Genel Sağlık

Gergin alınlar, daha genç yüzler için…

….

.jpg

Kaş düşüklüğü, alında biriken kırışıklıklar, çatık kaşlar ve yüzde sürekli sinirli ve gergin bir görünüm sizi aynalara düşman ediyorsa, Türkiye’de de giderek yaygınlaşan bu estetik operasyon sizin daha mutlu ve genç görünmenizi sağlayabilir.

19035.jpg

Bu estetik kimlere yapılır?

– Alnınızda düzelmeyen derin yatay çizgiler varsa,
– İki kaşınızın arasında burnunuza doğru uzanan derin dikey bir veya iki çizgi oluşmuşsa,
– Kaşlarınız düşükse ve olması gerekenden aşağı doğru durarak yorgun ve üzgün görünmenizi sağlıyorsa,

Alın germe ameliyatı bu problemlerin düzelmesini sağlar. Kaşlar istenen oranda asılabilir. Genellikle bu müdahale fazla derinin alındığı ve yüzün orta ve alt kaslarının sıkılaştırıldığı yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Üst göz kapağınız sarkmış ve gözlerinizin altında torbacıklar oluşmuşsa; alın germe ameliyatının yanında göz çevresi ameliyatı da uzmanlar tarafından önerilir.

17298.jpg

Estetik operasyon ne kadar sürer?

Öncelikle plastik cerrah, siz çeşitli mimikler yaparken her adalenin hareketine dikkat ederek alnınızı ve üst gözkapağı bölgenizi inceler. Sonra kaşlarınızın düşük olup olmaması, üst gözkapağınızdaki fazla deri miktarı ve saçlarınızın alnın neresinden başladığını da göz önünde tutarak sizin için en uygun tekniğine karar verir. Hastaların istekleri de göz önüne alınarak bazı vakalarda genel anestezi bazılarında ise lokal anestezi tercih edilir. Bu iki ameliyat birlikte, tek tek veya göz kapaklarında sarkmalar olan hastalarda göz kapağı estetiği ameliyatı ve/veya yüz germe (face lift) ameliyatı ile kombine olarak da uygulanabilir.

17143.jpg

Operasyon sonrası neler yaşanır?

Alın germe ameliyatı sonrası sizi rahatsız edecek ölçüde ağrı fazla olmaz. Mevcut olan hafif ağrı, normal ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla dindirilebilir. Yine ameliyattan hemen sonra sizi rahatsız etmeyecek, fakat ilk zamanlarda alışmak için biraz zamana ihtiyacınızın olduğu tek his alın bölgenizdeki gerginlik hissidir. Alın germe ameliyatı olduktan sonra göz çevresi dokusu oldukça gevşek olduğundan bu bölgede doğal olarak şişme ve morarma olur. Şişme ve morarma her hastada mutlaka ortaya çıkar, ancak bunun derecesi herkeste oldukça değişken olur. İlk gün bu bölgeye yapılacak buz uygulaması ile şişlik ve morarmaların derecesi nispeten azaltılabilir, o yüzden en azından gece uyuyuncaya dek göz çevresine buz koymakta yarar vardır. Ameliyatı bittikten birkaç saat sonra anestezinin etkisinden kurtulup da gücünüz, kuvvetiniz yerine geldiğinde ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz.

17440.jpg