Genel Sağlık

Fondötenle ilgili bilmeniz gereken her şey

..

.jpg

Fondötenin doğru ya da yanlış sürülmesi makyajınızın tamamını değiştirir. Bir anda dümdüz ve ipeksi bir görünüme kavuşabileceğiniz gibi, bir anda korkunç şekilde tüm kusurlarınız ön plana da çıkabilir. Elbette doğru uygulama, hep üzerinde durduğumuz gibi, doğru ürün seçimiyle oluyor.

Ellerinize fondöten sürerek seçmekten vazgeçin. Bakın neler yapmalısınız…

26817.jpg

Kaliteli bir fondöten 15-20 liraya bulunmuyor, üzgünüz. En az 50 lira gibi bir miktarı gözden çıkarmalısınız. Bu konuda anlaştıysak cilt tipinize uygun fondöteni nasıl seçeceğinizi anlatalım.
Kuru cilt: Lanolin ya da seramid gibi yumuşatıcılar içeren, yağ bazlı sıvı fondötenleri tercih etmelisiniz. -Lancôme Teint Miracle Lit-From-Within Makeup-

Yağlı cilt: Daha yoğun olan matlaştırıcı kompakt fondötenleri tercih etmelisiniz. -Shiseido Hydro Liquid Compact-

Normal cilt: Kremsi bir fondöten kullanın. Ardından, renk farklılıklarını gidermek için kapatıcı kullanabilirsiniz.-Smashbox Sheer Focus Tinted Moisturizer –

Karma cilt: Yanaklarınıza renkli nemlendirici uygulayıp burna doğru dağıtmalısınız. Alın ve burna pudra uygulayın. -Laura Mercier Loose Setting Powder in Translucent-

26818.jpg

Eğer ten renginiz soğuk tonlardaysa, yani kolay pembeleşen ve damarları görünen bir tene sahipseniz, alacağınız fondötenin adında veya açıklamasında ‘cool’ kelimesi geçmeli. Buğday ve daha sıcak tonlu tenler için ‘warm’ kelimesini araştırıyoruz.

Rengi test ederken de yüzümüzün rengine çok uzak olan elimizi değil, çene kemiğimizin hizasını kullanıyoruz.

26819.jpg

Fondöteninize avuç içine döküp ısıttıktan sonra fırça ya da makyaj süngeriyle uygulayın. Bu rengin daha dengeli dağılmasını sağlar. Üstelik aklınıza bile gelmeyen tırnak altı bakterilerinin fondötenle birlikte cildinize işlemesi riskinden de kurtulursunuz. Allık için kullandığınız şekilde bir fondöten fırçası kullanın.

26820.jpg

Önce çene kemiği hizasından elmacık kemiklerine doğru uygulama yapıyoruz. Burası en çok gölgeye ihtiyaç duyan bölgedir.

26821.jpg

Daha sonra kaş altına ve alna devam ediyoruz. Buraların parlak görünmesini istiyoruz. Bu yüzden fondötenden sonra highlighter uygulayabilirsiniz.

26822.jpg

Yüzünüzü iki yarıya ayırıp fondöten uygulamasına başlarsanız farklılıkları görmeniz daha kolay olacaktır.

26823.jpg

Kapatıcı ve highlighter gibi ekstra ürünlerin hepsi fondötenden sonra kullanılır. Ne kadar kaliteli olursa olsun hiçbir makyaj ürününü yüzünüzde uzun süre tutmamaya özen gösterin. Kullandığınız makyaj temizleyicisinin yağ bazlı ürünleri de çıkardığından emin olun.

26824.jpg