Fazla kilo almasının altından bir hastalık çıktı!
Sağlık Yazıları

Fazla kilo almasının altından bir hastalık çıktı!

Amerikalı Emily Bartley ’in spor yapmasına karşın aldığı kiloları kimse açıklayamıyordu. Sonunda genç kızın kilo almasına yol açan bir hastalığı olduğu anlaşıldı.

Şu anda hastalığın bir çözümü bulunmuyor. Spor ve perhizin yanında kompresyon çorabı kullanılarak rahatsızlığın bulguları aza indirgenebiliyor. Estetik açıdan daha iyi görünmesi için liposakşın yöntemine müracaat etiliyor. Emily, liposakşın yaptırarak rahatsızlığın neden olduğu makûs görünümden azıcık olsun kurtuldu.

39364_12.jpg

Liseye başladığında ise dostlarından 15 kilo aşırısı vardı.

39364_1.jpg

Her gün spor yapması da kilo almasını önlemiyordu.

39364_2.jpg

Genç kız naçar bir biçimde kilo alışını seyrediyordu.

14 yaşına girdiğinde perhizin yanında iki günde bir spor yapmaya başladı.

39364_3.jpg

Ancak Emily kilo almaya devam etti. Bacakları bir vakit sonra o kadar kilolu bir hale geldi ki ayakta durmakta zorlanıyordu.

39364_4.jpg

Bacağındaki sızının üzerinden seneler geçtikten sonra Emily ’nin meselesinin ne olduğunu bildiğini iddia eden bir hekim çıktı.

39364_5.jpg

Emily ’i tetkik eden hekim, yalnızca bayanlarda görülen ender bir hastalığın izine rastladı.

39364_6.jpg

Emily Bartley ’e, lipödem olarak da öğrenilen lipedema hastalığı teşhisi konuldu.

39364_7.jpg

Lipoedema UK ’de belirtilenlere göre, lipedema bayanların yüzde 11 ’inde görülüyor.

39364_8.jpg

Lipedema her iki bacakta da aynı biçimde su toplaması ve yağlanmaya neden oluyor.

Birincisinde, bacağın etkilenen bölgesi pürüzsüzleşiyor ve yumuşaklaşıyor. Daha sonra aynı bölge şişiyor. Ancak dinlenince kabarıklık iniyor.

39364_9.jpg

İkinci düzeyde ise kalçada, uyluğun iç kısmında, dizde ve bilekte yumru oluşuyor. Yumru yeniden belli bir vakit içinde dinlenince geçiyor. Üçüncü düzeyde ise şişlik olduğu gibi kalıyor. Rahatsızlığın belirdiği bölgede yağ dokuları depolanıyor ve yağ dokularından kurtulmak imkansızlaşıyor.

39364_10.jpg

Genetik olduğuna inanılan rahatsızlık ergenlik, gebelik ve menopoz gibi hormonal farklılıkların sık yaşandığı yarıyılda nüks ediyor.
Dolaşım sistemi ve lenfatik sistemin beceriksiz işlemesi neticesinde bacak dokunsundan atılamayarak burada biriken akışkan, bacakta şişmelere neden oluyor.

39364_11.jpg
.