Kadın Sağlık

Çatlakların önlenmesine yardımcı olacak 9 ipucu

Çatlaklar (stria distensae yahut stria gravidarum), cildinizde girintili kırmızı, mor yahut gümüş görünümde olabilen çok gerilmeye bağlı bağ dokusu yırtıklarıdır.

Hamilelikte yaygındır, lakin hayatın rastgele bir basamağında herkes çatlaklar geliştirebilir. Birtakım beşerler çatlak oluşturmaya daha yatkındır. Annende çatlaklar varsa, gebeliğinde çatlak olasılığın daha yüksektir. Çatlak riski altında olsanız bile, riskinizi azaltmak ve zati sahip olduğunuz çatlakları tedavi etmek için yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır.

1. Kilonuzu denetim edin

Gebe olsanız da olmasanız da çatlakları önlemek için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri sağlıklı bir kiloyu korumaktır . Süratli kilo alımı nedeniyle cildiniz süratle gerildiğinde çatlaklar oluşabilir. Süratli kilo verdikten sonra da çatlakları fark edebilirsiniz. Kimi beşerler ergenlik periyodundaki üzere büyüme periyodunda çatlaklar geliştirir. Kilonuzu yönetmenize yardımcı olması için sağlıklı bir diyet ve antrenman yapın. Süratli kilo alma yahut kilo kaybı fark ederseniz, nedenini öğrenmek için hekiminizi ziyaret etmek uygun bir fikir olabilir.

2. Susuz kalmayın

Gereğince su içmek cildinizin nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olabilir. Yumuşak cilt, kuru cilt kadar çatlaklar geliştirme eğiliminde değildir. Günlük su alımı erkekler için 3,5 lt ve bayanlar için 2,5 litre olmalıdır.Kahve üzere kafeinli içecekler içmek aslında çatlak geliştirme riskinizi artırabilir. Kahve içiyorsanız, sıvı alımınızı bol su, bitki çayı ve öteki kafeinsiz sıvılarla dengelediğinizden emin olun.

3.Cildinizi nizamlı nemlendirin

Bol su içerek cildi içten nemlendirmek kadar nizamlı olarak cilde uygulanan nemlendiriciler ile cilt esnekliğini artırabilir ve gerilmeye daha sağlam hale getirebilirsiniz.Kullandığınız nemlendiricilere bilhassa dikkat etmekte yarar var.Bir çok kozmetik eser ksenoöstrojenik kimyasal içerdiğinden beden için ziyanlı olmaktadır.Özellikle gebelik periyodunda organik içerikli ve doğal yağlardan üretilmiş pak içerikli nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

4. Besin pahası yüksek bir diyet uygulayın

Birtakım bölgelerde beslenme yetersizliği durumunda çatlaklar da oluşabilir. Cilt sıhhatini artıran yiyecekler yemek yardımcı olabilir. Diyetinizin aşağıdaki taraflardan güçlü yiyecekler içerdiğinden emin olun:

C vitamini

D vitamini

E vitamini

Çinko

Protein

Çeşitli besinler aldığınızdan emin olmanın bir yolu, işlenmemiş besinleri çeşitli renklerde seçmektir. Örneğin, yumurta, tam buğday ekmeği , karışık zerzevat ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı, çeşitli besin hususlarını içerdiğinden tabağınıza birçok renk katar. Çeşitli bitkisel ve renkli besinler tüketmek bilhassa yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı mor renkli zerzevat ve meyveler fitonütrient ve antioksidanlardan zengindir. Hem genel beden sıhhatine hem de cilt sıhhatinize dayanak olur.

5. Diyetinize C vitamini ekleyin

Kollajen, cildinizin güçlü ve elastik kalmasında rol oynar. Kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur, lakin çatlakların önlenmesi için de değerli olabilir. C vitamini, kollajen gelişimi için kıymetli bir besindir. C vitamini birçok meyve ve sebzede bulunur. Portakal ve limon üzere turunçgiller bilhassa güzel C vitamini kaynaklarıdır.

6. D vitaminini ihmal etmeyin

Literatürde , düşük D vitamini düzeyleri ile çatlakların görülme sıklığı ortasında bir alaka bulunmuştur. Daha fazla araştırmaya muhtaçlık olmakla bir arada sonuçlar sağlıklı D vitamini düzeylerini müdafaanın çatlak riskini azaltabileceğini gösteriyor. D vitamini almanın en kolay yolu güneşe maruz kalmaktır. Günlük destek olarak D vitamininin gebelik müddetince ve doğum sonrasında da nizamlı alınması önerilmektedir.

7. Çinko istikametinden güçlü yiyecekler yiyin

Çinko, cilt sıhhati için değerli bir besindir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve yara düzgünleşme sürecinde rol oynar. Çinko ve çatlaklar ortasında bir temas olduğuna dair bugüne kadar çok az ispat vardır, lakin diyetinize fındık ve balık üzere çinko açısından güçlü yiyecekler dahil etmek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

8.Omega 3 dayanağı alın

Cildimizin ve öteki bütün hücrelerimizin etrafını çevreleyen zar omega 3 ve 6 lardan oluşur.Günümüz beslenmesinde omega 6 oranları yüksek olduğundan enflamasyon artmakta ve hücre zarındaki omega 3/6 istikrarı bozulduğundan ötürü hücre zarı esnekliğini kaybetmektedir.Cilt ve hücre sıhhati ve ayrıyeten kronik hastalıklardan korunmak için Omega 3 den varlıklı beslenme ve omega 3 takviyesi alınmalıdır.

9. Göründüklerinde taze çatlakları tedavi edin

Cildinizdeki çatlakları büsbütün önleyemiyorsanız, uzun vadede fark edilmemeleri için görünümlerini en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Yeni çatlaklarınız varsa seçeneklerinizi tartışmak için hekiminizden yahut bir dermatologdan randevu alın. Hekiminiz izlerinize neyin sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ve yeni çatlaklar üzerinde en güzel sonucu veren tedavi seçeneklerini önerebilir.

Jim Walter tarafından tıbbi olarak incelendi – 9 Temmuz 2018’de Ashley Marcin tarafından yazıldı.

40’larınız, 50’leriniz ve 60’larınızda En Âlâ Cilde Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Yüz Asitlerinin Baş Karıştıran Dünyasına ve Hangilerinin Kullanılacağına Dair Bir Kılavuz

Sağlıklı Ciltler İçin En Yeterli 12 Yiyecek

Toner Kullanmak Cildinizi Büsbütün Değiştirecek

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet

Hayır

Deri çatlağı

Nedenleri

Risk faktörleri

Teşhis

Tıbbi tedaviler

Meskende yapılan ilaçlar

Tedbire

Çatlaklar tipik olarak cildinizde paralel çizgilerden oluşan şeritler olarak görünür. Bu çizgiler, olağan cildinizden farklı bir renk ve dokudur ve mordan parlak pembeye ve açık griye kadar değişir. Çatlaklara parmaklarınızla dokunduğunuzda, cildinizde hafif bir çıkıntı yahut girinti hissedebilirsiniz. Bazen çatlaklar kaşıntılı yahut ağrılı olabilir.

Bu çizgiler çoklukla hamilelik sırasında yahut sonrasında yahut kilonuzdaki ani bir değişikliğin akabinde ortaya çıkar. Ayrıyeten süratle büyüyen ergenlerde görülme eğilimindedirler. Çatlaklar tehlikeli değildir ve çoklukla vakitle kaybolurlar.

Çatlaklar çabucak hemen her yerde olabilir, fakat bunlar en çok midenizde, göğüslerinizde, kollarınızın üst kısmında, uyluklarınızda ve kalçanızda görülür.

Çatlaklara ne sebep olur?

Çatlaklar, cildin gerilmesi ve sisteminizdeki kortizon artışının bir sonucudur. Kortizon, böbrek üstü bezleriniz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur . Bununla birlikte, bu hormona çok fazla sahip olmak cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir.

Birtakım durumlarda çatlaklar yaygındır:

Pek çok bayan, gelişmekte olan bebeğe yer açmak için cilt çeşitli hallerde gerildiği için hamilelik sırasında çatlaklar yaşar. Bu daima çekme ve gerilme çatlaklara neden olabilir.

Çatlaklar bazen süratle kilo aldığınızda yahut verdiğinizde ortaya çıkar. Gençler, ani bir büyüme atağından sonra çatlakları da fark edebilirler.

Kortikosteroid kremler, losyonlar ve haplar cildin esneme kabiliyetini azaltarak çatlaklara neden olabilir.

Cushing sendromu , Marfan sendromu , Ehlers-Danlos sendromu ve başka adrenal bez bozuklukları bedeninizdeki kortizon ölçüsünü artırarak çatlaklara neden olabilir.

Çatlak oluşma riski kimde?

Aşağıdakiler, çatlak oluşması için sizi daha fazla risk altına sokar:

bayan olmak

beyaz bir insan olmak (soluk tenli)

aile geçmişinde çatlaklar olması

Gebe olmak

büyük bebekler yahut ikizler doğurma geçmişine sahip olmak

Çok kilolu olmak

dramatik kilo kaybı yahut artışa sahip olmak

kullanılarak kortikosteroid ilaçlar

Çatlaklar nasıl teşhis edilir?

Hekiminiz yalnızca cildinize bakarak ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek çatlaklarınız olup olmadığını anlayabilir. Çatlaklarınızın önemli bir hastalıktan kaynaklandığından şüphelenirlerse kan, idrar yahut görüntüleme testleri isteyebilirler .

Çatlaklar için hangi tıbbi tedaviler mevcuttur?

Çatlaklar çoklukla vakitle kaybolur. Beklemek istemiyorsanız, görünümlerini güzelleştirebilecek tedaviler vardır. Lakin hiçbir tedavi çatlakların büsbütün yok olmasını sağlayamaz.

Çatlakların görünümünü güzelleştirmenin birkaç yolu vardır :

Tretinoin krem ​​(Retin-A, Renova) , cildinize elastikiyet kazandırmaya yardımcı olan lifli bir protein olan kolajeni yenileyerek çalışır . Bu kremi, kırmızı yahut pembe olan son çatlaklarda kullanmak en güzelidir. Bu krem ​​ciltte tahrişe neden olabilir. Gebeyseniz tretinoin kremi kullanmamalısınız.

Pulsed dye lazer tedavisi, kolajen ve elastinin büyümesini teşvik eder. Bu tedaviyi daha yeni çatlaklarda kullanmak en uygunudur. Daha koyu ciltli şahıslar ciltte renk değişikliği yaşayabilir.

Fraksiyonel fototermolizis bir kullanmasıdır pulse dye lazer tedavisine benzeri bir lazer . Bununla birlikte, cildinizin daha küçük alanlarını hedefleyerek daha az cilt hasarına neden olarak çalışır.

Mikrodermabrazyon , daha elastik çatlakların altındaki yeni cildi ortaya çıkarmak için cildin küçük kristallerle cilalanmasını içerir. Mikrodermabrazyon, eski çatlakların görünümünü güzelleştirebilir.

Excimer lazer cilt rengi (melanin) üretimini uyararak çatlakların etrafındaki cilde daha yakın olmasını sağlar.

Tıbbi prosedürler ve reçeteli ilaçların çatlakları düzgünleştirme garantisi yoktur ve değerli olabilirler.

Çatlakları tedavi etmek için ne yapabilirim?

Çatlakları gidermeyi vaat eden birçok eser ve prosedür vardır, fakat şimdiye kadar tesirli olduğu kanıtlanmış hiçbir eser yoktur. Cildinizi nemlendirmek , çatlakların kaşıntısını hafifletmeye yardımcı olabilir . Çatlaklarınıza bronzlaşma losyonu uygulamak, olağan cildiniz ve çatlaklarınız ortasındaki renk farkını en aza indirmenin süreksiz bir yoludur.

Çatlakları nasıl önleyebilirim?

Tertipli olarak losyon ve krem ​​kullansanız bile çatlakları büsbütün önlemenin bir yolu yoktur. Lakin uygun beslenerek ve sistemli idman yaparak kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak, ani kilo alıp vermenin neden olduğu çatlakları önlemeye yardımcı olabilir.

İLAN

Tıbbi olarak en son 1 Eylül 2017’de incelendi

Ebeveynlik Sıhhat ve Refah

Tıbbi olarak Justin Choi, MD tarafından incelendi – 1 Eylül 2017’de Elea Carey tarafından yazıldı.

40’larınız, 50’leriniz ve 60’larınızda En Yeterli Cilde Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Yüz Asitlerinin Baş Karıştıran Dünyasına ve Hangilerinin Kullanılacağına Dair Bir Kılavuz

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet

Hayır

Çatlaklar için Meskende Tahliller: Denenecek 5 Husus

A vitamini

Şeker

Aloe Vera

Hiyalüronik asit

Hindistancevizi yağı

Öbür seçenekler

Risk faktörleri

Paket servisi

Deri çatlağı

Çatlaklar olarak da isimlendirilen çatlaklar, büyüme yahut kilo alma nedeniyle cildiniz süratle hal değiştirdiğinde ortaya çıkar. Sağlığınızda bir sorun olduğuna dair bir işaret değiller.

Hem erkeklerde hem de bayanlarda çatlaklar olabilir. Gebelik ve ergenlik , ömürde çatlakların görüldüğü en yaygın iki devirdir.

Birinci başta, cildinizde çevreleyen cilt katmanından farklı bir doku alan ince kırmızı yahut mor bir çizgi olarak bir çatlak izi görünecektir. Sonunda, birçok çatlaklar solar ve daha açık yahut neredeyse yarı saydam bir renk alır ve parlak hale gelir.

Çatlaklardan büsbütün doğal bir formda kurtulmak pek muhtemel değildir. Görünmez olacak kadar nadiren solan bir yara izi cinsidir. Bununla birlikte, çatlakların görünümünü en aza indirmeye ve daha süratli solmasına yardımcı olabilecek birtakım devalar vardır.

1. A Vitamini

A vitamini , bir retinoid olarak isimlendirilir. Retinoidler cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Birçok tezgah üstü topikal kozmetik kremde kullanılırlar.

Yalnızca topikal bir A vitamini özü kullanmak yahut ağızdan A vitamini almak cildinizin sıhhatine ve genel görünümüne katkıda bulunabilir. Havuç ve tatlı patates üzere makul yiyecekler açısından güçlü bir diyet , A vitamini düzeyinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

Bir 1996’daki eski çalışmaGüvenilir Kaynakaraştırmacılar, retinoidlerin çatlakların ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu belirlediler. Çatlaklar üzerindeki tüm tesirlerini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

2. Şeker

Birtakım beşerler, naturopatik mikrodermabrazyon yolu olarak şekere yemin eder.

Bir dermatolog tarafından gerçekleştirilen mikrodermabrazyon , çatlakların solmasını sağlamak için klinik olarak kanıtlanmış birkaç prosedürden biridir. Yani bu konut ilacı denemeye kıymet görünüyor.

Cilde şeker ovma sürmek, bölgeyi pul pul dökecektir. Bunu yapmak için:

Islak kıyı kumu kıvamına gelene kadar karıştırmadan evvel bir fincan şekeri 1/4 fincan badem yağı yahut hindistancevizi yağı üzere yumuşatıcı bir unsurla karıştırın.

Biraz limon suyu ekleyin.

Karışımı bedeninizin çatlakların olduğu bölgeye sürün.

Duştayken haftada birkaç sefer tekrarlayın, karışımı 8-10 dakika sürdüğünüzden emin olun.

3. Aloe vera

Çatlak tedavisi olarak aloe vera için çok az klinik ispat bulunurken , saf aloe vera hem doğal bir güzelleştirici casus hem de bir cilt yumuşatıcıdır. Bu, çatlakları denemek için ülkü bir mesken ilacıdır.

Duştan sonra her gün bir bitkiden alınan saf aloe verayı çatlaklarınıza uygulayın.

4. Hyaluronik asit

Kolajen, cildinizdeki halini muhafazasını ve sağlıklı görünmesini sağlayan proteindir. Yaşlandıkça yüzümüzde ve bedenimizde kolajen azalır.

Kolajen üretimi uyarılabilirGüvenilir Kaynakile hiyaluronik asit . Hyaluronik asit, bir kapsül yahut ekstrakt tüketilerek emilebilir.

5. Hindistan cevizi yağı

Çatlaklar cilt hasarından ötürü yaralandığından, hindistancevizi yağı görünümü süratle düzgünleştirmeye yardımcı olabilir.

Hindistancevizi yağı çalışıldıGüvenilir Kaynak düzgünleştirici özellikleri nedeniyle ve farelerde deri yaralarının uygunlaşması için geçen süreyi azalttığı bulunmuştur.

Çatlaklarınıza her gün saf hindistan cevizi yağı sürmek kırmızı görünümlerinin bir kısmını alabilir. Hindistan cevizine alerjiniz olmadıkça, bu yağ inançlı kabul edilir.

Başka tedaviler

Lazer tedavisi, iğneleme ve mikrodermabrazyon, çatlaklar için üç klinik tedavidir.

Mikrodermabrazyon, konuttaki ilaçların yapamayacağı biçimde cildin pul pul dökülmesini içerir. Araştırmalar, mikrodermabrazyonun çatlakların görünümünü güzelleştirdiğini göstermiştir .

İğneleme kolajen cildinize üst katmanı altında enjekte edildiği nispeten yeni bir tedavi,Ayrıca olabilirGüvenilir Kaynak tesirli olmak.

Bu tedavilerin birden fazla tipik olarak sigorta kapsamında değildir ve maliyetli olabilirler. Bu prosedürler için aday olup olmadığınızı sırf bir dermatolog söyleyebilir.

Çatlakları kim alır?

Çatlaklar ve bunları kimin aldığı konusunda yaygın yanlış kanılar vardır. Gerçek şu ki, genetik, çatlakların en güçlü öngörücüsüdür.

kortikosteroid ilaç kullanmak

süratle kilo vermek yahut almak

göğüs büyütme ameliyatı olmak

Görünüm

Çatlaklar için en yeterli tedavi tedbire olarak görünmektedir . Cildinizi nemli tutarak, cildinizin yara izi bırakmaması için gereksinim duyduğu elastini müdafaaya yardımcı olabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı üzere topikal kremler kullanmak cildinizi nemli fiyat ve çatlakların oluşma mümkünlüğünü azaltır.

Tedavi yapılmasa bile neredeyse tüm çatlaklar vakitle kaybolur. Nadiren, çatlaklar başlangıçta göründükleri kadar bariz kalır.

Tıbbi olarak en son 18 Eylül 2018’de incelendi

Tıbben tarafından gözden Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT – tarafından yazıldı Kathryn Watson – 15 Ocak 2020 tarihinde güncellendi

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet

Hayır

Çatlakların Güzelleşmesine yahut Önlenmesine Yardımcı Olacak 12 Esansiyel Yağ

Muhakkak işe yarayan yağlar

Çalışabilecek yağlar

Tamamlayıcı yağlar

Kullanım

Gebelik

Yan tesirler ve riskler

Paket servisi

Okurlarımız için yararlı olduğunu düşündüğümüz eserleri dahil ediyoruz. Bu sayfadaki temaslardan satın alırsanız, küçük bir komite kazanabiliriz. İşte sürecimiz.

Uçucu yağlar işe yarayacak mı?

Çatlaklar yaygındır, büyüme atakları ve kilo değişimlerinden hamileliğe kadar her şeyden kaynaklanır. Karnınızda, kalçalarınızda, kalçalarınızda ve göğüslerinizde görünebilirler. Renkleri kırmızı ve pembeden mor ve maviye kadar değişir.

Çatlaklar ekseriyetle vakitle tabiatıyla kaybolur. Çatlaklardan büsbütün kurtulacak bir tedavi olmasa da görünümünü ve dokusunu azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Çatlakları hafifletmeye yardımcı olacak bir serum yapmak için uçucu yağları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yağlar mutlaka işe yarıyor

Birtakım uçucu yağlar, çatlaklar üzerinde kesin bir tesir göstermiştir. Topikal olarak uygulandığında uçucu yağlar bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Daha büyük çalışma boyutuna sahip daha fazla çalışmaya muhtaçlık vardır, fakat araştırmanın şu ana kadar gösterdiği şey bu:

1. Argan yağı

Argan yağı , argan ağacı çekirdeklerinden yapılır. Bloktaki en yeni cilt bakım yağlarından biridir.

Küçük nazaran 2016 çalışmasıGüvenilir Kaynakargan yağı cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, çatlakları önlemeye yahut azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Bir2015 araştırmasıGüvenilir Kaynak Postmenopozal bayanlarda hem argan yağı tükettiğini hem de topikal olarak uygulamanın cildi daha elastik hale getirdiğini buldu.

Argan yağı için alışveriş yapın.

2. Gotu kola

Gotu kola, klasik Çin tıbbında ve Ayurveda’da çok çeşitli cilt meselelerinin tedavisinde kullanılır . Göre2013 araştırmasıGüvenilir KaynakGotu koladaki bileşikler, kolajen üretimini artırmaya ve cildin gerilme direncini artırmaya yardımcı olur.

Bir eski çalışmaGüvenilir Kaynak1991’den itibaren gebe olan 100 bayandan 50 bayana gotu kola içeren topikal krem, başka 50 bayana ise plasebo krem ​​verildi. Çalışmayı tamamlayan 80 bayandan, gotu kola kümesindeki yalnızca 14 bayan, plasebo kümesindeki 22 bayana kıyasla çatlaklar geliştirdi.

Gotu kola balsamı için alışveriş yapın.

3. Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı güllerin meyvesinden yahut “tohumlarından” yapılır. Göre2013 çalışmasıGüvenilir KaynakKuşburnu yağı içeren bir nemlendirici, evvelki çatlakları olan gebe bayanlarda çatlakların şiddetini önlemeye yardımcı oldu. Ayrıyeten yeni çatlakları önlemede plasebodan değerli ölçüde daha tesirliydi.

Kuşburnu yağı için alışveriş yapın.

4. Acı badem yağı

Acı badem yağı, yediğimiz tatlı bademlerden farklı bir badem ağacından elde edilir . Acı badem, yutulduğunda siyanür zehirlenmesini taklit edebilen toksik bileşikler içerir. Cildiniz tarafından ne kadar acı badem yağının emilebileceği muhakkak değil.

Acı badem yağının çatlaklar üzerindeki tesirleri üzerine 2012 yılında yapılan bir çalışmada , gebe olan bayanlar yalnızca acı badem yağı uyguladılar, acı badem yağı kullanarak 15 dakikalık masaj yaptılar yahut denetim grubundaydılar.

Masaj kümesindeki bayanların yalnızca yüzde 20’sinde çatlaklar oluştu. Çatlaklar geliştirilen yüzde 38,8 yalnız acı badem yağını kullanan bayanların ve içinde 41,2 oranında denetim kümesindeki bayanların. Acı badem yağı ve masajının tam olarak nasıl çalıştığını ve inançlı olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya muhtaçlık vardır.

Acı badem yağı için alışveriş yapın.

5. Nar yağı ve ejderhanın kanı özü

Nar yağıEjderhanın kan özü

Nazaran 2017 çalışmasıGüvenilir KaynakÇatlakları olan 10 bayanda ve onsuz 10 bayanda, nar yağı ve ejderha kanı özünden yapılan bir krem, tüm gönüllülerde cilt kalınlığını, elastikiyetini ve nemliliğini artırdı. Araştırmacılar, kremin çatlakların görünümünü önlemeye yahut düzgünleştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bu yağlar işe yarayabilir

Birtakım uçucu yağlar üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Daha fazla araştırmaya muhtaçlık var, fakat bu yağlar denemeye bedel olabilir.

6. Neroli

Rutaceae ailesinin bir üyesi olan Neroli, acı portakal ağacı çiçeklerinden yapılır. Cildi aydınlatmak ve yara izlerinin ve çatlakların görünümünü güzelleştirmek için halk ilacı olarak kullanılır.

Nazaran 2008 araştırmasıGüvenilir KaynakNeroli yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin görünümünü iyileştirmesine yardımcı olabilecek güçlü antioksidan yeteneklere sahiptir.

Neroli yağı için alışveriş yapın.

7. Shea yağı

Shea yağı, shea ağacının cevizlerinden yapılır. Uçucu bir yağ değil, taşıyıcı bir yağdır . Tek başına yahut uçucu yağları seyreltmek için kullanılabilir. Shea yağı çoklukla cildi nemlendirmek için kullanılır. Birçok bayan, çatlakları önlemeye yardımcı olduğunu argüman eder, lakin birden fazla araştırma anekdottur.

Shea yağı, A vitamini içerir. Cilde kan sirkülasyonunu güzelleştirmeye ve yara güzelleşmesini hızlandırmaya yardımcı olduğu söylenir. Yeniden de, çatlaklara yardımcı olduğunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya gereksinim vardır.

Karite yağı için alışveriş yapın.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı , uçucu yağları seyreltmek için kullanılan öteki bir taşıyıcı yağdır . Tek başına da kullanılabilir. Zeytinyağı, antioksidan ve nemlendirme yeteneklerinden ötürü cilt bakımını övüyor. Ancak a göre2011 çalışmasıGüvenilir Kaynak Gebeliğin ikinci üç aylık periyodundaki bayanlara günde iki kere zeytinyağı sürmek çatlakları engellemez.

Zeytinyağı için alışveriş yapın.

Etkilerinizi artırmak için tamamlayıcı yağlar

E vitamini , yaşlanmayı geciktirici ve cildi yenileyici yararları ile bilinen bir antioksidandır. Çatlakların ve yara izlerinin görünümünü azaltmak için sıklıkla kullanılır. E vitamini ile öbür cilt gençleştirici yararları olan bu uçucu yağları birleştirmek, çatlak tedavisi rejiminizi hızlandırabilir.

E vitamini yağı için alışveriş yapın.

9. Cildi güçlendirmeye yardımcı olmak için lavanta

Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinden elde edilir. Yara uygunlaştırma yetenekleriyle bilinir. Göre2016 araştırmasıGüvenilir KaynakLavanta yağı, kollajen üretimini artırabilir, yaraların küçülmesine yardımcı olabilir ve yara uygunlaşmasını destekleyen granülasyon dokusu oluşturmaya yardımcı olabilir.

Lavanta yağı için alışveriş yapın.

10. Cildi güçlendirmeye yardımcı olmak için paçuli

Çatlaklar için paçuli yağı üzerinde çok az araştırma var. Bununla birlikte, 2013 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında antioksidan yetenekler gösterdi ve kollajen sentezini teşvik etti . Teorik olarak, paçuli yağı cildi güçlendirmeye ve çatlakları en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Paçuli yağı için alışveriş yapın.

11. Cildi güçlendirmeye yardımcı olmak için acı portakal

Acı portakal yağı, acı portakalların kabuğundan yapılır. 2011 araştırmasına nazaran cildi sıkılaştırmaya ve tonlamaya yardımcı olabilir. Acı portakalın ayrıyeten metanol içeriği nedeniyle cildi tahriş edebileceğini unutmayın.

Acı portakal yağı için alışveriş yapın.

12. Kuşburnu keratinosit üretimini uyarmaya yardımcı olur

Kuşburnu yağı , cildi nemlendirmenin yanı sıra, 2011 fare çalışmasında keratinosit farklılaşmasını uyarmaya yardımcı oldu . Keratinositler, cildinizin epidermisinde keratin üreten sıkıca paketlenmiş hücrelerdir. Keratin, cildi güçlendirmeye yardımcı olur ve kolajen üretimini uyarır.

Nasıl kullanılır

Uçucu yağlar ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmemektedir. Ne satın aldığını bilmek güç.

Sadece aşağıdaki özelliklere sahip bir üreticiden yağ satın almalısınız:

materyal güvenlik bilgi sayfaları sağlamaya isteklidir

profesyonel aromaterapi dünyasında tanınmaktadır

Yağlarının fiyatlarını yağ çeşidine ve nadirliğine nazaran değiştirir

minimum olarak menşe ülkesini ve ekstraksiyon yolunu etiket üzerinde listeler

yağlarına sentetik içerik katmaz

Uçucu yağlar güçlüdür ve cildinizi tahriş edebilir. Ciltte kullanılmadan evvel bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Birtakım taşıyıcı yağlar şunlardır:

tatlı badem yağı

jojoba yağı

zeytin yağı

hindistancevizi yağı

üzüm çekirdeği yağı

kayısı çekirdeği yağı

buğday tohumu yağı

Bütünsel Aromaterapi Ulusal Birliği yetişkinler için bu esans seyreltme tavsiye eder:

Yüzde 2,5 seyreltme yahut taşıyıcı yağın onsu başına 15 damla uçucu yağ

Yüzde 3 seyreltme yahut taşıyıcı yağın onsu başına 20 damla uçucu yağ

Yüzde 5 seyreltme yahut taşıyıcı yağın onsu başına 30 damla uçucu yağ

Yüzde 10 seyreltme yahut taşıyıcı yağın onsu başına 60 damla uçucu yağ

Günde bir yahut iki defa en düşük seyreltme ile başlayın. Şayet işe yaramazsa – ve tahriş olmazsa – bir sonraki en yüksek seyreltmeyi deneyin vb.

Cildinize uçucu yağları uygulamadan evvel alerjik tepkileri denetim etmek için bir yama testi yapmak makul olacaktır.

Yama testi yapmak için:

Bir çay kaşığı taşıyıcı yağa bir yahut iki damla uçucu yağ ekleyin.

Seyreltilmiş yağı iç bileğinize yahut dirseğinize uygulayın ve 24 saat bekletin.

Tahriş oluşursa, uçucu yağın kullanımı inançlı değildir.

Esansiyel yağların hamilelik sırasında kullanılması inançlı midir?

Çatlakları önlemeye çalışıyorsanız, gebeyken uçucu yağlar kullanmanız mantıklıdır. Fakat hamilelik yahut emzirme devrinde topikal uçucu yağların güvenliği konusunda çok az araştırma var. Cilt tarafından ne kadar uçucu yağın emildiği ve bebeğinizi nasıl etkileyebileceği muhakkak değil.

Daha fazla araştırma yapılana kadar, gebe yahut emziren bayanlar, bir tabip yahut nitelikli bir doğal sıhhat pratisyeni nezaretinde olmadığı sürece uçucu yağlar kullanmamalıdır.

Mümkün yan tesirler ve riskler

Topikal uçucu yağ kullanmanın en yaygın yan tesiri alerjik tepkidir. Alerjik tepki semptomları şunları içerebilir:

döküntü

kurdeşen

kırmızılık

kaşıntı

Yan tesir riskinizi azaltmak için, sadece profesyonel kalitede uçucu yağlar kullanmalı ve uçucu yağları her vakit bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz.

Limon yağı ve öbür turunçgil yağları sizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir ve kızarıklık yahut güneş yanığına neden olabilir. Narenciye yağlarını kullandıktan sonra en az 24 saat direkt güneş ışığından kaçınmalısınız.

Acı badem yağının güvenliğini belirlemek için topikal kullanımı konusunda kâfi araştırma yapılmamıştır, bu nedenle kullanmadan evvel hekiminizle konuşun.

Hekiminizin yahut nitelikli bir doğal sıhhat uygulayıcısının nezareti altında olmadıkça topikal ilaçlarla birlikte uçucu yağları kullanmayın.

Alt çizgi

Çatlaklar büsbütün giderilemese de araştırmalar, kimi uçucu yağların görünümünü azaltmaya ve etrafındaki cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Çatlakların şiddeti çoğunlukla genetiğe, hormon düzeylerine ve cildinizdeki gerilimin derecesine bağlıdır. En âlâ korunma yolunuz, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı kilonuzu korumak ve hormon düzeyinizi optimum düzeyde tutmaya yardımcı olmak için nizamlı antrenman yapmaktır. Akabinde, cildinizi beslemek için esansiyel yağları sağlıklı ömür stilinize tamamlayıcı bir terapi olarak düşünün.

İLAN

Tıbbi olarak en son 7 Kasım 2017’de incelendi

Tıbben tarafından gözden Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT – Annette McDermott tarafından yazıldı – 2019 7 Mart tarihinde güncellendi

40’larınız, 50’leriniz ve 60’larınızda En Âlâ Cilde Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Yüz Asitlerinin Baş Karıştıran Dünyasına ve Hangilerinin Kullanılacağına Dair Bir Kılavuz

Sağlıklı Ciltler İçin En Düzgün 12 Yiyecek

Toner Kullanmak Cildinizi Büsbütün Değiştirecek

Doğal Görünümlü Botoks Edinmek İçin BS Yok Rehberi

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet

Hayır

İç Uylukta Çatlaklar

Nedenleri

Semptomlar

Tedavi

Görünüm

Çatlaklar nelerdir?

Çatlaklar , ciltte görünen renkli çizgilerdir. Çoklukla cildiniz doğal hududunun ötesine gerildiğinde ortaya çıkarlar. Zorlanma çoklukla kilo alımının bir sonucudur , fakat tıpkı vakitte süratli büyümeden de kaynaklanabilir. Çatlaklar bayanlarda daha yaygındır, fakat erkeklerde de görülebilir.

İç uyluklarınızda sıklıkla çatlaklar oluşur. Can sıkıcı olabilirler, lakin ekseriyetle incitmezler ve daha büyük bir sıhhat probleminin göstergesi değildirler.

Çatlaklar çoklukla kırmızı yahut mordan beyaz yahut gümüş rengine döner. Çatlaklarınızı, görünümlerinin solması için kırmızıyken de tedavi edebilirsiniz.

Çatlaklara ne sebep olur?

İç bacaklarınızdaki çatlaklar doğal olarak oluşur. Çok fazla gerildikten sonra cildinizin orta katmanında oluşurlar. Cildinizin bağ lifleri çok fazla gerildiğinde yırtılabilir ve iz bırakabilir.

Bu yeni yara izi başlangıçta deride görülen kan damarlarından kırmızı yahut mor olarak görünebilir. Vakitle, çatlaklarınız gümüş yahut beyaz bir renge dönüşebilir ve tedavisi daha güç hale gelebilir.

İç uyluk çatlaklarının kimi yaygın nedenleri şunlardır:

kilo almak

kas yapmak

tartı kaldırma

ergenlik

süratli büyüme

gebelik

genetik

Bu işaretlerle ilişkili birtakım tıbbi durumlar da vardır:

hormonal dengesizlik

steroid kullanımı

kortikosteroid kremler

Cushing sendromu

Marfan sendromu

Neye benziyorlar?

Çatlaklar, kaç yaşında olduklarına bağlı olarak renk bakımından değişir. Ayrıyeten boyut olarak da değişebilir.

Daha erken evrelerde uyluklarınızın iç kısmındaki izler kırmızı yahut mor renkte görünebilir. Orta tabakanızdaki deri yırtıldığında, alan incelir. İşaret kırmızı olabilir zira artık cildinizin altındaki kan damarlarını görebilirsiniz. Bu kan damarları, bu kademede çatlakların tedavisini kolaylaştırır.

Vakitle kan damarlarınız daralacak ve çatlaklarınızın renk değiştirmesine neden olacaktır. Bir vakitler kırmızı olan izler deri rengine, gümüşe yahut beyaza dönüşebilir. Bu çatlakların tedavisi daha zordur.

Çatlaklarınıza dokunmak ağrılı olabilir. Kendini onarmaya çalışırken cildinizden de kaşınabilirler. Berbatlaşan semptomlarla karşılaşırsanız, tıbbi yardım isteyin. Bu, bir kızarıklık yahut diğer bir tıbbi durumun göstergesi olabilir.

Onları kaldırabilir miyim?

Bilhassa uyluğun iç kısmında açıkta kalan çatlaklar, çıkarmak isteyeceğiniz bir şey olabilir. Çatlakların tedavisi olmamasına karşın, görünümlerini yumuşatmak için tedaviler mevcuttur. Birtakım durumlarda, vakitle doğal olarak kaybolabilirler.

Çatlaklarınızın görünümünü azaltmaya yönelik tedaviler şunları içerir:

Nemlendiriciler. Bir uygula vitamin açısından güçlü nemlendirici , yağ sizin çatlaklarla yahut losyon. Cildinizi nemli tutmak cildinizin esnekliğini artırabilir yahut koruyabilir.

Pul pul dökülme. Nizamlı pul pul dökülme, uyluklarınızdan meyyit deriyi çıkarır ve cildin yenilenmesini güzelleştirebilir.

Topikal kremler. Reçeteli topikal kremler yalnızca yaralarınızı hafifletmekle kalmaz, tıpkı vakitte cildinize elastikiyet kazandırmaya da yardımcı olur.

Lazer tedavisi. Daha değerli bir yaklaşım, cilt hücresi büyümesini ve yenilenmesini uyarmak için lazer kullanan bir prosedür olan lazer tedavisidir . Bu tedavi, tesirli sonuçlar için birden fazla ziyaret gerektirebilir.

Mikrodermabrazyon. Mikrodermabrazyon , çatlakların görünümünü azaltmak için peeling kristalleri kullanan bir prosedürdür. Bu kristaller meyyit deriyi etkilenen bölgelerden temizler.

Görünüm

Çatlaklar ekseriyetle ergenlik, kilo alımı yahut hamilelikten sonra iç uyluklarda görülür. Yakışıksız olabilirler, lakin zararsızdırlar. Görünüşlerini azaltmak için mevcut tedaviler vardır, lakin bunlar asla büsbütün kaybolmayabilirler.

İç uyluğunuzdaki çatlaklar çoklukla bir sıhhat sorunu değildir. Çatlaklarınızın yanında sistemsiz semptomlar yaşamaya başlarsanız, tıbbi yardım alın. Bu, daha önemli bir tıbbi durumun göstergesi olabilir.

İLAN

Tıbbi olarak en son 7 Mart 2018’de incelendi

4 kaynakçöktü

Tıbbi olarak Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP tarafından incelendi – Kiara Anthony tarafından yazıldı – 7 Mart 2018’de güncellendi

40’larınız, 50’leriniz ve 60’larınızda En Yeterli Cilde Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

Yüz Asitlerinin Baş Karıştıran Dünyasına ve Hangilerinin Kullanılacağına Dair Bir Kılavuz

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet

Hayır

Çatlaklar İçin Hindistan Cevizi Yağı

Çalışıyor mu?

Avantajlar ve kullanımlar

Yan tesirler ve riskler

Paket servisi

Genel Bakış

Hindistan cevizi yağı, laurik asit ve kaprik asit dahil olmak üzere özgür yağ asitlerinden oluşan orta zincirli bir yağ asididir. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı, hür radikal hasarını önleyebileceği cilde kolay kolay emilir. Ayrıyeten kuru, hasar görmüş cildin kalitesini ve genel görünümünü güzelleştirebilir.

Ticari olarak temin edilebilen hindistancevizi yağlarının kalitesi değerli ölçüde değişebilir. Sızma, organik hindistan cevizi yağı en saf halidir ve cilt sıhhati için en düzgünü olabilir.

Çatlaklar , cildin çok süratli yahut elastik kapasitesinin ötesinde gerilmesinden kaynaklanabilen izlerdir . Hem erkeklerde hem de bayanlarda ortaya çıkabilirler.

Çatlaklar tıbbi tasa nedeni değildir; birden fazla insanın deneyimlediği doğal bir olaydır. Bununla birlikte, birtakım beşerler bunların ortaya çıkmasını engellemeye çalışmak yahut görünümlerini azaltmak isteyebilir. İşlenmemiş hindistancevizi yağını cilde tek başına yahut başka yumuşatıcı yağlarla dengeli bir formda uygulamak, çatlakların oluşumunu azaltmaya yahut iyileşmelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ayrıyeten görünüşlerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Çalışıyor mu?

Çatlaklar, cildin alt bağ dokusu katmanları (dermis) kapasitenin ötesine gerildiğinde gözyaşlarının oluşmasına neden olur. Cilt, kırılma noktasına kadar gerildiğinde, katmanlarındaki kolajen lifleri zayıflatır ve kırar. Bu, alttaki kan damarlarının görünmesini sağlar. Bu nedenle çatlaklar kırmızı yahut mor görünür ve bazen yavaşça kabarık görünür.

Kuru cilt daha az esnektir ve beslenmiş, nemli cilde nazaran yırtılma mümkünlüğü daha yüksektir. Cildi nemli tutmak, çatlak oluşumunu ortadan kaldırmaya yahut azaltmaya yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı cildin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olabilir. Bol su içmek üzere proaktif seçimler yapmanın yanı sıra, bu, çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir.

Bedenin cildin gerildiği rastgele bir yerde çatlaklar oluşabilir, örneğin:

karın

Göğüsler

kalça

uyluk

üst kollar

Çatlaklar şunlardan kaynaklanabilir:

gebelik

kas geliştirme yahut yük kaldırma

ergenlik periyodunda göğüs oluşumu

kilo almak

Çatlaklar acıtmaz ve sıhhat sorunu değildir. Bazen kaşıntılı olabilirler. Çatlaklar yara izi olduğu için lakin oluştuktan sonra cerrahi olarak çıkarılabilir. Bununla birlikte, vakitle hafifler, beyaz, gümüşi yahut şeffaf hale gelirler. Hindistan cevizi yağı üzere nemlendirici ve nemlendirici tedavilerin kullanılmasıyla görünümleri de azaltılabilir yahut azaltılabilir .

Çatlaklar, hindistancevizi yağı yahut topikal olarak uygulanan diğer rastgele bir eser kullanılarak giderilemez. Lakin hindistancevizi yağı, cildin genel görünümünü güzelleştirebilir ve bu da çatlakların görünümünü azaltabilir. Ayrıyeten güzelleşmeyi destekleyebilir ve çatlakların oluşmasını önleyebilir.

Hindistan cevizi yağını çatlaklarda bir azalmaya bağlayan çok sayıda bilimsel ispat yoktur, zira bu durum için değerli ölçüde çalışılmamıştır. Fakat, birgözden geçirmekGüvenilir KaynakBitki yağları ve cilt üzerindeki tesirleri üzerine yapılan çok sayıda araştırmanın ortasında, saf hindistan cevizi yağı ve cilt sıhhati üzerindeki olumlu tesiri üzerine bulgular yer alıyor. İncelemeye nazaran, hindistancevizi yağı yara güzelleşmesini hızlandırabilir ve yaralarda kollajen döngüsünü artırabilir. Ayrıyeten iltihabı azalttığı da gösterilmiştir.

Hindistan cevizi yağının çatlaklara yararları ve nasıl kullanılacağı

Tedbire

Hindistan cevizi yağı epeyce yumuşatıcıdır ve cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu, onu daha elastik ve çatlaklara daha az eğilimli hale getirebilir. Laurik asit içeriği, kolajen üretimi üzerinde olumlu bir tesire sahip olabileceği cilt katmanlarına kolaylıkla emilmesini sağlar. Hindistan cevizi yağını topikal tedavi olarak kullanın yahut banyonuza ipek bir cilde sürmeyi deneyin.

Uygunlaştırma

Hindistan cevizi yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve mevcut çatlakların güzelleşme müddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Cildi derinlemesine nemlendirme yeteneği, çatlaklarla alakalı kaşınmayı da azaltmaya yardımcı olabilir.

Görünümü güzelleştirir

Hindistan cevizi yağı bazen cildi aydınlatmak için kullanılır. Onları hafifletmek için direkt çatlaklarınıza masaj yapmayı deneyebilir yahut kullanmadan evvel limon suyuyla karıştırabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının yan tesirleri ve riskleri

Hindistan cevizi yağı çoklukla inançlı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, hindistancevizi alerjiniz varsa, hindistancevizi yağı kullanmayın. Fındık yahut ceviz alerjisi olan kimi şahısların hindistan cevizine karşı da alerjik hassaslığı vardır ve hindistancevizi yağı kullanamayabilir.

Paket servisi

Bedeninizde çatlakların olması olağandır ve birtakım beşerler bunları kutlar. Çatlakların görünümünü azaltmak yahut önlemek istiyorsanız, hindistancevizi yağı üzere solüsyonları denemeniz de düzgündür. Bunu yapmadan evvel, hindistancevizi yağının çatlaklar için kullanımıyla ilgili ispatların çoğunlukla anekdot olduğunu anlayın. Hindistan cevizi yağı çatlakları oluştuktan sonra büsbütün ortadan kaldıramazken, güzelleşme müddetini azaltmak ve görünümünü düzgünleştirmek için kullanılabilir.