Genel Sağlık

En çok karşılaşılan ‘aşk’ dertleri bitiyor!

.jpg

Her zaman her şey yolunda gitmez, küçük pürüzler bazen aşkınızı canlandırmaya, hatta bittiğini düşündüğünüz duygularınızı küllerinden yeniden alevlendirmeye yeter de artar bile!

Çıkan tartışlarını büyütmeden önce mutlaka ELMAELMA’nın ‘sorunlu’ çiftler için hazırladığı ilişki rehberine göz atın!

24234.jpg

İletişim problemi

Bütün ilişkilerin en büyük sorunu zayıf iletişim becerileri. Kişiler telefonlarıyla oyalanırken, Tv izlerken, internette vakit öldürürken iletişim kuramıyor.

Problem çözme stratejileriZaman ayırın … Evet, birbirinizle gerçek bir randevu ayarlayın. Eğer birlikte yaşıyorsanız, cep telefonlarınızı titreşime alın, çocukları uyutun ve baş başa kalın.
Bazı kurallar koyun. Birbirinizin hoşuna gitmeyen kelimeleri telafuz etmeyin. Akşam yemeği saati ya da pazar kahvaltıları stabil olsun. İletişimin büyük bir kısmı dinleme olduğunu unutmayın. Vücut dilinizde sizi yansıtmaktadır emin olun. O yüzden eşinizle konuşurken onu gerçekten dinleyin ve anlamaya çalışın.

21778.jpg

İlişki Problemi: Para

Para sorunları, daha düğününüzü planlarken bile başlayabilir. Para sıkıntınız varsa derin bir nefes alın ve rahatlayın.

Problemini çözme stratejileri
Mevcut mali durumunuz hakkında dürüst olun. Evlendiğinizde çift olacağınız için bekarken ki hayat tarzınızı sürdürmeniz olanaksız. Kimin parayı koruduğunu kimin çok harcadığını konuşun ve kabul edin. Birbirinizin eğilimlerini öğrenin ve engelleyin.
Gelirinizi veya borcunuzu saklamayın. Yeni bir kredi raporu, ödeme taslakları, banka dekontları, sigorta poliçeleri, borçlar, ve tablo yatırımları da dahil olmak üzere finansal belgeleri birbirinize verin.

24233.jpg

İlişki problemi: Ev işleri

Günümüzde kadınlar ev ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyorlar. Her iki tarafta ofislerinde yorulduğu için evde işlerini adil bölmek önemlidir.

Problem çözme stratejileri

Evle ilgili işler hakkında organize ve açık olun. Adil olun: birbirinizi sinirlendirmeyecek iş bölümleri paylaşın. Diğer çözümlere açık olun, ikiniz de ev işi yapmaktan nefret ediyorsanız belki bir temizleme hizmeti yardım alın. Sizden biri ev işi seviyorsa diğer partner çamaşırlara bakabilir.

24232.jpg

İlişki Problemi: Güven

Güven bir ilişkinin en önemli parçasıdır. Eşinize güvenmenize neden olan bazı davranışlarımı var, ya da başkalarına güvenmenizi engelleyen çözülmemiş sorunlarınız var mı?

Problem çözme stratejileri
Siz ve eşiniz önerilen, bu ipuçlarını takip ederek birbirinize güven geliştirebilirsiniz.

18039.jpg

Bunları da unutmayın!
– Eski yaraları deşmeyin.
– Eşinizin sınırlarına saygı duyun.
– Kıskanç olmayın.
– İyi bir dinleyici olun.
– Tutarlı olun.
– Sözlerinizi tutun.
– Küçük beyaz yalanlar bile söylemeyin.
– Adil olun.
– Diğer duygularına duyarlı olun. Eşinizle aynı fikirde olmayabilirsiniz ama onu suçlamayın.
– Eve geç kalacağınızı söylemek için arayın.
– Bazı şeyler yanlış gittiğinde aşırı tepki vermeyin.
– Geri alamayacağınız şeyler söyleyin.

21566.jpg