yaşını ve şiddetini genetik faktörler de belirler.
Bazı ince kırışıklıklar, göz bakımı için özel üretilen mahsullerden fayda görebilirken; derin kırışıklıklar Botox veya plastik cerrahi rehabilitasyon gerektirirken,
Göz altı torbaları
İhtiyarlama ile birlikte göz altında torbalanmalar oluşmaya başlar. İhtiyarlama ile birlikte göz kapaklarına destek veren kaslar cılızlar. Klasikte göz çevresindeki yağ dokusu gözü desteklerken, ihtiyarlama ile birlikte; alt göz kapağında doğru ilerlediğinde, göz altında şişmeye neden olur. Göz altında biriken su da göz altı torbalanmasına neden olabilir. Genellikle bu mesele kozmetik bir problem oluştururken; seyrek de ehemmiyetli bir hastalığın bulgusu olabilir.
Göz altı torbalanmaları, hafif şişlik şeklinde olabilecekleri gibi, torbalanma ve sarkma şeklinde görülebilir ve göz altı morlukları ile bir arada bulunabilir. Şayet göz altı torbalanmaları kakdikeni ve çok şiddetli ise, kızarıklık, kaşıntı veya ağrı var ise, özellikle bacaklarda da şişlik var ise doktora müracaat etilmelidir. Bazı böbrek ve tiroid hastalıkları, enfeksiyonlar ve alerji gözkapağı şişliğine neden olabilir..
Aşağıda sıralanan nedenler de göz altı şişliklerini arttırırlar:.
Havanın ısınması ve nemin çoğalması gibi hava vaziyeti değişiklikleri, hormon seviyeleri ve fazla tuz tüketilmesi gibi bedende su birikmesine neden olan gidişatlar Sırt üstü uyumak Az geçimek Özellikle şişlik ve kızarıklığın birlikte olduğu alerjik gidişatlar Genetik
Göz altı şişliklerinin rehabilitasyonu:
Hafif şişliğin olduğu gidişatlarda bir kaç dakika soğuk kompres yapmak, buzlu suyun içinde suratı birkaç dak. bekletmek veya soğuk patates, salatalığı 10 dakika uygulanmak yararlıdır.Yüksek yastık ile yeterli zaman ve özellikle de gece geçimek yararlıdır.Şayet alerji mevcut ise, doktordan destek alarak muhtemel casuslardan uzak durmak yararlıdır. Misalin saç boyaları, şampuan, sabun ve kozmetik kullanımında dikkat edilmelidir. Alerji veya sinüzit problemi var ise, doktora müracaat etilmelidir.
Özellikle K vitamini, retinollü kozmetik kremler şişliğin eksiltilmesine fayda eder. Kullanılan kremler aynı zamanda ıslama sağlar, göz altı morluklarını ve ihtiyarlama bulgularını eksiltir. Fakat standart göz kremleri cildi nemlendirerek ihtiyarlamayı eksiltirken, göz altı morlukları ve torbalanmalarına yararlı olmazlar. Bu kremlerin etkili olması için kumpaslı ve uzun zaman kullanılması ve erken yaşta başlanması gerekir. DMAE, antioksidan, vitamin, alfalipoik asit, peptid ve coenzim Q kullanımı da yararlıdır.
Bu ihtiyatların yetmediği gidişatlarda rehabilitasyon uygulanır. Teni lazer veya kimyasal peeling ile atamak tende gerilmeye neden olarak şişliği eksiltirken; renk bozukluğu da düzelir.
Blefaroplasti ihtiyarlamayla birlikte göz kapaklarında kendini gösteren bu istenmeyen vaziyetleri düzenleyen bir operasyondur. Küçük bir cerrahi teşebbüs olmasına karşın suratın genel görüntüsünde etkileyici değişiklikler ortaya çıkarır.
Operasyon lokal anesteziyle yapılır. 20-40 dakika kadar sürer, fazla olan ten ve yağ dokusu çıkarılır ve estetik dikişle kapatılır.Operasyon sonrası 4 gün kadar morluk olabilir. İşlemden 2 gün sonra banyo yapabilir, 3.günde makyaj yaparak morluklar kapatılabilir 5. gün dikişler alınır.İzler çok iyi saklandığı ve göz kapağı cildinin çok ince olması sayesinde fark edilir bir iz kalmaz. Hasta operasyon sonrası hemen evine döner.
Blefaroplasti, göz altı torbalarından başka, üst göz kapağı şişliği, düşüncesi dahi yasaklayabilen, üst göz kapağı sarkması ve düşüklüğü, alt göz kapağı teninin aşırılığı gibi vaziyetlerin rehabilitasyonunda da kullanılır. .