Genel Sağlık

Doğru nefes almanın önemini biliyor musunuz?

…..

.jpg

Şüphesiz nefes alıp verme sağlıklı insanlar için çok kolay bir iş gibi görünse de aslında birçoğumuz doğru nefes alma taktikerini ve önemini bilmiyoruz.

ELMAELMA’nın sizin için hazırladığı bu önerilerle doğru nefes almanın tadına varacaksınız!

23985.jpg

İnceleyin

Şimdi durun ve kendinizi dinleyin. Nasıl nefes alıyorsunuz? Sığ ve küçük nefesler mi alıyorsunuz, yoksa karın boşluğundan derin nefesleriniz mi var?

21309.jpg

Sığ nefes almak

Ne zaman sıkılsak, endişelensek veya paniğe kapılsak, sığ nefesler alırız. Aslında çoğumuz genelde sığ nefes alıp, ciğer kapasitemizin ancak %30’unu kullanırız. Bunun anlamı ise, kendimizi hayatın kaynağı oksijenden mahrum ettiğimizdir.

21308.jpg

Doğru nefes

Doğru nefes almak, oksijenin tüm hücrelerimize yayılmasını sağlar. Oksijen hem cildimizi, hem iç organlarımızı besler. Enerjimizi yükseltip, kalp atışlarımızı düzenler.

21307.jpg

Faydaları

Derin nefes alma tekniğini geliştirmek, kriz anlarında daha sakin kalabilmemizi, daha iyi uyumamıza ve egzersizlerden daha fazla faydalanmamıza olanak sağlar. Doğru nefes aldığımızda bedenimizin duruşu değişir, düzelir ve daha estetik görünmemizi sağlar.

21306.jpg

Neden önemli?

Her nefes aldığımızda, oksijen molekülleri ciğerlerimizden kana geçer. Orada, kırmızı kan hücrelerinde bulunan pigmentlerle birleşir ve kana kırmızı rengi veren bir bileşim ortaya çıkar. Daha sonra bu oksihemoglobin, kan dolaşımı sayesinde tüm vücuda dağılır. Bu dolaşım sırasında, solunumun atığı olan karbondioksiti toplar ve nefesle dışarı atmak üzere yeniden ciğerlerinize taşır. Ciğerlerinizin sadece üst kısmını kullanarak sığ nefesler aldığınızda, bu atığı dışarı atmakta pek etkili olamazsınız. Derin nefes almayı öğrendiğinizde, vücudunuza detoks yaptırmış olursunuz.

19978.jpg

Nefes egzersizleri

Her gün doğru nefes alma tekniği üzerinde 5-10 dakika egzersiz yapın.

23982.jpg

Göğüs kafesiniz yerine, karın boşluğunuzun derinlerinden nefes almaya odaklanın.

23983.jpg

Havayı burnunuzdan ağır ağır alın. Onun vücudunuza girişini, beyninize ve oradan da derinize kadar tüm hücrelerinize yayılışını hissedin.

23984.jpg

Karnınızın şişmesine izin verin. Sonra sakin ve ölçülü biçimde nefesinizi ağzınızdan verin. Nefes alıp verirken, nefesinizi aldığınız kadar süreyi, verirken de kullanın.

21310.jpg

Bıraktığınız havanın, kirli atık ürünlerini vücudunuzdan uzaklaştırdığını, temizlenip arındığınızı hissedin.

23986.jpg