Göğüs sarkması nasıl engellenir önemlenin doğal basit yolları nelerdir neden olur?
Sağlık Yazıları

Göğüs sarkması nasıl engellenir önemlenin doğal basit yolları nelerdir neden olur?

Bebek emzirme dönemlerinde veya çeşitli nedenlerden ötürü kadınların bir dönemden sonra göğüslerinde sarkmalar meydana gelmektedir. Tabikide bunda yer çekimininde büyük bir payı bulunmakla beraber bu sorunun üstesinden gelebilmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bir çok kadın göğüs sarkmalarına karşı estetiğe başvururken bugün sizler için göğüs sarkmalarına karşı evde günlük hayatınızda pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemleri elmaelma.com okurlarıyla paylaştık! 

HER KADIN AYNI DERTTEN MÜZDARİP!

Biz kadınlar için fiziksel görünüm oldukça önemlidir. Vücudun çeşitli yerlerinde çatlaklar, yırtık oluşumları ve göğüs sarkmaları… Özellikle belirli bir yaştan sonra ve bebek emzirme döneminden sonra bir çok kadının şikayetçi olduğu konulardan olan göğüs sarkma sorununun önüne geçebilmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bunlardan en kısa yollu olan ve genellikle bir çok kişinin tercih ettiği estetik operasyonlarıdır. Ancak bu tarz operasyonlara gerek kalmadan evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler sayesinde estetiğe gerek kalamayabilir! İşte o yöntemler…

göğüs sarkmasına karşı alınacak pratik önlemler

ZEYTİN YAĞI YÖNTEMİ

Göğüs sarkması için göğüzlere masaj uygulamak ideal fikirlerdendir. Zeytinyağı, antitoksidanözelliği sayesinde oluşan serbest radikal hasarlarını gidermektedir. Böylece göğüs sarkmaları da engellenmektedir. Cilt rengi ve dokusu için de iyileştiriciözelliği bulunmaktadır. Zeytinyağını, avucunuza biraz zeytinyağı alarak ve akabinde avucunuzu ovarak ve ısıtarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Göğüslerinizi avuçlarınızla yukarıya doğru hareket ettirerek ovuşturmanız gerekmektedir. Yaptığınız bu masajla kan akışınız hareketlenecektir. Bu masajı 15 dakika boyunca uygulayarak, hücrelerinizi yenileyebilirsiniz. Haftada 4-5 defa tekrarlayabilirsiniz.

GÖĞÜS SARKMALARINA KARŞI EGZERSİZLER

Uzman kişiler, göğüs kaslarını çalıştıracak düzenli bir egzersizin sarkmaları önlemekte yardımcı olacağını belirtmektedir. Rutin şınavlar bu konuda faydalıdır. Ayrıca pres, push-up ve dumbbell flyes gibi egzersizlerin uygulanması da göğüs sarkmaları için faydalıdır. Egzersizler esnasında sporu destekleyici sütyenler de faydalı olacaktır.

BUZ İLE MASAJ

Göğüs dikleştirmek ve sarkmaları önlemek için buz masajını da tercih edebilirsiniz. Dokuların sıkılaşmasıyla, göğüsler daha sert ve dik görünecektir. Masajı 2 buz küpü ile yapabilirsiniz. 1 dakika boyunca, dairesel hareketler uygulayarak 1 dakika meme etrafında masaj yapmalısınız. Ardından yumuşak bir havlu ile kurulayarak hızlıca göğüslerinize uygun bir sütyen takmalısınız. Daha sonra 30 dakika uzanmış bir şekilde beklemeniz gerekmektedir. Aynı işlemi düzenli olarak gün boyunca tekrarlayabilirsiniz fakat buzun 1 dakikadan fazla tutulması uyuşmalara sebebiyet verebilir.

YANLIŞ SÜTYEN SEÇİMLERİNE DİKKAT!

Yanlış sütyen seçimlerinden kaçınmanız gereklidir. Göğüzleriniz deforme olacağı gibi şeklinin bozulmasına da sebep olabilir. Elastikliğini kaybetmiş sütyenleri kullanmamalı ve spor egzersizleri sırasında uygun sütyenler tercih etmelisiniz.

CİLT DOSTU ALOE VERA!

Aloe vera adeta bir cilt dostu gibidir. Birçok cilt problemi için kullanabileceğiniz gibi sarkık göğüslerden kurtulmak için de kullanılmaktadır. Antitoksidan özelliğiyle engelleyici bir özelliğe sahiptir. Aloe vera jelini, 10 dakika boyunca göğsünüze sürerek masaj yoluyla uygulamanız gerekmektedir. Ardından 10 dakika da aloe veralı göğüslerle oturmanız gereklidir. Daha sonra göğüslerinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Faydalı sonuçlar elde etmek için haftada 4-5 defa bu masajı uygulayabilirsiniz.

Bir diğer aloe veralı yöntemse, jel ile bir çay kaşığı mayonezi ve 1 çay kaşığı balı karıştırmanızı içermektedir. Bu karışımı göğüslerinize sürerek 15 dakika gibi bir süre açık bırakmanız gereklidir. Daha sonra yine ya ılık suyla ya da soğuk suyla yıkamalısınız. Bu işlemiyse haftada 1 keztekrarlayabilirsiniz.