Genel Sağlık

Giyinirken siz de mi bu yanılgıları yapıyorsunuz?

…..

.jpg

Caddeye çıkarken her kadının kesinlikle dönüp aynada kendine en az bir defa baştan alt bakması gerektiğini belirten ‘Sağlık ve Yaşam Mecmuası’ yazarı Sibel Türk, bayanların giyinirken en sık yaptığını yanılgıları anlatıyor.

Moda yanılgısı yapmamak için siz de bunlara dikkat edin!

21719.jpg

Tayt giymek mayın tarlasında yürümek gibidir!

İnceliğinize ve zerafetinize ne kadar güvenseniz de çok moda olan taytları kısa bluzlarla ya da kısa montlarla giymeyin. Bu biçimde giyilen taytlar en minik yanılgılarınızı gözler önüne serdiği gibi size kolay bir hava verir. Uzun tunikler ve topuklu çizmelerle çok daha çekici görüneceğiniz unutmayın.

21718.jpg

Yerine ve zamanına göre giyinin

Şık bir partiye salaş bir pantolonla, bir cadde şenliğine gece giysisiyle katılamazsınız.

Şayet rahatlığınızın ön tasarıda olacağı bir etkinliğe katılıyorsanız, giysinizi buna göre seçmeye özen gösterin. Piknik alanında yüksek topuklu pabuç, mezuniyet balosunda tenis pabucu olamayacağını unutmayın…

20140.jpg

Aksesuarınızı beden tipinize göre seçin

Kısacık boylu, incecik bir bayanda kocaman bir el çantası ne kadar sakil durursa, uzun ve kocaman bir bayanda minicik bir çanta da o kadar gülünç görünecektir. İncecik bilekli 35-36 numara pabuç giyen bir bayanda kocaman botlar, cılız bilekli, incecik parmaklı bir hanımda kocaman yüzükler bilezikler asla şık olmayacak aksine rüküş duracaktır. Siz siz olun aksesuarlarınızı beden kocamanlığınızla doğru orantılı seçin.

20783.jpg

Her zaman seksi olacağınızı düşünmeyin!

Çoğunuza denk gelmiştir…

Son zamanlarda sarih renk bluzların altından görünen sütyenler kimileri için seksi görünmek demek olsa da bu stil tercihler bayanı kolaylaştırmaktan öteye gidemez.

20223.jpg

Transparan sütyen askısı görünmez değildir!

Yüzücü kesim elbiselerle, ya da askılı bluz ya da giysilerle giyilen sütyenlere transparan askı kullanmak bayanlara kurtarıcı gibi görünse de unutulmamalıdır ki o transparan askılar çok daha fazla dikkat toplamakta ve bayana rüküş bir hava katmaktadır. Bunun yerine giysinizin kesimine uygun stilde askıları olan çamaşırlar kullanabilirsiniz. Ya da askısız sütyenlerden faydalanabilirsiniz… İlle de transparan askı kullanacağım diyorsanız hiç olmazsa onların süsleyici olarak süslenmişlerini deneyin…

19893.jpg

Tek bir aksesuarla şık olunmaz!

Şıklık bir tamdır ve bunu asla tek bir aksesuvarla sağlayamazsınız.

Tümüyle salaş ve özensiz olmak dahi bazen çok daha iyi…

12682.jpg

Abartıdan kaçının!

Şayet kış aylarını karın aylarca erimediği bir yerde geçirmiyorsanız, asla devasa kar botlarına gereksiniminiz olmayacak. Özellikle de metropollerde! Havanın her daim değiştiği bahar aylarında daha makul elbiseler giyerek gülünç görünme olasılığını sıfırlayabilirsiniz.

18437.jpg

Tonları yalana dikkat edin!

Renk geçimi mevzusunda saplantılı olabilirsiniz ama şayet tonları yakalatamayacaksınız, boşverin gitsin! Hem de tam modacılar renk geçiminin çok demode olduğunu söylediği bugünlerde…Ama beraber asla kullanılmayacak renkleri, mesela siyah ve laciverdi aynı kombinasyonda denemeyin.

21060.jpg

Beden tipinize göre giyinin
Bir moda kurbanı gibi görünmek istemiyorsanız, giysi alışverişi yaparken çok iyi düşünün.

Popo kısmı taşlanmış jean pantolonlar moda olsa da bunun ancak çok formda birine yakışacağını unutmayın.

19061.jpg
.