Genel Sağlık

Çocukla alışveriş yapmanın kuralları var

.jpg

Alışveriş merkezlerini sevmeyen çocuk yoktur. Alışveriş merkezlerinde anne babasının elinden tutup çekiştire çekiştire, hatta bağıra çağıra istediklerini aldırmaya çalışan çocuklara hepimiz rastlarız.

Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu özellikle yılbaşı afiresi çocuklarla birlikte çıkılan alışverişlerin kabusa dönüşmemesi için ailelere püf noktaları sunuyor. Hep birlikte bu önerilere göz atmaya ne dersiniz?

17669.jpg

Çocuk ile alışverişe çıkmadan önce mutlaka konuşulmalı

Çocuğa nereye, ne amaçla gidileceği, orada nasıl davranması gerektiği mutlaka anlatılmalı. Aileler çocuğun alışveriş merkezinde istediği her şeyi alamayacağını, bunun için yanlarında fazla paralarının olmadığını, sadece çocuğun seçeceği bir şeyi alabileceklerini belirtmeliler.

17671.jpg

Çocuğun uyması gereken kurallar yaşına göre anlatılmalı

Alışveriş yaparken yanınızdan uzaklaşmaması, etrafta koşturmaması gerektiği, her istediğinin alınamayacağı, eğer koşturur, yanınızdan uzaklaşırsa o zaman kaybolabileceği, alacağı şeyden mahrum kalacağı önceden belirtilmelidir.

17672.jpg

Çocukla alışverişe uygun zamanda çıkılmalı

Alışverişe çıkarken çocuğun uyku ve açlık durumu göz önüne alınmalı. Unutmamak gerekir ki, uykusuz ya da aç bir çocuk daha fazla huzursuzluk çıkaracaktır.

17674.jpg

Çocuğun ihtiyaçlarını yanınıza almayı unutmayın!

Yolda veya alışverişte çocuğun anlık ihtiyaçlarına karşılık yanınızda ona anında müdahale edebileceğiniz şeyleri taşıyın. 0-2 yaş çocukları için su, bez, mama olabilirken; daha büyük çocuklar için kitap, oyuncak, yiyecek, içecek çocuğunuzu belirli bir süre oyalayacaktır.

17675.jpg

Çocukla alışverişte bunları yapın

Çocuk alışveriş esnasında huzursuzlanmaya başladığı anda yanınızda taşıdığınız yiyecek, içecek, oyuncak ile oyalamak, dikkatini başka yöne çekmek gerekir. Açlık ve susuzluk durumu sürekli desteklenmelidir.

17676.jpg

Çocuklar fazla ışık, ses ve objelerin olduğu yerlerde daha fazla hareketlenip huzursuzlaşabilirler. Bunun için stres düzeyini azaltmak için fazla uyaranların olduğu yerlerden uzaklaşmak gerekir.

17670.jpg

Çocuğun size alışverişe yardım etmesini ödüllendirin

Sizi alışveriş esnasında sabırla beklediği için ve yardım ettiği için çocuğa mutlaka geri bildirimde bulunun ve çocuğu ödüllendirin.

1840.jpg

‘Hayır’ kelimesinden sonra olacaklara hazır olun!

Çocukların özellikle alışveriş sırasında duymaktan nefret ettikleri kelime “hayır!”

Siz siz olun ona kararlı bir şekilde “hayır” deyin. Bağırmasına hatta yüksek sesle ağlamasına aldırış etmeden kararınızın arkasında durun ve “hayır”ın gerekçelerini ona anlayacağı şekilde anlatın. Aksi taktirde olacaklara kendinizi hazırlayın.

17679.jpg

‘Gizli güç’leri devreye sokma zamanı!

Çoğunuzu susturmak için her yolu denediyseniz ancak etkili olamadıysanız ‘gizli güç’lere yer verin! Daha önce çantanıza koyduğunuz çocuğunuzun asla karşı koyamamadığı çikolatayı çıkarın. Hiçbir çocuk çikolatanın karşı konulmaz etkisine duyarsız kalamaz!

17680.jpg