Gıda alerjisi neden olur bedeniniz tepki üretiyorsa...
Sağlık Yazıları

Gıda alerjisi neden olur bedeniniz tepki üretiyorsa…

Gıda alerjisi nedir? Gıda alerjisi neden olur? Gıda alerjisi bulguları neler? Gıda alerjisine neden olan besinler nelerdir? Gıda alerjisi nasıl rehabilitasyon edilir?  Söz mevzusu besinler olduğunda taviz vermek, uzaklaşmak ve yasaklı listesine koymak her zaman güç olur. Ancak bazı vaziyetlerde bedeniniz çok hoşlandığınız yiyeceklere karşı bir korunma mekanizması geliştirebilir. Bu bazen her gün harcadığınız süt veya ekmek dahi olabilir. Gıda alerjisi olarak adlandırılan bu gidişatı Dahiliye Uzmanı Dr. Sedat Işık anlattı. İşte gıda alerjisine dair tüm merak ettiklerinizin yanıtı elmaelma.com’da. 

BEDENİNİZ TEPKİ GÖSTERİYORSA… 

Günlük olarak harcanan yiyeceklere karşı, bedenin bağışıklık sistemi aracılığıyla tepki göstermesine gıda alerjisi denir. Şikayetlerinin eş olması nedeniyle gıda intoleransı ile karıştırılır ancak yol açtığı meseleler ele alındığında birbirinden değişiktir. Çocuklarda % 2- 4, yetişkinlerde % 1-2 sıklıkla görülebilir.

GIDA ALERJİSİ NEDEN OLUR? 

Gıda alerjilerinin ortaya çıkmasının nedeni bağışıklık sisteminin proteini bir tehdit gibi görüp bunlara karşı IgE tipi antikorlar üretmesidir.

Bu gidişat ise gıda alerjisine bağlı olarak büyüyen şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

BİR HAYLİ BULGUSU BULUNMAKTADIR 

Gıda alerjileri bedenin bir hayli noktasında şikayetlere yol açabilir. En sık karşılaşılan bulgular ise şunlardır; Tende kaşıntı, kızarıklık, yanma, şişlik, kurdeşen, burunda tıkanıklık, kaşıntı ve akıntı, damakta kaşıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı, soluk almada zorlanma, hırıltı, göğüs kafesinde ağrı, çocuklarda yemek yemeyi yalanlama, mide bulantısı ve kusma, kanlı ishal, kramplar, karın ağrısı,tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılmadır.

İŞTE ALERJİYE YOL AÇAN BESİNLER LİSTESİ!

Gıda alerjileri yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Bebeklik, çocukluk veya erişkinlik yarıyılında başlayabilir aynı biçimde kendiliğinden de geçebilir. Tam besinler alerji yapabilir. Bebekler ve çocuklar söz mevzusu olduğunda en çok alerjiye yol açan gıda inek sütüdür. Bunun yanı gizeme;

Yumurta, glüten, mayalı yiyecekler, kabuklu deniz mahsulleri, yer fıstığı, kuruyemişler, soya, buğday, susam, çilek, ceviz, çikolata, bakliyatlar da hem çocuklarda hem de erişkinlerde tepkine yol açabilir.

GIDA ALERJİSİNDE TANI NASIL KONULMAKTADIR? 

Genel olarak ebeveynlerin çocuklarla aynı gıdaları yedikten sonra aynı şikayetlerin yinelenmesini fark etmesiyle ilk adım atılmış olur.

Bu testlerde pozitif tepkinler söz mevzusu ise gıda alerjisi tanısı netleşir. Şayet testler bütün olarak netice vermiyorsa gıda karşılaşma gıda provokasyon testi uygulanarak kesin neticeye erişmek kastedilir.

NASIL REHABİLİTASYON EDİLİR? 

Gıda alerjisinin önlenmesi için kesin bir rehabilitasyon usulü yoktur. Bu noktada gıda alerjisi olan şahısların yapması gereken bu gıda ve mahsullerden uzak durmasıdır. Az harcamak gıda alerjisinin tepkinlerini eksiltmeyeceğinden salt olarak harcanmamalıdır. Şayet şahısta şikayetler hafif izliyorsa bunları önlemek için antihistaminik ilaçlar ve kortikosteroidler kullanılabilir. Ancak şikayetler ileri düzeyde büyüyorsa hekim tarafından hastalara adrenalin oto-şırınga verilebilir ve mevzu hakkında bilgilendirilir. Besinin harcanmadan evvel geçtiği operasyonlar ellerjik tesiri etkileyebilir. Pişirme genellikle alerjik tesiri çoğaldırabilir veya eksiltebilir. haşlama, kızartma gibi Kanser ve besinlerde alerjik olma ihtimali yüksektir. Gözetici maddeler yiyeceklerin alerjik özelliklerini çoğaldırır.

.