Düşünceliliğiniz o hastalığın habercisi olabilir
Epilepsi

Düşünceliliğiniz o hastalığın habercisi olabilir

Devamlı düşüncelilik ve ani kasılmalar yaşamak, bedende morarmalar görmek hastalığa işaret edebilir.

Sara genel olarak bedende kasılma, istemsiz hareketler, morarma, ağızdan köpük gelmesi gibi tipik bulgular veriyor

Şahsın zaman zaman tekerrür eden nöbetler yaşamasına neden olan sara beyinde bulunan asap hücrelerinin etkinliğinin farklılığı neticeyi ortaya çıkan bir merkezi asap sistemi rahatsızlığı. Genellikle istemsiz hareketler ve şuur farklılığı ile karakterize edilen sara, yineleyici hamlelerle kendini gösteren kronik bir hastalık.

İŞTE SARANIN BELİRTİLERİ

Saranın genel olarak bedende kasılma, istemsiz hareketler, morarma ağızdan köpük gelmesi gibi tipik bulgular verdiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Gülistan Halaç, hastalığın şahıstan şahsa değişebilen bulgularının da olduğuna dikkat çekti. “Misalin; şahsın aniden düşüncelileşmesi, sualleri cevapsız vazgeçmesi ve kasılmalar sara bulgusu olabiliyor. Bu tip kuşkulu vaziyetlerde kesinlikle doktora müracaat etilmeli” dedi.

BU HASTALIKLAR SARA İLE KARIŞTIRILIYOR

Sara rahatsızlığının çoğu zaman değişik tıbbi meselelerle karıştığının altını çizen Halaç, psikojenik nöbetler, senkop, serebrovasküler hastalıklar, migren, uyku bozuklukları, hareket bozuklukları, metabolik meseleler ile sara bulgularının eşlik gösterdiğini bu nedenle hastalığa tanı konulmadan evvel ayrıntılı muayenelerin yapılması gerektiğini belirtti.

İLAÇLA REHABİLİTASYON EDİLEBİLİYOR

Erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi sara rehabilitasyonunda da ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu söyleyen Uzman Dr Gülistan Halaç, “Gözden kaçan ve rehabilitasyon edilmeyen nöbetler daha sonra büyük nöbetlerle geri dönebiliyor. Ancak, uygun rehabilitasyon ile sara hastalarının dörtte üçünden aşırısı nöbet geçirmeden klasik bir yaşam sürebilir” biçiminde konuştu.