Geçmeyen ağız kokusu neden olur dil kanseri habercisi olabilir!
Sağlık Yazıları

Geçmeyen ağız kokusu neden olur hastalık habercisi olabilir!

Ağız kokusuna bazı insanlar çok umursarken kimileri de hafife almaktadır. İrtibat kurarken en ehemmiyetli mesele olarak ortaya çıkan ağız kokusu, her zaman sanılanın aksine masum değildir. Ağız kokunuzun geçmesi için her şeyi yapıyor fakat bir cinsli geçiremiyorsanız dikkat! Bu bir hastalık habercisi olabilir. Peki geçmeyen ağız kokusu neden olur? Bu sualin cevabını, Burun Boğaz ve Başboyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akdağ’dan bildik. İşte geçmeyen ağız kokusunun sebebi! 

DİL KANSERİNİN HABERCİSİ OLABİLİR!

İrtibat kurarken en ehemmiyetli mesele olarak ortaya çıkan ağız kokusu hakikatinde sanıldığı kadar masum değil. Ağız içerisinde çıkan ve bir cinsli geçmeyen yaraların neden olduğu ağız kokusu, dil kanserinin habercisi olabilir. Uzmanlar sigaranın da dil kanserine neden olabileceğini hatta bu tehlikeyi çoğaldırdığını belirterek, erken tanının hayati ehemmiyet taşıdığını dile getirdi. 

DİL KANSERİ GÖZDEN KAÇAN BİR HASTALIKTIR

Uzman Dr. Mehmet Akdağ, dil kanserinin hem ulus arasında hem de bilimsel arenada çok fazla öğrenilmediğini ve gözden kaçırılan bir hastalık olduğunu söyledi.Ağız içerisindeki her yaranın dil ve ya boğaz kanseriyle ilgili olmayacağının altını çizen uzman hekim, bu yaraların bir hayli sebebinin olabileceğini hatırlattı.Sadece bu gidişatın gözden kaçırılmaması gereken bir vaziyet olduğunu belirtti. Uzmanlar, agız içinde 15 günden uzun süren yaralarda kesinlikle, kulak burun boğaz hekiminin tetkiki gerekiyor, ağız veya dil kanserini ayırt etmek açısından diyor. 

AĞIZ İÇERİSİNDEKİ SIZISIZ YARALARA DİKKAT!

Ağız içerisinde çıkan yaralar sızılı ya da sızısız olabilir. Ama burada sızısız yaralar daha çok ehemmiyet taşıyor. Ağız kokusu dil kanserinin geç yarıyıl bulgusu arasında yer alıyor. Dil kökü ve dil tabanı ile alakalı ilerlemiş ülserel lezyonlarda şayet çürüme ki yara alanlarında derinleşme krater gibi alan oluşur orada yemek artığı ile beraber çürüme oluşuyor. Çürüme ve bakteriler ile beraber şahıs konuşurken veya soluk alırken ağız kokusu oluşuyor. Bu ağız kokusu da rutinin dışında bazen beklenmeyen dil kanserlerinin bulgusu olabiliyor.” 

SİGARA HERZAMANKİ GİBİ EN BÜYÜK ETKEN

Bir Hayli gırtlak ve boğaz kanserinin sebebi olduğu gibi dil kanserinin de en ehemmiyetli sebepleri arasında sigara yer almaktadır. Sigara dışında ehemmiyetli sebeplerden biri de diş ve ağız hijyeninin olmamasından kaynaklanmaktadır. Diş bakımı, ağız bakımı, diş fırçalama yapılamayan fertlerde hem enfeksiyon hem de tümöral gelişim söz mevzusudur. Tetkikten sonra şayet dil urundan şüpheleniliyorsa kesinlikle oradan bir biyopsi alınmalıdır. Uygulanan biyopsi neticesinde  şayet kanser çıkarsa yaranın lokasyonuna bağlı olarak harekât reelleştiriliyor.   Hastalıkta erken tanı çok ehemmiyetli.Erken yarıyılda tanı konulursa ufak rehabilitasyonlarla hastaların meseleyi çözülüyor.