Damar sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Damar sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?

Vücuttaki organ sağlığı ne kadar önemliyse damar sağlığıda o kadar önemlidir. Vücudu ağ gibi saran damarlar insan vücudunun devamlılığı için kalpten dokulara dokulardan kana iletilmesini sağlamaktadır. Kaliteli yaşam için organlar kadar damar sağlığınıda göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, damar sağlığına dikkat etmek için yapılması gerekenleri anlattı…

İnsan vücudunu ağ gibi saran ve kanın tüm vücutta dolaşarak dokulara ulaşmasında önemli rol oynayan damarlar da diğer organlar gibi iyi bakıldığı sürece görevini uzun süre aksatmadan yapar. Damar sağlığının korunmasındaki en önemli unsurlardan birisi düzenli beslenme. Beslenme alışkanlıkları olarak karbonhidrat – protein – yağ dengesinin korunması çok önemli bir unsur.Rafine yağlar yerine zeytinyağı ve saf, işlenmemişhayvansal yağlar (tereyağı vs.) kullanılması, tüm rafine ve paketli gıdalardan kaçınılması ve sebzelerden zengin bir beslenme alışkanlığının kazanılması gerekiyor.

Ayrıca dengeli tuz tüketimine dikkat etmek yine damarlara olumlu etki edecektir. Bununla birlikte vücudun ihtiyacı olan besinleri doğru aralıklarla ve zamanında almak gerekiyor. Tabi bunu yaparken de beslenmede aşırıya kaçmamakta fayda var. Çünkü fazla kilolar tüm vücutta olduğu gibi damarlarda da tahribata yol açabiliyor.

Spor yapma imkanı varsa düzenli yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar damar sağlığını korumaya büyük katkı sağlıyor, düzenli spor imkanı bulunmayanların da günlük aktiviteleri içinde merdiven çıkma, işe gidip gelirken yürüme gibi fırsatlar yaratması mümkün olabilir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, hiperkolestrolemi gibi kronik hastalıkları olanlar için bu hastalıklarını kontrol altında tutmak da önemli unsurlar arasında yer alıyor. Tabi ki sigara ve alkol de tüm vücuda olduğu gibi damarlara da büyük zararlar veriyor.