Görme Kaybını Önlemek İçin Erken Teşhis Ehemmiyetli
Genel Sağlık

Görme Kaybını Önlemek İçin Erken Teşhis Ehemmiyetli

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, şaşılığın oluşmasında tekbir neden olmadığını, ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını ifade ederek, şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhisin ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, şaşılığın oluşmasında tek bir neden olmadığını, ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını ifade ederek, şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhisin ehemmiyetli olduğunu söyledi. Şaşılığın nedenleri, bulguları ve rehabilitasyon biçimleri hakkında bilgi veren Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhisin ehemmiyetine dikkat çekti.

Şaşılığın veya göz kaymasının gözlerde düz bakış pozisyonunu kaybederek değişik istikametlere doğru bakmak olduğunu belirten Op. Dr. Candan Karaca, “Gözlerden bir tanesi bütün karşıya bakarken değişiği içe, dışa, yukarıya veya alta bakma vaziyetinde olabilir. Kayma vaziyeti kesintisiz olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir. Görülme sıklığı, takribî olarak yüzde 4’tür. Kız ve oğullarda aynı sıklıkta görülmektedir.

Şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhis çok ehemmiyetlidir. İlk göz tetkiki için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerin yanı gizeme ömür boyu sürecek görme azlığı meseleleri de oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk yarıyılında çocukların göz şikâyeti olmasa dahi kumpaslı olarak kesinlikle uzman bir göz doktoruna tetkik olması lüzumludur” dedi. Şaşılığın oluşmasında tek bir neden olmadığını ifade eden Karaca, “Meseleli gebelik yarıyılı, doğumun problemli olması, çocuğun gelişiminde geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık da mevzubahisidir. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme olasılığı çoğalmaktadır. Çocukluk yarıyılında başka bir deyişle 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma başka bir deyişle düşme, operasyonlar, kazalar sonrası başlayabilir.

Göz adalelerimizin hareketini idareyen merkez beyindedir. Bu sebeple asaplarda oluşan felçlerde gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı gidişatlarda göze gelen asaplarda felçler oluşabilir. Bu biçimde oluşan şaşılıklarda rehabilitasyon felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Adale felcine bağlı büyüyen kaymalar çocuklarda göz miskinliği büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için salt rehabilitasyonu lüzumludur” diye konuştu. Şaşılığın bulguları ve rehabilitasyon biçimleri hakkında da bilgiler veren Karaca, “Gözde paralelliğin kaybolması, göz sulanması, ağrı, baş ağrısı, çift görme, üç ebatlı görüntünün kaybolması, flu görme, baş ve suratın bir yana dönük olması gibi nedenler şaşılığa neden olmaktadır. Şaşılığın rehabilitasyon biçimi ise tipine bağlı olarak değişir. 

Genellikle gözlük, prizma veya cerrahi rehabilitasyon uygulanır. Şaşılık rehabilitasyonunda üç basamak uygulanır. Muhtemelse altta uyuyan neden rehabilitasyon edilir. Göz miskinliği rehabilitasyon edilir. Operasyonları gözlerin aynı noktaya bakması temin edilmeye çalışır. Rehabilitasyon ne kadar erken olursa, göz miskinliği olasılığı eksilir. Bazı şaşılıklar operasyonsuz rehabilitasyon ile düzelirken, kimileri sadece operasyonla düzenlenebilir. Ender bazı şaşılıklarda zaferli rehabilitasyon imkânları yoktur. Ancak günümüzde daha öncekinden rehabilitasyonu olası olmayan bir hayli şaşılık çeşitlerinde rehabilitasyon yapılabilmektedir” biçiminde konuştu.