Genel Sağlık

Diyetinizin 10 düşmanını tanıyın

.

.jpg

1. Dayanıklılık

Kendinizi sınadınız mı, sınırlarınızı biliyor musunuz? ‘Pazartesi’ günü o diyete başlamadan önce vücudunuzu yeni yemek düzeniyle tanıştırmanız gerekiyor. Örneğin daha önce ara öğününüz yoksa ve diyette ara öğünlere başlayacaksınız, ‘diyetteyim’ demeden önce yeni yemek düzeninizi deneyin. Yemek saatlerini hazır diyet listeleri değil, bünyeniz belirler.

9023.jpg

2. Tartı takıntısı

Sürekli tartının üzerinde kendi kendinize kızmaktan vazgeçin! Kilo vermek ve incelmek farklı şeylerdir. Kendinizi sıkıntıya sokmayın. Siz inceliyor olabilirsiniz, fakat kilonuz aynı kalmış olabilir. Önemli olan incelmektir.

Diyete başlamadan önce ölçülerinizi ve kilonuzu bir yere not edin. Diyetten 10 gün sonra bir kez daha deneyin.

9437.jpg

3. Egzersiz deliliği

Hayır, ne kadar çok hareket ederseniz o kadar çok incelmezsiniz!

Eğer vücut tipinize uygun bir egzersiz programınız yoksa yanlış kas şekillenmesinden dolayı şişman ve şişkin görüneceksiniz. Özellikle bacak inceltmeye çalışırken bu durumla karşılaşan kişilere denk gelmişsinizdir.

Sizin için dorğu olan egzersizi antrenörler belirler.

9435.jpg

4. Kahvaltı

Kahvaltıyı atlamak size kilo verdirmez, aksine kilo almanıza sebep olur. Bundan daha önce bahsetmiştik. Kahvaltısız geçen bir yeme düzeni obeziteye yol açar. Uyandıktan sonra bir saat içinde sadece birkaç badem ve fındık gibi doğal yağlı gıdalar bile olsa mutlaka beslenin.

Yemeğe öğlen başlarsanız mideniz bu gıdalara tam anlamıyla ‘saldırır.’ Kendinizi aç bırakmayın.

3728.jpg

5. Diyet hapları

Uzmanlar her fırsatta uyarıyor: Diyet haplarına güvenmeyin!

Sizin bünyeniz size özeldir. Tek tip birer kimyasal içeriğe sahip haplar size iyi gelmeyebilir. Üstelik diyet hapları kalıcı zayıflık sağlamaz ve kaslarınızı erittiğinden dolayı sarkık ve çirkin bir görünüme sebep olur.

13002.jpg

6. Çok az yemek

Bunu artık biliyoruz: Az değil, öz yemek önemlidir.

Her gün üç ana öğün ve iki ara öğününüz olursa duygusal olarak da yıpranmadan kilo verebilirsiniz. Yediğiniz miktar kadar düzenli beslenmeniz de önemlidir. Her gün aynı saatlerde yiyin. Tek tip beslenmeden kaçının.

12970.jpg

7. Çok fazla yemek

Bunun en önemli sebebi iş hayatıdır. Standart çıkan yemekler ve zaman azlığı yüzünden yediklerinizi kontrol edemeyebilirsiniz.

Eğer evden kendiniz için ayrı bir menü getirme şansınız yoksa denge taktiğini uygulayın. Öğle yemeğini iş yerinde yiyorsanız, ara öğününüz için sadece meyve seçin, akşamları çok az yiyin.

13040.jpg

8. Duygusal ‘açlık’

Evet, özellikle biz kadınlar canımız sıkıldığında tatlılara, cipslere ya da hamur işlerine saldırabiliyoruz. Çoğu zaman işe yaramıyor!

Eğer hak ettiğiniz vücuda kavuşmak istiyorsanız, bu alışkanlıktan malesef vazgeçmek zorundasınız.

Tatlı ihtiyacınızı diyet çikolatalar ve meyvelerle giderin. Masum kaçamaklar diyetin olmazsa olmaz parçalarıdır.

9432.jpg

9. Heves kırılması

Bu başlayıp bıraktığınız kaçıncı diyet?

Gerçekten her sene bikini ya da mayonuzu rahatça giyemiyor olmak sizi hiç üzmüyor mu? Televizyonda hayran hayran izlediğiniz aktrislerin hepsinden çok daha güzel bir yüzünüz olmasına rağmen neden öyle görünemediğinizi düşünmüyor musunuz?

Karar verin ve yapın! Kendinize zayıfladığınızda giymek için iç seksi iç çamaşırları ve elbiseler alın.

12827.jpg

10. Uyku

Güzellik uykusu deyiminin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü?

Kilo verebilmek için her gün 7 – 8 saatlik bir gece uykusuna ihtiyacınız var. Uyku maskesi kullanmanızı da özellikle öneririz.

Bu 10 yanlışa düşmediğinizden eminseniz ve hala kilo veremiyorsanız mutlaka uzman bir diyetisyene başvurun.

6205.jpg