Erken yaşta baba olmak ömrü kısaltıyor mu?
Sağlık Yazıları

Erken yaşta baba olmak ömrü kısaltıyor mu?

Sonuçları “Journal of Epidemiology and Community Health” dergisinde yayımlanan araştırmaya 30 binden fazla erkeğin katıldığı belirtiliyor. Katılımcıların sağlık, eğitim durumu gibi kriterler göz önüne alınarak baba olma yaşı incelendi. Bilim adamları, araştırmanın yapıldığı 20 yılda 22-24 yaşında ilk çocuğu dünyaya gelen babaların ölüm riskinin yüzde 14 fazla olduğu sonucuna vardı.

30-44 yaş arasında risk azalıyor

Araştırma sonuçlarına göre,  yüzde 26 oranla en fazla risk 22 yaşında ilk çocuğa sahip olan erkeklerde. 30-44 yaşında ilk kez babalığı tadanların ise orta yaşta ölme riskinin, 25’inde birinci çocuğunu kucağına alanlardan yüzde 25 az olduğu ortaya çıktı. Araştırmanın yapıldığı dönemde 20 erkekten 1’i yaşamını yitirdi. Başlıca ölüm nedeninin yüzde 21 ile kalp hastalıkları, yüzde 16 ile aşırı alkol tüketimi olduğu saptandı.

Genç babalar baskı altında

Bilim adamları, orta yaşta ölüm riskinin artmasının sebebini, genç babalığın getirdiği ve başa çıkmakta zorlanılan stresin yol açtığı sağlık problemleri olarak gösteriyor. Araştırmaya imza atanlarda Dr. Elina Einio, “Ailenin taleplerini yerine getirmekle boğuşurken, psikolojik ve ekonomik baskı altında kalan genç babaların sağlıklarına dikkat etmesi gerek” ifadesini kullanıyor.