Genel Sağlık

En süratli biçimde yağ yakmak için!

.jpg

Sporun bedeninizi şekillendirmediğini, bedeninizi şekillendiren şeyin spor sonrası hasar gören adalelerinizin kendi kendini rehabilitasyon etmeye çalışması olduğunu öğreniyor muydunuz?

Bu zamanı harika bir biçimde değerlendirip, tüm beden yağlarınızı yakabilirsiniz. Böylece muhteşem bir fiziğe sahip olabilirsiniz.

Egzersiz Fizyoloğu ve Beslenme Uzmanı Stacy Sims, sporu destekleyen ve hakikat tesirli adımlardan bahsediyor.

34852.jpg

“Günde 7-9 saat yatmadığınız sürece neden zayıflayamadığınızı denetlemeyin. Zira nedeni bu! Bedeniniz sizi ayık yakalayabilmek ve gün içinde yağ yakacak enerjiyi bulmak için uykuya lüzum dinler.

Bu surattan uyku kumpassızlığı tokluk hissinin gecikmesine neden olur. Gece uykusunu sakın es geçmeyin.”

31516.jpg

“Fitness yapmadığınız günleri tatil olarak değerlendirmeyin. Bir saatlik hafif tempoda yürüyüş yapın. Bu yorulan ve laktik asit biriktiren adalelerinizin arınılmasını sağlar.

Üstelik faal kalmak ve bedeninize ‘yağ yakmalısın’ iletisini unutturmamak için bu kısa yürüyüşler büyük ehemmiyet taşıyor. Şayet çalışıyorsanız iki saatte bir büroda yürüyün.”

28653.jpg

“Egzersizden sonra kesinlikle bir şeyler atıştırmalısınız. Spor yaptıktan 30 dakika sonra protein almak, faal egzersiz sırasında salgılanan kortizolün hasarlarından kurtulamanızı sağlar. Mesela bir haşlanmış yumurta ya da meyveli bir smoothie…

Kafeinin de tesirini yadsımamak gerek. Spordan yarım saat sonra bir kupa kadehi dolusu şekersiz kahve, adalelerin etkinliğini yüzde 66 oranını çoğaldırıyor.

26795.jpg

“Masaj dokulardaki enflamasyonu eksiltir ve bölgeye kan akışını çoğaldırır; bu da iyileşmeyi süratlendirir. Özellikle uyumadan evvel 10 dakika süresince masaj yaptırın. Eşinize ya da yakınınızdaki rastgele birine bunu rica edebilirsiniz.

Zaman ve paranız varsa profesyonel bir merkeze gidin ve İsveç masajı isteyin. Darbeler yumuşak ve uzun süreli olmalı. Bedeninize ulaşamadığınız yerler için köpük rulo ya da masaj topu kullanabilirsiniz.”

13594.jpg

“Günde 8 kadeh su içmelisiniz. Buna ek olarak yaptığınız her bir saat egzersiz için buna 500 ml, başka bir deyişle bir minik şişe daha ilave edin. Su adaleleri ve kanı pakler. Kalori yaktıktan sonra pisliklerden kurtulmazsanız incelme yavaş ilerler.”

31836.jpg