Dil renginin işaret ettiği hastalıklar!
Sağlık Yazıları

Dil renginin işaret ettiği hastalıklar!

Prof. Dr. Ali Cımbız, dilin sağlık hakkında siyaller verdiğini söylüyor. Bu yüzden aynanın karşısına geçip dilimize bakmamızı öneriyor. İşte dilin işaret ettiği hastalıklar.

Diliniz düz olması gerekirken dilinizin kenarlarında diş izi varsa karaciğer ve safrakesenizde sorun vardır. Bu ciddi bir karaciğer ve safrakesesi hastası olduğunuzu göstermiyor; ama ileride bunun olacağını ve uzun süredir böyle bir problem yaşadığınızın işaretidir. Eğer böyle bir problem varsa karaciğerinizi destekleyen et, daha az ilaç, daha fazla sebze tüketmeniz gerekiyor.

Dil çok ıslak ve çok tükürüklüyse bu sık beslendiğinizi ve vücudunuzda çok fazla su tuttuğunuzun göstergesi. Bunun yanında tansiyonunuz yükseliyorsa çok fazla tuzlu, şekerli ve baharatlı besleniyorsunuz anlamına gelir.

36849_3.jpg

Dili yukarı kaldırıp altındaki damarlar çok belirgin ise mesane ve böbrek problemlerinin ön planda olduğunu gösteriyor. Dilimizin altındaki damarlar fazla ise aşırı şeker ve tuz alıyoruz demektir. Bunu azaltmanız gerekir.

Diliniz soluk renkli ise pembeliği kaybolmuşsa bu sizin kansız olduğunuzu gösterir. Kan yapıcı yiyecekler tüketilmeli, kafein azaltılmalı.
Dil soluk kuruysa, açık renkteyse vücut sıvısız kalmış demek oluyor.

36849_1.jpg

Dilin rengi koyu kırmızıysa iltihabın çok fazla olduğunu; hatta dilin üzerinde sarı bir tabaka varsa vücutta uzun süreli bir iltihabın olduğunu gösteriyor. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya kaldıysanız doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Çünkü oradaki iltihap uzun süreli olduğu için vücut kendi kendine tedavi edemiyordur.

Eğer dilin üstünde koyu kırmızı bir renk varsa acıdan ve baharatlardan uzak durmalısınız.

Dilin ucunda oluşan değişiklikler, kalp ve akciğer ile ilgili problemleri gösteriyor.

36849_2.jpg