Çene Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Grip - Soğuk Algınlığı

Çene Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Bu takmalar yarım ay biçimindedir ve farklı uzunluk ve kalınlıkta tipleri üretilmiştir. Politetrafloroetilen implantların özel gözenekli yapısı sebebiyle zamanla kemik hücreleri gözeneklerin içine girerek o bölgede kemikleşmeyi sağlamaktadır. Bu operasyon ağız içinden dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan bir kesi yoluyla ya da çene alt bölgesinde tene yapılan 2-3cm yatay bir kesi yoluna reelleştirilebilir.
İşlem hastanın isteğine ve beraber yapılacak başka harekâtlara bağlı olarak yerel anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu operasyon bir hayli hastada genellikle burun estetiği ile beraber aynı seansta surat orantısını dengelemek emeliyle yapılmaktadır.
Bu işlemden sonra ciddi seviyede bir şişlik ve morluk oluşmaz, hasta operasyonun yapıldığı gün evine dönebilmektedir. Çene ucuna konulan flasterler birkaç gün sonra çıkartılır. Ağız içinden yapılan uygulamalarda birkaç gün akışkan-yumuşak perhiz önerilir.
ALT ÇENE KEMİĞİ MANDİBULA AÇI BÖLGESİ İMPLANTLARI Kulak memesinin birkaç cm alt ve ön bölgesinde alt çene kemiği mandibula açılanma yapar. Mandibula ’ nın az büyüdüğü bu bölgesi silik olan bireylerde yüzdeki orantıyı dengelemek ve daha çıkıntılı bir alt çene kemiği oluşturmak için politetrafloroetilen implantlar kullanılabilir. Bu implantlar L biçimindedir ve farklı uzunluk ve kalınlıklarda üretilmiş formları mevcuttur.
İşlem ağız içinden yapılan bir kesi yoluna reelleştirilir. Operasyondan hemen sonra hasta eve dönebilmekte surata sarılan esnek sargılar birkaç gün sonra çıkarılmaktadır.
ÜST ÇENE KEMİĞİ MAXİLLA İMPLANTLARI Bazı bireylerde yapısal olarak üst çene kemiği az gelişmiş olabilir. Bu da alt çene ile üst çene arasındaki orantıyı ve burnu yüzde durduğu yeri tesirler. Üst çene kemiği az gelişmiş olanlarda ağız içinden yapılan bir kesi ile politetrafloroetilen ’ den yapılmış implantlar yerleştirilebilir. Bu operasyon hem dişlerin üzerindeki ve burun kanatları yanındaki bölgelerde bir dolgunluk oluşturur, hem de burun delikleri kanatlarının olduğu burun kısmının bir ölçü öne gelmesini sağlar.
Maksilla implantları genellikle burun estetiği operasyonu ile beraber yapılan bir operasyondur. Yalnız başına yapıldığında yerel anestezi ile gerçekleştirilebilir.
ELMACIK KEMİĞİ ZYGOMA İMPLANTLARI Elmacık kemiği çıkıntısı eksik olan bireylerde daha çok çıkıntılı köşeli bir elmacık kemiği oluşturmak ve surat orantısını düzenlemek emeliyle implantlar uygulanabilir. Elmacık kemiği bölgesi için politetrafloroetilen veya silikon takmalar kullanılabilmektedir. Politetrafloroetilen takmalar beden dokuları ile çok geçimli olup içindeki özel gözenekli yapısı sebebiyle zamanla kemikleşmektedir. Elmacık kemiği implantları farklı uzunluk en ve kalınlıkta üretilmiş olup konulacak takmanın tercihi hastanın surat orantısının değerlendirilmesi ile yapılır.
Bu operasyon sedasyon dayanaklı yerel anestezi ile ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. İmplantlar ağız içinden üst dudak ile dişler arasındaki oluktan yapılan kesi yoluyla yapılmaktadır. Elmacık kemiğine implant uygulamasında neticeyi etkileyen en ehemmiyetli etmenler konulan implantın ebatları ve konulma yerinin uygun seçilmesidir.
Uygun yerleştirilmiş bir takma bireyde çok pozitif bir görünüm sağlayacaktır. Elmacık kemiği implantlarının bir değişik avantajı da orta surat bölgesinde ihtiyarlama olanlarda rahatlamış yağ yastıklarının altına doldurarak daha gergin ve gençleşmiş bir orta surat görünümü oluşturmasıdır. Elmacık kemiği implantı uygulamalarından sonra ehemmiyetli derecede şişlik ve morluklar oluşmaz.
Hastalar birkaç gün içinde işlerine ve bayağı yaşantılarına dönebilir. Operasyondan sonra birkaç gün müddet ile yumuşak yiyecekler ile beslenme önerilmektedir.