Çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler!
Sağlık Yazıları

Çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler!

Türk mutfağının ananesel meşrubatları arasında çay çok ehemmiyetli bir yere sahip. Nebat çayları her ne kadar sıhhatimiz için çok verimli olsada çayın yeri ayrdır.

Çay demlerken yapılan bir değişik yanılgı ise daha henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulmasıdır. Bu usulle çay rutubet alır ve henüz demlikteyken bayatlar.

43906_9.jpg

Ancak yanlış biçimde demlediğiniz çayla muhtelif sağlık meselelerine davetiye çıkabilirsiniz. İşte çayı demlerken dikkat edilmesi gerekenler ve yanlış çay demlemenin yol açtığı hastalıklar…

43906_1.jpg

Çayın acımaması ve uzun vakit direnmesi için demlemiş olduğunuz çayı ocak üzerinde bekletmemenizi öneririz. Bu vaziyet çayın acımasına sebebiyet verebilir.

43906_2.jpg

Bu sebeple çay iyice demlendikten sonra belirli ocak üzerinden alınmalıdır. Aksi taktirde başta gastrit ve ülser olmak üzere midede alana gelebilecek zararlara sebebiyet verebilir.

43906_3.jpg

Çayı demlerken veya demledikten sonra yüksek ısıya maruz vazgeçmemelisiniz. Yüksek ısıda kalan ve demlenen çay insan sıhhati için büyük tehdit oluşturabilir.

43906_4.jpg

Sürekli yüksek ısıda ve kaynar bir biçimde içilen çay ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir.

43906_5.jpg

Dışarı da içtiğimiz çayların yüksek ısıya maruz kaldığı nasıl anlarız diyorsanız, acımaya surat yakalamış ağzınızda fazla buruk bir tat vazgeçmesinden anlayabilirsiniz.

43906_6.jpg

Çayı belirli kaynamamış su ile demlemeniz gerekir. Fazla bir biçimde kaynamış su çaya döküldüğü zaman çayın içerisinde bakteri oluşmasına sebebiyet verebilir.

43906_7.jpg

Çayın tadının acıması da genellikle bu nedenlerden alana gelmektedir.

43906_8.jpg