Görme bozukluğu sebepleri bu ihtarlara dikkat!
Sağlık Yazıları

Görme bozukluğu sebepleri bu ihtarlara dikkat!

Görme bozukluğu sebepleri neler? Görme bozukluğu nasıl rehabilitasyon edilir? Cildimiz gibi gözlerimizinde yaşlandığını öğreniyor muydunuz? Özellikle 30-40 yaş grubu için tehlike grubu olan göz ihtiyarlaması gidişatına dair tüm merak edilenleri Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar’dan bildik. Siz de gözlerinizin ihtiyarlamasını istemiyorsanız bu ihtarlara kulak vermelisiniz.  

Türkiye Elektrik Kurumu İHTİYARLAYAN CİLDİNİZ DEĞİL, GÖZLERİNİZ DE YAŞLANIR

İlerleyen yaşla beraber hücre, doku, uzuv ve sistemlerde alana gelen ve geriye dönüşü olmayan farklılıkların tamına ihtiyarlama diyoruz. İhtiyarlama bulguları buruşukluk olarak en çok ciltte kendini gösterse de gerçeğinde bedendeki tüm uzuvlar yaşlanıyor. Gözler de ihtiyarlayan uzuvların başında geliyor. Günün büyük kısmını masa başında geçiriyor, işiniz gereği uzun saatler sabit olarak bilgisayar ekranına bakıyor, cep telefonunuz ile fazla ilgileniyor, çok okuyor ve 30-40 yaş grubu için yer alıyorsanız sizin de gözleriniz ihtiyarlamaya başlamış olabilir. Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, ilerleyen yaşlarda sıhhatli görme işlevlerinin devamına ve yaşa bağlı yakın görme bozukluğu presbiyopinin nasıl yavaşlatılacağına dair bilgiler veriyor.

Gözlerde dış etmenlerin yanı gizeme, kalıtsal olarak ve yaşa bağlı olarak da bir ekip rahatsızlıklar belirebiliyor. Yaşa bağlı yakın görme bozukluğu, presbiyopi olarak adlandırılıyor. Presbiyopinin bir hastalık değil, fizyolojik bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, ’göz içi merceğinin elastikliği zamanla eksiliyor veya kaybolabiliyor. Bu elastiklik kaybı da merceğin kapsülünün sertleşmesinden ve onu çalıştıran küçük adalelerin işlevinin eksilmesinden oluşuyor. Bireyler 40 yaş etrafına geldiğinde, minik nesneleri ve detayları görmekte zorlanmaya başlıyor. Presbiyopi ilerleyici olduğu için 40-60 yaş arasında bozukluk seviyeyi yavaş yavaş çoğalabiliyor ’ diyor.

GÖZLERİNİZİN İHTİYARLAMASINI GECİKTİRİN 

Gözler gün içinde birden çok mesafeye odaklanarak, aralıksız akadamasyon geçim yapmak zorunda kalıyor. Geçim sürecinde gözdeki siliyer adaleleri yoruluyor ve lensin elastikiyetini kaybetmesine neden oluyor. Bu gidişat, kaçınılmaz son olan yakın okumada zorlanmanın presbiyopinin başlamasını süratlendiriyor. Bireyler ilk başta telefon ve kitap gibi daha minik yazıları ayırt etmekte zorlanıyor ve ellerindeki objeyi azıcık daha uzaklaştırarak bu problemi geçici olarak çözebiliyor. Ancak, gidişat ilerledikçe bu çözüm yeterli olmuyor ve dayanak rehabilitasyonlar gerekiyor. Şayet bu rehabilitasyonlara müracaat etmeden gözümüzü güçlersek baş sızısı, göz bitkinliği, okuma veçalışma gönülsüzlüğü oluşabiliyor. Presbiyopi bugün için anatomik olarak rehabilitasyon edilemiyor, yalnızca tesirleri fonksiyonel olarak düzenlenebiliyor. Rehabilitasyonda en ehemmiyetli alternatif, yakın gözlükle… Seiko Extensive Vision gözlük sırçaları gün boyu  gevşetici bir görüş yaşatarak, gözlerin ihtiyarlamasını geciktiriyor. Extensive Vision gözlük sırçaları 0.75 ve 1.00 ilave efor alternatifleri sayesinde, presbiyopi olma sebeplerini yavaşlatıyor. Özellikle büro civarında çalışan şahısların en büyük kasveti gün sonuna doğru gözlerde oluşan yanma, kızarıklık ve bitkinlik hissi oluyor. Konforlu kullanım şartları için beden postürü ve baş pozisyonu göz önünde bulundurularak geliştirilen bu sırçalar, bilgisayar ekranında veya öbür dijital aygıtlarla uzun müddet geniş ve net görüş sağlıyor.