Dışarıda oynamak miyopluğa iyi geliyor
Sağlık Yazıları

Dışarıda oynamak miyopluğa iyi geliyor

Miyopluk dünyada oldukça yaygın bir göz kusuru. Araştırmacılar çocukların her gün 40 dakika dışarıda oynamasının dünya genelinde miyopluğun artmasını engelleyebileceğine işaret ediyor.

Deneme sonuçları

Bunun ardından çocukların gözleri muayene edildi. Okula kayıt olurken çocukların yüzde 2’sinden daha azının miyopluğu vardı.

Zaman içinde oyun oynayan ilk gruptaki 853 çocuktan 259’unda (yüzde 30), oyun oynamayan ikinci gruptaki 726 çocuktan 287’sinde (yüzde 40) miyop görüldü.

Araştırmacılar, aradaki farkın çok büyük olmasına rağmen aile faktörlerinin de dikkate alındığında çok önemli olduğunu söylüyor.

35102_4.jpg

Miyopluk dünyada yaygın

Avrupa ve Amerika kıtasında miyopluk oranı yüzde 30-40 arasında değişiyor. Uzmanlar, Türkiye’de bu konuda bir istatistik olmamasına karşın, miyopluk oranının yüzde 25’ten az olmadığının tahmin edildiğini söylüyor.

Uzmanlar, miyopluğun çok yaygın olmasına rağmen sebebinin henüz bilinmediğini söylüyor. Miyoplukta, göz normal şekilde odaklanamıyor ve uzaktaki nesneler bulanık görünüyor

35102_1.jpg

Çevresel faktörler

Miyopluk kalıtsal bir hastalık olmasına rağmen bilgisayar başında çok zaman geçirmek ve çok kitap okumak gibi çevresel faktörlerle de ilişkilendiriliyor.

Araştırmacılar, bu kapsamda insanların erken yaşlarındaki çevresel faktörlerin değiştirilmesiyle miyopluğun önüne geçilip geçilemeyeceği sorusuna yanıt aradı.

35102_2.jpg

Her gün 40 dakika oyun

Dr. Mingguang He başkanlığındaki ekip, 3 yıl süren araştırmayı 12 ilkokulda yaptı. Altı ilkokulda müfredata her gün 40 dakika dışarıda zorunlu oyun konuldu. Diğer altı okulda normal program uygulandı.

Ayrıca çocuklar ve ebeveynlerinden hafta sonundaki oyun zamanlarının kaydını tutmaları istendi. Bunu iki grup da yaptı.

35102_3.jpg