Cildinize Göre Ürün Kullanın
Grip - Soğuk Algınlığı

Cildinize Göre Ürün Kullanın

Tüm bayanlar gibi pürüzsüz, muhteşem bir cilde sahip olmak istiyorsunuz. Peki bunun için tek derman mucizeler taahhüt bir kreme ufak bir servet yatırmak mı? Uzmanlar, “Yalnızca doğru ürün seçin” diyor.
Genç ve hoş bir surata sahip olmanın ışıl ışıl parlayan, gergin bir ciltle
aynı anlama geldiğini artık hepimiz öğreniyoruz… Böyle bir cilde sahip olmak içinse, önümüze her gün yeni bir yol seriliyor: mucizeler taahhüt eden kremler, ufak estetik teşebbüsler, gıda destekleri ve cerrahi harekâtlar…
Bunların arasından bir tercih yapmak pek de kolay değil. Özellikle, kozmetikler en iddialı ve zahmetsiz taahhütlerle her gün karşımıza çıkıyorlar. Ancak o ufak kavanozların pek çoğu sanki bir mücevher bedelinde…
Peki, pahalı kozmetik gerçekten tesirli kozmetik midir? Uzmanların bu suale cevabı; “en iyi kozmetik cildinize en uygun olandır” biçiminde. Pahalı kozmetikler, elbette bu alanda yapılan en son araştırmaların ışığında en iyi etmen maddeler kullanarak uzun çalışmalar neticeyi üretiliyorlar. Fakat sizin cilt tipinize uymayan birini seçtiğinizde fayda sağlamanız pek de muhtemel değil. Kısaca yapmanız gereken, evvel bütün olarak cilt tipinizin nasıl olduğunu bilmek ve bu cilt tipi için önerilen ürünleri seçim etmek. Cildiye uzmanı Dr. Makbule Dündar, sizler için evvel her bir cilt tipinin özelliklerini sıraladı sonra da bu güzergahta hangi ürünnam, nasıl kullanacağını anlattı.
Cilt tiplerine göre ürün tercihi:
Bayağı cilt: Görünümü transparan, nem ve yağ vaziyeti balanslı, gözenekler kapalı ve pürüzsüz bir cilt tip bayağı cilt olarak kabul ediliyor. Kullanılabilecek ürünler: Krem veya süt tipi arınıcı, içki oranı bayağı tonik yüzde 5-7.5 hafif bir ıslatıcı ve peeling krem. Otuzlu yaşlarda itibaren haftada 1-2 günden başlayarak uygulanan besleyici gece kremi, göz etrafı kremi ve maskeler.

Kuru cilt: Görünümü mat, yağ salgılanması bayağının altında ve nem oranı çok düşük bir cilt tipi. Gözenekler küçük ve kapalı. Kullanılabilecek ürünler: Krem veya süt tipi arınıcı, içkisiz tonik, yoğun bir ıslatıcı, yoğun yağ ihtiva eden besleyici gece kremi, nem ve yağ ambar edici maskeler, göz etrafı ve boyun kremleri, peeling krem, yaş ilerledikçe serumlar ve ampuller.
Karma cilt: T bölgesi alın, burun ve çene yağlı, yanaklar ve göz etrafı daha bayağı ve kurudur. Nemsizlik söz mevzusu olabilir. Yağlı kısımlarda gözenekler sarih olabilir, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Öbür bölgelerde gözenekler kapalıdır. Kullanılabilecek ürünler: Süt ve jel tipi arınıcı, içki oranı düşük tonik yüzde 3-5, cildin lüzumuna göre ıslatıcı, arınıcı, sıkılaştırıcı maskeler, peeling krem, otuzlu yaşlardan itibaren cildin lüzumuna göre gece kremi ve göz etrafı kremi.
Alıngan cilt: Ten, damarları gösterecek kadar incelmiştir. Kızaran, kaşınan dalga dalga olan ve yanan bir cilt cinsidir. Makûs şartlara hemen tepkin gösterir. Susuz ve çok gerilen ciltlerdir. Kullanılabilecek ürünler: Süt stili arınıcı, içkisiz tonik ve hassasiyet giderici bakım kremi.
Yağlı cilt: Görünümü parlak ve yağlıdır. Gözeneklerin içi dolu ve sarih, siyah noktalı, sivilceye müsait cilt tipidir. Yağlı cildi 3 ’e ayırmak mümkün: Problemsiz yağlı cilt: Cilt parlak, nem oranı bayağı, gözenekler sarih ve içleri genellikle siyah noktalıdır. Kullanılabilecek ürünler: Jel tipi arınıcı, içkili tonik, çok hafif ıslatıcı, arınıcı- sıkılaştırıcı maskeler ve peeling krem.
Yağlı ve alıngan cilt: Cilt yağlı olmasına karşın nemsizdir. Geniş gözenekler boş da olabilir. Ten hassasiyete bağlı hafif kırmızıdır; pul pul kalkabilir. Kullanılabilecek ürünler: Süt tipi arınıcı, içkisiz tonik, çok hafif ıslatıcı, hassasiyet giderici kremler, pomatlar, hassasiyet giderici ve yağ dengeleyici maskeler.
Akneli yağlı cilt: Yağ salgısı bayağının üstünde olduğundan kesintisiz parlayan bir cilttir. Sivilce, iltihaplı sivilce ve siyah nokta yoğundur. Gözenekler genişlemiş, içleri doludur. Nem oranı bayağıdır. Kullanılabilecek ürünler: İltihaplı Sivilce; kesinlikle bir dermatolog teftişinde, medikal olarak rehabilitasyon edilmelidir. Medikal rehabilitasyona ek olarak günlük bakımda verilebilecek ürünler; sabun veya jel tipi arınıcı, içki oranı yüksek tonik, çok hafif ıslatıcı, arınıcı ve sıkılaştırıcı maskeler.
Olgun cilt: Olgun cilt, hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması neticeyi oluşan bir cilt tipidir. 60 ’lı yaşlara doğru yağ bezeleri ifrazatında yüzde 50 ’nin üzerinde eksilme olur. Tende incelme, sarkma, derin çizgiler ve cilt kirleri alana kazanç. Özellikle 35 yaşından itibaren uygulanan kürler, cildin hoşluğu için ehemmiyetlidir. Kullanılabilecek ürünler: Süt veya krem tipi arınıcı, içkisiz tonik, yoğun ıslatıcı, besleyici, hücre yenileyici bakım kremi, yağ ve nem ambar edici hücre yenileyici maskeler, serim, ampuller ve peeling krem.Günümüzde oldukça tesirli anti aging programları dermatologlar himayesinde uygulanmakta ve doğru medikal kozmetik ürünler dermatolog teftişinde kullanıldığı zaman gülümseyici neticeler elde edilmektedir.