Dikkat bu hastalık konutlulukları bitiriyor!
Sağlık Yazıları

Dikkat bu hastalık konutlulukları bitiriyor!

Eşlerin rastgele bcerahatte bulunan ağız kokusunun, teşhis edilip, rehabilitasyon olmaya yaklaşılmadığı vaziyetlerde boşanma sebebi olarak Yargıtay kararlarında geçtiğini anımsatan Hospitadent İdare Heyeti Abonesi Diş Doktoru Recep Eşkar, “ Ağız Kokusu halitosis şahsın kendinden memnuniyetsizlik halini doğururken dost ve arkadaş etrafından uzaklaşma, başka insanların varlığı sebebiyle sosyal civarlarda bulunmaktan sakınma  gibi negatif vaziyetleri beraberinde getirir.

Şahsın bu vaziyetten haberdar olmaması ise bütün tersi olarak etrafındaki insanların ondan uzaklaşmasına sebep olacaktır. Ülkemizde ağız kokusunun görülme oranı yüzde 25 olduğu göz önüne alındığında; birey,  beden- ruh-sosyal sıhhatinin devamı için ağız kokusuyla alakalı temkinler almak zorundadır” dedi.

Hospitadent İdare Heyeti Abonesi Diş Doktoru Recep Eşkar, ağız kokusundan kurtulmak için ehemmiyetli önerilerde bulundu. İşte o nasihatler:

Yumuşak diş fırçası yerine orta diş fırçası kullanılmalıdır.

Bakteri plakları ve besin artıklarını arınmak için dişler günde iki kere fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır.

Ağız kokusuna neden olan dildeki tabakalaşmayı önlemek için dil fırçalamak alışkanlık haline getirilmelidir.

Piyasadaki ağız kokusu giderici gargaraların içkisiz olanları seçim edilmelidir.

Çinkolu sakızlar ve çinkolu diş macunları seçim edilmelidir.

Diş ve diş eti hastalıkları, ağız tetkiki ve bakımı için diş doktoru kumpaslı olarak ziyaret edilmelidir.

Ağızdaki tüm diş çürükleri , kırık dolgular veya kron-köprüler rehabilitasyon ettirilmelidir.

Takma , dolgu , diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan gıdalar makûs kokuya sebep olacağından , bu takmalar çıkarılarak arınılmalıdır.

Ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğunu önlemek için bol bol su içilmelidir.

Muhtemel olduğunca  maydanoz , kahve tanesi, limon kabuğu gibi kokuyu önleyici gıdalar harcanmalı; pastırma, sucuk gibi baharatlı besinlerin hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.