D vitamini yetersizliği nelere yol açar? D vitamini nedir? D vitamini nelerde bulunur?
Sağlık Yazıları

D vitamini yetersizliği nelere yol açar? D vitamini nedir? D vitamini nelerde bulunur?

D vitamininin temel kaynağı güneştir. Ancak gün içerisinde vardiyalı çalışanlar veya konuttan dışarı fazla çıkamayanlar D vitamini lüzumlarını karşılamalıdır.

1514875350-dnpy.jpg

Sağlık her alanda ehemmiyetlidir. Her ne kadar bazı gidişatlarda es geçsek dahi vitaminler tam bedeni etkilemektedir. Tek bir vitaminin yetersizliği gidişatında dahi bedeninizde bazı tepkimeler neticesinde bu farkı sezmeniz olası olmaktadır. En kısa vakitte hekiminize gidin ve bir kan testi yaptrın. Son zamanlarda gerek güneşin yan tesirleri gerek D vitamini yetersizliği mevzuları gündeme sıkça gelmektedir. 

1514875345-ynfc.

Bazı uzmanlar D vitamini lüzumunu kumpaslı beslenme ve güneş ışığından karşılayabileceklerini söylerken kimileri ise D vitamini desteği alınması gerektiğini vurgulamaktadır.

Genellikle yaşılarda görülen rahatsızlıklar, ufak düşmeler neticesinde kemik kırılması gibi sebepleri doğurmaktadır. Genellikle D vitamini yetersizliği %20-30 gibi bir oranla düzenlenebilmektedir. D vitamini yetersizliğinde ileri yaşlılarda; öğrenişsel ve işlevsel kayıp, romatizmal eklem irini, şeker hastalığı hatta bazı kanser hastalığına karşı gözetici olabilmektedir. 

1514875347-XiP4.38

D vitamini yetersizliği için…

Dünya Sağlık Teşkilatı D vitamini için 15 mg D vitamini alımını önermektedir. D vitamininin temel efor kaynağı güneştir. Gün içerisinde belli aralıklarda güneş ışığı ile derinizin temas etmesine izin vermelisiniz. 

1514875346-Ck4T.jpg

D vitamini yetersizliği için…

En ehemmiyetli ek gıdalardan bir tanesi de yumurta sarısıdır.

Unutulmamalıdır ki her şeyin aşırısı hasardır! Dünya Sağlık Teşkilatları aralıksız oalrak harcanan yiyecekleri D vitamini ile gerekli çoğaldırma tasarılarının yine gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. 

1514875344-YFC6.jpg

Günlük tanımlanan D vitamini alımı tanımlanan seviyeyi aşmaması gerekmektedir. Beden fazla D vitamini aldığınıda ağırlık hissi, bitkinlik, zaman algısının olmaması, kusma gibi meselelere yol açmaktadır. 

1514875345-P2w6.jpeg

1514875346-xv1I.jpg
.