Genel Sağlık

Bu diyet sizi mutlulukla besliyor!

.jpg

İsteksizlikle başlayan, özellikle stresin ve yoğun çalışma hayatının tetiklediği depresyon giderek yaygınlaşıyor. Diyetisyen Özlem Sert Aydın depresyona yenilmemek için besinlerin gizli gücünü okuyucularıyla paylaştı.

32984.jpg

Omega 3 sinirleri onarır

Omega 3 beyin sinirlerini onaran dolayısıyla sinir sistemi için faydalı bir yağ asididir. Araştırmalara göre depresyon teşhisi konan kişilerde omega-3 seviyesi de düşük olmaktadır.

Bu nedenle daha fazla balık yemeye çalışın, ara öğünlerde uygun miktarda kuruyemiş tüketin ve salatalarınıza keten tohumu ilave edin.

19896.jpg

B vitaminleri sakinleştirir

B grubu vitaminleri sinir sistemi için elzem vitaminlerdir ve tükettiğimiz yiyeceklerden enerji üretilmesini sağlar. Dolayısıyla stres önleyici etkisi vardır.
B vitaminleri, triptofan amino asidi ile birlikte serotonin yani mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlarlar.

B grubu vitaminlerini tam tahıl ürünlerinden, yumurta, tavuk, süt, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişlerden almaktayız.

32407.jpg

Magnezyum önemli bir mineral

Magnezyum mutluluk hormonunun salgılanmasını artırmaktadır.

Badem, kakao ve kabak çekirdeği de magnezyumdan zengin besinlerdir. Böylelikle stresli anlarda magnezyum içeren bir yiyecek kurtarıcınız olacaktır.

1986.jpg

Kan şekeriniz dengeli salgılanmalı

Kan şekerinizin dengeli salınımı önemli, eğer gün içerisinde çok düşüyorsa bu sizin ruh halinizi de etkileyecektir. Özellikle öğün atlamak, öğünlerde rafine edilmiş besinler tüketmek, fast food tarzı yiyecekleri sıklıkla yemek kan şekerinizi düzensizleştirir.

Tam tahıllı ürünler, sebze ve uygun miktarda meyveler, kuruyemiş, yoğurt tüketmeye ama az ve sık yemeye çalışın.

28045.jpg

Triptofan olmazsa olmaz

Serotonin mutluluk hormonu olarak da bilinen nörotransmitterdir ve triptofan amino asidi sayesinde salınımı olmaktadır. Triptofan ayrıca melatonin sentezi için de gereklidir, melatonin de uyku uyumamız için önemli. Eğer vücutta serotonin seviyesi düşerse depresyon, yorgunluk, sinirlilik görülebilmekte.

Bunu önlemek için tiriptofandan zengin beslenmeliyiz; hindi, tavuk, yumurta, süt, peynir, muz, ıspanak, fındık günlük beslenmemizde yer almalılar.

30761.jpg