Fibromiyalji sendromu belirtileri en çok kadınlarda görülüyor!
Sağlık Yazıları

Fibromiyalji sendromu belirtileri en çok kadınlarda görülüyor!

Modern çağın hastalıklarından biri olan fibromiyaljinin ne olduğunu duymuş muydunuz? Birçok insanda olan bu hastalık günlük yaşantıyı olumsuz bir hale getiriyor ve ilerleyen zamanlarda çok ciddi ruhsal hastalıklara neden oluyor. Fibromiyalji sendromu en çok kadınları vuruyor. Peki fibromiyalji sendromu nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların yanıtlarını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Çağımızda çok sık görülen fibromiyalj, rahatsızlığı beden ağrılarına ve zihinsel rahatsızlıklara sebep olabilen bir sendromdur. Yapılan araştırmalara göre bu bu sendromun kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Fibromiyalji çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir. Bedenin sürekli ağırması ve sürekli yorgunluk gibi… Bu sendromun neden olduğuna dair henüz bir bilgi yoktur. Bu konuda araştırmalara devam ediyor. Nedeni kesin olarak bilinmese de çeşitli tahminler bulunmaktadır. Temelli bir sebebi olmamasına rağmen travmatik yaralanmalar, ağır kazalar, romatizma gibi sebepler fibromiyalji sendromuna neden olmaktadır. 

PEK ÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Yukarıdada bahsettiğimz gibi fibromiyaljinin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; çene de ağrı ve sertliğe bağlı yüz kaslarını oynatamama, sabahları eklem ağrıları ile uyanma , düzensiz gelen baş ağrıları , uyku sendromu, bağırsakların doğru çalışmamasına bağlı ishal ya da tam tersi kabızlık, ayak ve ellerde karıncalanma hissi, hava değişimine karşı aşırı hassasiyet, huzursuz bacak sendromu, bitkinlik ve hafızada zayıflık şeklinde kendisini göstermektedir. 

FİBROMİYALJİ SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Sendromun kesin bir sebebi olmadığı için kesin bir tedavisi de bulunmamaktadır. Kişiden kişiye göre farklı nüksetmektedir. Uzmanlar fibromiyalji sendromunun tedavisi için ilk etapta ilaç tedavisini öngörmezler. Bağışıklığın ilaçlara alışmaması için uzmanlar ilk etapta doğal beslenmeyi öneriyorlar. Mandalina, portakal, yoğurt, süt, zeytin, kırmızı et ve balık tüketiminin iki katına çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Tüm bunların yanı sıra beden ağrısı çeken kişilerinde sıcak ya da soğuk masaj yapmaları gerektiğini bu masajları hijyenik hamam ortamında yapılması gerektiğini öneriyor.