Genel Sağlık

‘Eyvah, regl dönemim yaklaşıyor!’

.

.jpg

Panik yapmayın, sakin olun!

Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü ’nden Dr. Sevda S. Yurtseven regl dönemini ruhsal yönden rahat geçirmenin yöntemlerini anlatıyor.

Bu dönemde gerginlik, endişe, öfke, depresif duygu durum, ağlama, kendini beğenmeme, sabırsızlık, alınganlık, içe kapanma, dikkatsizlik, unutkanlık, sinirlilik, tahammülsüzlük hislerinin normal olduğunu belirten Yurtseven şunları öneriyor.

12723.jpg

“Kadınların yüzde 90 ’ında regl öncesi ve sırasında öfke, huzursuzluk hisleri oldukça yüksektir. Normal zamanlarda daha fazla tolere edilebilen durumlar bu dönemde hayal kırıklığına yol açabilir. Regli şiddetli yaşayanlar yakın çevresine konuyla ilgili bilgi verebilir.”

9061.jpg

“Bu dönemindeki olumsuz psikoloji kadınları yalnızlaştırabilir. Kişinin arkadaşlarıyla yemeğe çıkıp, sinemaya gidip, hoşlandığı aktiviteleri gerçekleştirmesi psikolojisine iyi gelecektir.”

9057.jpg

“Stres yaratacak ortamlardan uzak durulmalı, çeşitli egzersizler ve gevşeme teknikleri kullanmalı. Rahat kıyafetler ve müzik eşliğinde açık hava yürüyüşleri yapılabilir. Nefes egzersizleri ve meditasyon da öneriliyor.”

581.jpg

“Regl döneminde pek çok kadın kendini çirkin hissediyor. Saçların şekle girmemesi, yüzdeki sivilceler, ödem ve kilo artışına adet sancısı da eklendiğinde hayat çekilmez hale gelebiliyor. Ancak bu dönemde aynalara küsmek yerine; hafif bir makyaj yapmak, kuaföre gitmek ya da güzel hissetmek için kendinize zaman ayırmak iyi gelecektir.”

11567.jpg