Dişler nasıl arınılmalı tatlı ve et yedikten sonra bunlara dikkat edin
Sağlık Yazıları

Diş fırçalamanın faydaları kışın hasta olmak istemiyorsanız…

Ağız ve diş sağlığı açısından diş fırçalamanın önemi yadsınamaz boyutta. Diş fırçalamak yalnızca ağız sağlığımız için değil beyin ve vücut sağlığımız açısından da önem taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda California üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, dişlerini düzenli olarak fırçalayan yetişkinlerin alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma risklerini önemli ölçüde azaldığı ortaya çıkmıştı. Diş fırçalama beyin sağlığını etkilediği gibi vücut sağlığını da etkiliyor. Havaların soğumasıyla birlikte zayıflayan bağışıklık sistemi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor ve bu hastalıklar kendini genel olarak diş ve diş etlerinde gösteriyor. Uzmanlar uyarıyor! Kışın hasta olmak istemiyorsanız dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın! Ağız ve Diş sağlığı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer’den öğrendik. 

HER İKİ EVDEN BİRİNE HİÇ DİŞ FIRÇASI GİRMİYOR 

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de diş macunu kullanımı ve diş fırçalama oranları diğer ülkelere oranla olduk geride bulunuyor. İstatistiki sonuçlar oldukça kötü. Türkiye’de yılda bir kişiye bir diş fırçası bile düşmezken, her iki evden birine hiç diş fırçası girmiyor. Üç kişiden biri ise dişlerini günde bir kez bile fırçalamıyor.

DİŞİ OLMAYAN KİŞİLER BAZI SESLERİ ÇIKARIRKEN ZORLUK YAŞIYOR 

Ağız içerisinde bulunan dişlerin önemli görevileri bulunuyor. Bu görev sadece besinlerin parçalanması ve öğütülmesi için değil aynı zamanda güzel bir görünüm sağlamak ve konuşma yapmak içinde gereklidir. Özellikle diş kayıpları yaşayan kişiler, bazı sesler çıkarmakta oldukça zorlanıyorlar. Yine dişi olmayan kişiler bir şeyleri yerken ısırma problemi yaşıyor.  

DİŞ ÇÜRÜKLERİ, İLTİHAPLARI DİĞER ORGANLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR 

Uzmanlar ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalığın diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları olduğunu belirtiyor. Diş eti hastalıkları bazen öyle bir raddeye geliyor ki çene kemiğinin erimesine bile yol açabiliyor. Dolayısıyla bu gibi durumlar vücuttaki diğer organlarında olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Özellikle kalp, böbrek, eklem gibi yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIFLAMASIYLA HASTALIKLAR ORTAYA ÇIKIYOR 

Malum kış ayları artık geldi. Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolu hastalıkları da yaygınlaşmaya başladı. Bu durum genel sağlık sistemini de bozuyor. Soğuk havalarla birlikte vücuda giren virüs, bağışıklık sistemini zayiflatıyor, zayiflayan bağışıklık sistemi de başka hastalıkların oluşmasına neden oluyor. 

ÖĞLE YEMEKLERİNDEN SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMIYORSANIZ…

Bu hastalıklar kendini genel olarak diş ve diş etlerinde gösteriyor. Diş eti kanamaları, ağız kokuları, diş sıkmalar ve buna bağlı olarak çene problemleri daha sık görülmeye başlanıyor. Uzmanlar bunlardan dolayı, özellikle öğle yemeklerinden sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiği konusunda uyarıyor. Bu yüzden ofiste diş fırçası bulundurulmasını öneriyor. Sabah,öğle ve akşam olmak üzere dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya özen gösterin.