EKLEM AĞRILARININ SEBEPLERİ NELERDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Psikolojik Sağlık

EKLEM AĞRILARININ SEBEPLERİ NELERDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR?

40 yaşın üzerindeki bireylerin yarısından aşırısı kumpaslı olarak eklem ağrısı sürüklüyor. Yaralanmalar, uzun süreli hipotermi, kemik dokularındaki yaşa bağlı farklılıklar, fazla fiziksel efor, viral / berişici hastalıklar, genetik yatkınlık, makûs alışkanlıklar vb. vaziyetler eklem ağrılarının ortaya çıkmasında oldukça tesirlidir. Ayrıca ıslak şartlarda, soğukta vb. çalışma şartlarında bulunuyor olmanız eklemlerde ağrılarının daha kolay ortaya çıkmasında tesirlidir.

Eklem Ağrıdene Neden Olan Hastalıklar

Objektif bir sebep olmaksızın ortaya çıkan eklem ağrıdene “artralji” denir. Romatizmal, berişici, otoimmün, nörolojik hastalıklar ve bir dizi başka sebeplerle ortaya çıkabilir. Birçok patoloji kendini ağrı olarak gösterebilir:

Reaktif artrit: Reaktif artrit, belirli enfeksiyonların genitoüriner, gastrointestinal sistem transferinden sonra büyüyen eklem zararı olan irinli bir hastalıktır. En sık 20-40 yaş arası insanlarda görülür. Bükülürken akut ağrı, etkilenen eklem üzerinde cildin kızarması, dokuların şişmesi ve beden ısısının çoğalması biçiminde kendini gösterir. Reaktif artrit, konjunktivit, üretrit veya servisit, kolit ve karakteristik ten lezyonları gibi değişik semptomları da içermektedir.

Romatoid artrit İrinli Romatizma: Romatoid artrit, diz ve dirsek eklemlerini, ayakları ve elleri etkileyen bir otoimmün hastalığı ifade eder. Etkilenen bölgede kesintisiz ağrı değişik biçimlerde hissedilebilir. Eklemler deforme olmuş, şişmiş, ciltte romatoid nodül belirmiş hale dönüşür. Hastanın genellikle kilosunda eksilme, gözlerde zarar, ciltte deformasyon yaşama gibi vaziyetler gözlemlenir.

Psoriatik artrit Sedef romatizması: Psoriatik artrit, genetik olarak belirlenmiş bir patoloji olarak kabul edilir. Hastalık en sık ayaklara ve parmaklara dağılır. Sağ ve sol eklemler asimetrik olarak etkilenir. Hastalıklı bölgelerde mor-siyanotik bir renk olan plakların varlığı ile karakterize edilir.

Travma sonrası artrit: Travma sonrası artrit, rastgele bir eklemi etkileyebilir:. Genellikle omuz, ayak bileği, kalça, diz vb. çıkıkların, kırıkların ve burkulmaların, tendon zararının, şiddetli morlukların bir neticeyidir. Zamanında rehabilitasyon olmadığında kronikleşir. Travma sonrası artritin, ağrı, eklemlerde çatırtı, ağrıyan kemikler, yaralanma bölgesinde şişlik, hareketlerde sertlik gibi belirtileri bulunmaktadır.

Osteoartrit Kireçlenme: Osteoartrit, inflamatuar kaynaklı olmayan en yaygın hastalıkları ifade eder. Kalça, diz, bilek eklemlerini tesirler. Eforla daha belirgin hale gelen ağrı, çıtırtı ve sertlik gibi belirtilen en fazla karşılaşılan gidişatlardır. Dokular etkilenen bölgede şişer, beden ısısında bir çoğalış kaydolunur. Eklemlerdeki kesintisiz stres sebebiyle temel olarak 50 yaşın üzerindeki bireylerde görülür. Hastalık ağrı, ciltte kızarıklık ve ödem ile kendini gösterir.

Gut: Gut, kalıtsal bir hastalıktır. Yaradılışının merkezinde, tuzların birikmesine yol açan metabolik bir bozukluk uyur. Çoğu zaman ayak bileği eklemlerinde, dirseklerde ve ayak başparmaklarında patolojik farklılıklar görülür. Ağrıyan eklemler üzerindeki cilt ısınır, kızarır, şişer ve pul pul olur. Gut çoğu gidişatta böbrek ve kalp zararında görülmektedir.

Ankilozan spondilit Bechterew hastalığı: Ankilozan spondilit, irinli hastalıkları ifade eder ve omurganın muhtelif bvefatlarının eklemlerinde ilerleyici zarar ile karakterize edilir. Bu patoloji ile zamanla, eklemlerde biriken tuzlarla birlikte skar dokusu oluşur ve bu da hareketliliği ehemmiyetli miktarda hudutlar. Hastalıktan mustarip olan bireyin ateşi vardır, postüründe değişiklikler yaşanır, sakrumda ağrı ve geceleri bel daha belirgindir. Sırt adaleleri istirahatte daha aşırılaşır ve özellikle derin soluk alırken göğüs ağrısı görülür. Sebepler bütün olarak net değil. 20-40 yaş arası erkeklerde daha yaygındır. Rehabilitasyonun yokluğunda, omurganın hareketliliği, tamamen hareketsizliğine kadar ehemmiyetli miktarda bozulur.

Artralji Ağrı: Geçici olarak omuz, dirsek ve dizler gibi yerlerde kendini sezdirir. Özellikle ağrı kesici ve antibiyotik gibi değişik ilaçların kullanımı sonucunda rehabilitasyon edilebilir.

Eklem Ağrıları İçin Önerilen Yiyecek Takviyeleri

Eklem ağrılarından mustaripseniz bir sağlık kuruluşuna başvurmanız, hekim hakimiyeti dahilinde yardımlar kullanmanızda fayda var.

Eklem ağrıları için önerilen ve yaygın olarak kullanılan yiyecek dayanakları da bulunmaktadır. En sık kullanılanı Glukozamin ve Yumurta Kabuğu Zarı.

Günde 1000-1500 mg Glikozamin 400-800 mg kondroidin kapsayan karışımların eklemlerdeki kıkırdak imhasını yavaşlattığı yeni kıkırdak üretimini uyardığı yangısal süreçleri frenleyip ödemi ağrıyı şişliği eksilttiği belirtilmektedir. Yeniden de hekim onayı ile kullanmak, yafta üzerinde yazan dozlara da uymak gerekmektedir.