Dar kanal hastalığı nedir bulguları fıtıkla aynı ama...
Sağlık Yazıları

Fıtık nedir tedavi yöntemleri nelerdir düzenli yürüyüş şart!

Fıtık nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Günümüzde artık neredeyse hemen hemen herkeste görülen bu rahatsızlık bazen kendini bacak ağrısı ile belli etmekte bazense sinsi sinsi ilerlemektedir. Fıtık rahatızlığı ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için hazırladık! 

TOPLUMUN YÜZDE 5’İNDE GÖRÜLMEKTEDİR 

Fıtık iki kas dokusu arasından faydalanarak sinir damarlarının ya da her hangi bir organın o bölgeye doğru kayması ile yaşanır. Bu hastalık neredeyse toplumun  yüzde 5’inde görülmektedir. Mide, kasık, bel, boyun ve göbek gibi bölgelerde ortaya çıkmaktadır. 

EN TEHLİKELİ OLANI BOYUN VE BEL FITIĞIDIR 

Fıtık çeşitli bölgelerde ortaya çıkmaktadır fakat bunların en tehlikeli olanları boyun ve bel fıtığı olanıdır. Bel fıtığı omurilikteki disklerin elastiki maddesini etkileyerek bacak sinirlerine kadar deforme eder. Bu da normal vücut hareketlerini azaltır. Kişinin yaşam standartlarını düşüren bu rahatsızlık bireyin hayatını kabusa çevirmeye neden olmaktadır. 

ŞİDDETLİ BACAK AĞRISI İLE ORTAYA ÇIKMAKTADIR 

Genellikle şiddetli bacak ağrısı ile ortaya çıkmaktadır. Bel fıtığı eğer ciddi bir boyutta değilse ilaç ile tedavi edilmektedir. Ama ilerlemiş boyuttaysa muhakkak cerrahi bir uygulama gerektirecektir. 

FITIKLAR İÇERİSİNDE EN SİNSİ İLERLEYENİ MİDE FITIĞI 

Mide fıtığı çok rastlanan bir rahatsızlık değildir. Zaten fıtıklar içerisinde en sinsi ilerleyen rahatsızlıklardan da biridir. Rahatsızlığı tetikleyen en önemli etkenlerden biri aşırı kilo alma ve vermedir. Nüksetme oranı yüksek olduğundan bu rahatsızlığı yaşayan bir kişi kronik rahatsızlık gibi ömür boyu tedavi görür.

DEĞİŞİK TEDAVİ YÖNTEMLERİ BULUNMAKTADIR 

Fıtık tedavisi genellikle başlangıç düzeyindeyse ilaçlarla desteklenir. Bunun yanı sıra kemikler güçlendirilmeye çalışılır. Özellikle hastaların kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan besinleri tüketmesi istenir. 

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ ŞART! 

Fizik tedavi bir başka tedavi yöntemlerinden biridir. Fıtık, fiziksel tedavi ile boşluğa doğru giden organ yerine yerleştirilmeye çalışılır. Düzenli yürüyüş bel fıtığını engellemektedir. Bu nedenle fıtık rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak yürümesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra belinizi zorlamayacak, egzersizleri de hayatınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.